Pamięci poległych w Palmirach

Organizacje, PTTK, Wiadomości 19 października 2014
Pamięci poległych w Palmirach

W pamięci współczesnych Polaków Palmiry to miejsce kojarzące się jednoznacznie z mordem na polskiej elicie dokonanym przez Niemców w okresie okupacji. Położony w środku lasu cmentarz kryje 2115 grobów. Jedyną „winą” zamordowanych w Puszczy Kampinoskiej było to, że byli Polakami, również narodowości żydowskiej.  Byli to politycy, sportowcy, urzędnicy państwowi, księża, aktorzy, dziennikarze, ale również rolnicy czy rękawicznicy. Do pierwszej egzekucji, a było ich – tych udokumentowanych – 21, doszło 7 grudnia 1939r. Wszystkie egzekucje przygotowano bardzo starannie. Niemcy chcieli utrzymać je w tajemnicy. Mordów dokonywano pod osłona nocy, a ślady były dokładnie zacierane. Doły, w swym kształcie podobne do okopów, były zasypywane, układana ściółka leśna, mech i sadzone drzewa. Mimo tak zaplanowanej ze szczegółami zbrodni, znaleźli się świadkowie tych bestialstw. Nikt nie jest pewny, czy w puszczy nie znajduje się nie odkryta do dziś mogiła z kolejnej egzekucji.  Cmentarz Palmiry założono w 1948r. Na polanę przeniesiono szczątki ze zbiorczych mogił, a w ich miejsce postawiono krzyże.

18 października 2014 roku warecki oddział PTTK im. Wiktora Krawczyka zaprosił swoich sympatyków na 54 Centralny Zlot Młodzieży – Palmiry 2014. Celem tych zlotów jest przypominanie o wydarzeniach i miejscach związanych z historią Polski, w tym Mazowsza. Co roku wspominane jest inne wydarzenie historyczne. W tym roku tematem wiodącym  była 70 rocznica Powstania Warszawskiego.

Około godziny dziewiątej rano dwa autokary z ponad 110 uczestnikami – w wieku od pierwszoklasistów po seniorów – wyjechały do Truskawia, pierwszego punktu rajdu. Następnie wszyscy wyruszyli czarnym szlakiem turystycznym na polanę, koło wsi Pociecha w Puszczy Kampinoskiej, gdzie każdy miał okazję spróbować pysznej żołnierskiej grochówki i upiec kiełbaskę na ognisku. Dodatkowymi atrakcjami były m.in: ściana wspinaczkowa, wielkie piłkarzyki, występ zespołu muzycznego, wystawa zdjęć oraz stoiska z pamiątkami.

Ważnym momentem rajdu było oddanie hołdu bohaterom przy krzyżu Powstańczych Oddziałów Specjalnych „Jerzyki” oraz przemarsz pod przewodnictwem orkiestry wojskowej na Cmentarz Palmirski. W ten sposób uczczona została pamięć tych wszystkich, którzy zostali wywiezieni przez hitlerowców do puszczy Kampinoskiej i tam brutalnie zamordowani. Uczestnicy zlotu zwiedzili również muzeum w Palmirach i zapalili znicze na grobach Polaków zabitych przez hitlerowców w kampinoskich lasach. W tle Cmentarza Palmirskiego wszyscy podziwiali górujące nad całością trzy palmirskie krzyże, które na stałe związane są z symboliką zlotu.

Kulminacyjnym punktem całej uroczystości było wysłuchanie historii mordu w Palmirach i udział w Apelu Poległych wraz z żołnierzami Wojska Polskiego. Na koniec złożone zostały wieńce i przekazano urnę z ziemią.

Udostępnij:
← Mega hity kinowe w Warce Wylądował →

Dodaj komentarz