„Scena zbrodni”… w grójeckim DKF-ie

Kino, Kultura 27 stycznia 2015
„Scena zbrodni”… w grójeckim DKF-ie

Grójecki DKF Jasminum zaprasza w piątek 30 stycznia o godz. 17:00 na niezwykły film „Scena zbrodni” oraz spotkanie z reporterem „Gazety Wyborczej” Pawłem Smoleńskim.

Reżyser „Sceny zbrodni” Joshua Oppenheimer spędził siedem lat z „emerytowanymi” dowódcami brygad śmierci w Indonezji. Przed puczem nielegalnie sprzedawali pod kinami bilety na amerykańskie filmy gangsterskie. W swojej „wyzwoleńczej” działalności wzorowali się – jak twierdzą – na hollywoodzkich produkcjach, ale w rzeczywistości ich działalność to po prostu połączenie szmalcownika z mordercą. Gdy reżyser proponuje im filmowe odtworzenie dokonywanych zbrodni, z wigorem załatwiają aktorów, dekoracje, kostiumy i dyskutują o możliwych scenariuszach rekonstrukcji. Praca przy filmie obiera jednak nieoczekiwany kierunek…

„SCENA ZBRODNI”

30 stycznia (piątek) godz. 17:00

Po seansie odbędzie się spotkanie z Pawłem Smoleńskim, reporterem Gazety Wyborczej.

Współpracował z pismami drugiego obiegu. Używał pseudonimu Tomasz Jerz. W 1989 został dziennikarzem „Gazety Wyborczej”.

Pisywał do paryskiej „Kultury”. Autor kilku książek o tematyce politologicznej, m.in. Pokolenie kryzysu (Instytut Literacki w Paryżu, 1989), Gazeta Wyborcza, miror d’une démocratie naissante (Noir sur Blanc, 1991), Salon patriotów (Rytm, 1994), Pochówek dla rezuna (Wydawnictwo Czarne, 2001) czy Irak. Piekło w raju (Świat Książki, 2004). Napisał także zbiór reportaży i esejów Izrael już nie frunie (Wydawnictwo Czarne, 2006)[2]. W 2012 nakładem Agory S.A. wydał Balagan. Alfabet izraelski – subiektywny słownik-przewodnik po Izraelu.

27 grudnia 2002 opublikował w „Gazecie Wyborczej” artykuł zatytułowany Ustawa za łapówkę czyli przychodzi Rywin do Michnika, opisujący tzw. aferę Rywina. Był jednym ze świadków wezwanym przed komisję śledczą powołaną do zbadania tej sprawy.

Laureat Nagrody Pojednania Polsko-Ukraińskiego, którą otrzymał w 2003 za książkę Pochówek dla rezuna, a także Nagrody im. Kurta Schorka za teksty poświęcone Irakowi. W 2012 odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

scena_zbrodnia-plakat

Udostępnij:
← Kino Grójec: Biblijny Mojżesz w megaprodukcji 3D Muzeum zaprasza na "Wieczór z Kulturą" →

Dodaj komentarz