Rajd Niepodległościowy wareckiej młodzieży

Rajd Niepodległościowy wareckiej młodzieży

W „Rajdzie Niepodległościowym” zorganizowanym 7 listopada na trasie Warka – Skarżysko Kamienna – Wąchock uczestniczyli uczniowie ze Szkół Podstawowych z Nowej Wsi, Watraszewa oraz wareckiej „jedynki”.

Pierwszym punktem rajdu było zwiedzanie Muzeum im. Orła Białego w w Skarżysku – Kamiennej. Muzeum jak się dowiedzieliśmy od przewodnika istnieje już od prawie 40 lat i posiada jedną z największych w kraju kolekcji ciężkiego sprzętu bojowego, zarówno z okresu II wojny światowej, jak i powojennego wyposażenia wojskowego. Sprzęt bojowy eksponowany jest na stałej wystawie plenerowej o powierzchni prawie 2 ha. Gromadzenie zbiorów odbywa się poprzez darowizny, przekazywanie obiektów, jak również poprzez pozyskanie własne. Na ekspozycji plenerowej wszyscy z zaciekawieniem oglądali czołgi, armaty, pojazdy pancerne, samochody wojskowe i samoloty.

141107 - PTTK - 01 141107 - PTTK - 02 141107 - PTTK - 03 141107 - PTTK - 04 141107 - PTTK - 05 141107 - PTTK - 06

Po emocjach związanych z oglądaniem ciężkiego sprzętu bojowego udaliśmy się na ognisko. Na przygotowanym uprzednio terenie mogliśmy upiec sobie kiełbaski i pobawić się na świeżym powietrzu.

141107 - PTTK - 07

Kolejnym punktem rajdu było zwiedzanie Opactwa Cysterskiego  Wąchocku. Klasztor został zbudowany na przełomie XII i XIII wieku i jest jednym z najpiękniejszych przykładów architektury romańskiej w Polsce. Klasztor dwukrotnie był zniszczony przez najazdy tatarskie, ale dzięki ciężkiej pracy zakonników odbudowany. Wąchockie Opactwo jest miejscem modlitwy i pracy cystersów. Jest też niewątpliwie pomnikiem kultury, historii i zabytkiem klasy europejskiej. Wszyscy pod przewodnictwem brata cystersa z wielkim zainteresowaniem zwiedzili: Muzeum Pamięci Walki o Niepodległość Narodu, klasztorne krużganki i wirydarz, romański kościół, kapitularz, karcer, fraternię – salę, w której pracowali mnisi oraz refektarz.

141107 - PTTK - 08 141107 - PTTK - 09 141107 - PTTK - 10

 

 

To była bardzo udana wycieczka. Pogoda dopisała, humory też. Do domu wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.

Udostępnij:
← Kolejne miliony na wareckie drogi Żołnierze Wysockiego "Razem dla Niepodległej" →

Dodaj komentarz