Sen Niemena o… Warszawie

Kino, Kultura, Wiadomości 5 grudnia 2014
Sen Niemena o… Warszawie

Dyskusyjny Klub Filmowy „Jasminum” działający przy grójeckim kinie zaprasza w najbliższą sobotę 6 grudnia o godz. 17:00 na pierwszy duży biograficzny film o Czesławie Niemenie pt „Sen o Warszawie”. Po seansie odbędzie się spotkanie z Markiem Gaszyńskim, autorem tytułowej piosenki.

Poza prezentacją filmu w ramach DKF-u będzie go można obejrzeć w grójeckim kinie jeszcze w sobotę o 21:30 oraz w niedzielę o godz. 19:00.

 

„Sen o Warszawie” w reżyserii Krzysztofa Magowskiego, to pierwszy duży film biograficzny o Czesławie Niemenie, piosenkarzu, kompozytorze i multiinstrumentaliście, ikonie polskiej muzyki rozrywkowej. Okazją do jego realizacji stała się 10. rocznica śmierci charyzmatycznego artysty, zmarłego w styczniu 2004 roku. W filmie wykorzystano wiele nieznanych dotąd materiałów archiwalnych, które rzucają nowe światło na życie Niemena. Opowiadają o nim barwnie członkowie jego rodziny, zaprzyjaźnieni muzycy, krytycy, dziennikarze muzyczni – w sumie ponad 50 osób – a wszystko to na tle meandrów polityki kulturalnej PRL-u, odpowiedzialnej za zmienne losy jego kariery i recepcji jego twórczości w zależności od sympatii ówczesnych władz i krytyki.

Film jest bogato ilustrowany muzyką Niemena, wybranego w 1999 roku w plebiscycie tygodnika „Polityka” na wykonawcę wszech czasów. Był człowiekiem-instytucją, jednym z nielicznych, którzy tworzyli nieprzerwanie dla czterech generacji Polaków. Jego twórczość nie tylko tworzy kanon polskiej piosenki i stanowi nieustającą inspirację dla młodszych artystów, a muzykę rozrywkową podniosła do rangi prawdziwej sztuki, ale i wrosła w polską kulturę popularną (film Magowskiego otwiera scena, gdy znad stadionu klubu Legia Warszawa niesie się chóralny śpiew kibiców: „Mam tak samo jak ty, miasto moje a w nim: najpiękniejszy mój świat, najpiękniejsze dni…”). Fani muzyka przypomną sobie jego najważniejsze przeboje, a starsi widzowie – własną młodość.

 

6 grudnia (sobota) godz. 17:00

Cena biletu 14 zł

 

oraz na pozostałe seanse:

6 grudnia (sobota) godz. 21:30 (pierwszy seans nocny w naszym kinie!)

7 grudnia (niedziela) godz. 19:00

 

Bilety na seanse 2D kosztują 18 zł (normalny) i 15 zł (ulgowy), rodzinny (dla 3 osób) 40 zł.

Bilety na seans 3D kosztują 22 zł (normalny), 19 zł (ulgowy) i 60 zł (rodzinny).

Niemen plakat

Udostępnij:
← Komunikacja z Warszawą w "Kontrakcie terytorialnym" VII Konferencja odmianowa →

Dodaj komentarz