Poznawali bożonarodzeniowe tradycje z PTTK-iem

Poznawali bożonarodzeniowe tradycje z PTTK-iem

Warecki Oddział PTTK im. Wiktora Krawczyka w Warce w ramach realizacji projektu „Działaj Lokalnie” pt. „Turystyka łączy pokolenia” wyruszył 18 grudnia 2014r. na poznanie naszych, polskich tradycji bożonarodzeniowych.

Uczestnicy dotarli do Muzeum Wsi Radomskiej, gdzie uczestniczyli w warsztatach. Usłyszeli wiele ciekawostki o zwyczajach, tradycjach i obrzędach związanych z Wilią i świętami Bożego Narodzenia. Wykonali przepiękne, przestrzenne aniołki na choinkę.

Następnie wszyscy udali się na zwiedzanie starych chat i zagród wiejskich. Szczególną uwagę zwracała pani przewodnik na ozdoby i elementy dekoracyjne dotyczące świąt w dawnych domostwach wiejskich. Dzieci mogły obejrzeć podłaźniczkę, czyli małe drzewko lub jemiołę  wiszące u sufitu, nad stołem. Prawdziwa choinka, w obecnej stojącej postaci, dotarła do Polski na przełomie XVIII i XIX wieku. Początkowo do miast, a potem zalewając swoją innością również rejony wiejskie. Wyparła tym samym nie tylko tradycję podłaźniczki, ale również  znacznie starszy, słowiański zwyczaj dekorowania snopem zboża czyli Diduchem.

Aby dopełnić tradycji świąt i mikołajkach uczestnicy udali się do kina na film „Uwolnić Mikołaja”. Wolny już Mikołaj może podrzucać pod nasze choinki wspaniałe prezenty.

 

Kolejnym, już ostatnim etapem projektu realizowanego przez PTTK było Podsumowanie Roku Turystycznego 2014, które odbyło się 19 grudnia 2014r. Zaproszeni zostali wszyscy opiekunowie grup, dyrektorzy szkół, przedstawiciele władz gminnych, sympatycy oraz zwycięzcy otwartego konkursu „Turysta roku 2014”. Jolanta Sikorowska przygotowała prezentację przedstawiającą PTTK-owską aktywność na różnych polach turystyki w mijającym już roku kalendarzowym. Oczywiście wszyscy sympatycy wareckiego oddziału PTTK mogli dokonać pamiątkowego wpisu do kroniki.

Kalendarz na rok 2015 dostępny na stronie internetowej PTTK.

Wycieczka zrealizowana przez PTTK Oddział w Warce im. Wiktora Krawczyka w ramach projektu „Turystyka łączy pokolenia” dofinansowanego ze środków Programu „Działaj Lokalnie VIII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Ośrodek Działaj Lokalnie – Stowarzyszenie W.A.R.K.A. 

 1. Partnerzy Samorządowi “Działaj Lokalnie”:
  • Miasto i Gmina Warka
  • Powiat Grójecki
  • Gminna Jednostka Kultury „Dworek na Długiej” w Warce

03 - Partnerzy Samorzadowi - Projekty z gminy Warka

 1. Biznesowi Partnerzy Strategiczni  “Działaj Lokalnie”: 

04 - Biznesowy Partner Strategiczny - Wszyscy

  • TRANS-MED – Dariusz Witkowski (gmina Warka)
  • PRZYBYSZEWSKI – Maszyny i Narzędzia do Sadu i Ogrodu – Konary (gmina Warka)
  • PRIMA Sp. z o.o. (gmina Warka)
  • BIOWET DRWALEW S.A. (gmina Chynów)
 1. Biznesowi Partnerzy  “Działaj Lokalnie”:
  • ABAKUS Kancelaria Podatkowa – Zofia Rachubińska (gmina Jasieniec)
  • KULCZ SERWIS – Marcin Łoski (gmina Grójec)
  • ŁAZUCCY Gospodarstwo Szkółkarskie (gmina Jasieniec)
  • AUTO-KURS Transport i Szkolenie – Andrzej Majewski (gmina Warka)
  • TAX SERWICE s.c. Kancelaria Podatkowa – Marta Cytryńska (gmina Grójec)
Udostępnij:
← Mikołajkowy Turniej Sekcji Piłki Nożnej CeSiR Udany start UKS OLIMPIC Warka na zawodach w Górze Kalwarii →

Dodaj komentarz