Trwają przygotowania do „Orszaku Trzech Króli”

Trwają przygotowania do „Orszaku Trzech Króli”

W ponad 300 miejscowościach w Polsce, w tym również i w Warce oraz w 15 miejscach na całym świecie rozpoczęły się przygotowania do Orszaku Trzech Króli, który wyruszy w po raz siódmy 6 stycznia 2015 roku.

Ostatnie dni przed feriami świątecznymi w setkach polskich szkół uczestniczących w Orszaku Trzech Króli są czasem wypełnionym gorączkowymi przygotowaniami do Orszaku. Przeglądane są kolorowe stroje, tarcze i miecze rycerzy, a także tuniki dwórek poszczególnych królów. Trwają intensywne przygotowania organizacyjne i logistyczne.

W Warce trzech Króli wraz z ich orszakiem stworzą społeczności szkół: PSP nr 1, PSP nr 2 oraz ZS-P w Nowej Wsi wraz z PSP we Wrociszewie. Do organizacji scen podczas Orszaku włączyły się Warsztaty Terapii Zajęciowej w Warce, uczestnicy Świetlicy w Laskach, społeczność gimnazjum w Chynowie oraz wolontariusze z wareckiego gimnazjum.

Kolorowy Orszak i radosny, pełen kolędowego śpiewu tłum na ulicach polskich miast staje się już w wielu miejscach wydarzeniem, w którym uczestniczą dziesiątki tysięcy osób – całe rodziny, stowarzyszenia, organizacje, wspólnoty parafialne i pojedynczy ludzie. Od 2008 roku Orszak Trzech Króli – oddolna i lokalna inicjatywa warszawskiej szkoły Żagle – przerodził się prawdopodobnie w jedno z największych społeczno-kulturalnych wydarzeń w Polsce, z tak wyraźnym chrześcijańskim i wspólnotowym przesłaniem. Nad Orszakiem w poszczególnych miejscowościach patronat obejmują lokalne władze samorządowe i kościelne.

Orszak jest często okazją do odbudowywania więzi w społecznościach. Jego organizatorami są lokalne stowarzyszenia, szkoły, ośrodki kultury i parafie. Orszak jest obudowany programami edukacyjnymi dla szkół i konkursami aktywizującymi rodziny, wspólnoty i mieszkańców.

Po siedmiu latach widać obywatelskie efekty – podkreśla Piotr Wysocki (zbieżność nazwisk z bohaterem Nocy Listopadowej przypadkowa ;-), rzecznik prasowy Orszaku – Aby go zorganizować, potrzeba ludzi, którzy chcą go robić, angażując w to swój czas i bardzo często swoje pieniądze. Dla wielu jest to pierwsze obywatelskie zaangażowanie, dla wielu to powrót do tego typu aktywności.

Dzień Objawienia Pańskiego, Święto Epifanii, potocznie nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Wspominane jest wówczas ewangeliczne wydarzenie, w którym Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami lub Magami (w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar), wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Nowonarodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli Małemu Dzieciątku drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło. Od 2011 roku, po ponad pięćdziesięciu latach przerwy, jest to w Polsce znowu dzień wolny od pracy, podobnie jak i w wielu innych krajach na świecie.

ZAPRASZAMY JUŻ DZIŚ NA WARECKI ORSZAK TRZECH KRÓLI 6 STYCZNIA!

Udostępnij:
← Chodź na dworek "Mikołaje" zebrali 678,38zł →

Dodaj komentarz