Historia Warki na ekspozycji stałej

Historia Warki na ekspozycji stałej

W Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego trwają prace nad ekspozycją stałą pt. Warka miasto dotknięte historią. W 2013 roku, dzięki dotacji Gminy Warka powstał projekt wykonawczy wystawy. Muzeum złożyło wniosek o dotację celową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację ekspozycji w 2014 roku.

Jeśli uda się pozyskać pieniądze z Ministerstwa Kultury – na piętrze pałacu Pułaskich, w dwóch salach, do października 2014 r. powstanie nowoczesna, multimedialna i edukacyjna wystawa poświęcona historii grodu nad Pilicą.

Tymczasem, w związku z trwającymi pracami do wystawy -zachęcamy wszystkich mieszkańców Warki do współpracy.

Muzeum poszukuje takich materiałów jak:

– stare fotografie rodzin szewców z Warki [Szczególnie zależy nam, aby zaprezentować portrety członków rodzin, którzy z pokolenia na pokolenie uprawiali zawód szewca. Może znajdą się potomkowie, których ojcowie, dziadowie lub pradziadowie byli w Warce szewcami. Zachęcamy do użyczenia fotografii i opisania historii swojej rodziny szewskiej. Może ktoś zna takie rodziny i może zainteresować je tym tematem];

– stare fotografie pokazujące Warkę międzywojenną,

– stare fotografie pokazujące ogrom zniszczeń w Warce podczas II wojny światowej,

– fotografie z zakładów pracy, pokazujące mieszkańców Warki podczas pracy w Fabryce Braci Lubert, FUM-ie, w Warwinie i Browarze.

Twórzmy razem  „Bazę wiedzy o Warce”!

Do wystawy powstaje również „Baza wiedzy o Warce”– coś w rodzaju „wareckiej Wikipedii”. Zachęcamy wszystkich,którzy zechcą opracować jakieś hasło dotyczące historii Warki, jej wydarzeń,ludzi, ciekawych miejsc, legend, zabytków – do zgłaszania do Muzeum swoich pomysłów. Każdy może przesłać jakieś hasło. Jeśli masz pomysł na hasło do Bazy wiedzy o Warce – napisz do nas na adres:bazawiedzy@muzeumpulaski.pl, zgłoś się do muzeum lub zadzwoń (48) 667 22 67.

Po uruchomieniu ekspozycji, Baza wiedzy będzie dostępna również przez Internet. Zachęcamy organizacje, instytucje i firmy do zgłoszenia swoich historii do Bazy wiedzy o WarceBaza będzie wciąż uzupełniana i aktualizowana. Wszyscy będą mogli z niej korzystać!

Zachęcam do współpracy. Każda użyczona fotografia zostanie zeskanowana i zwrócona właścicielowi. Z góry serdecznie dziękuję za odzew w tej sprawie!

 

Iwona Stefaniak – Dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego

Udostępnij:
← Koncert Lecha Makowieckiego Wrociszew z gorącymi sercami →

Dodaj komentarz