270 „urodziny” Kazimierza Pułaskiego

270 „urodziny” Kazimierza Pułaskiego

Już w najbliższy piątek 6 marca, Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego rozpoczyna świętowanie 270. rocznicy urodzin swojego Patrona. Oficjalna uroczystość dla zaproszonych gości odbędzie się w pałacu Pułaskich o godz. 14.00. Muzeum przypomni kim był Kazimierz Pułaski i jak zapisał się na kartach historii Polski i USA. Tego dnia zostaną też wręczone nagrody w IV edycji Konkursu historyczno-marynistycznego „Dwa oblicza Pułaskiego”, realizowanego wspólnie przez muzeum i dowództwo fregaty Marynarki Wojennej RP – ORP „Gen. K. Pułaski”. Podczas uroczystości zostanie ogłoszony zwycięzca konkursu, który wygrał rejs po Morzu Bałtyckim latem 2015 r. razem z członkami załogi ORP „Gen. K. Pułaski”. W konkursie wzięła udział młodzież szkół ponadgimnazjalnych powiatu grójeckiego. W programie piątkowej uroczystości jest również koncert pieśni konfederackich w wykonaniu Jacka Kowalskiego i zespołu Monogramista JK z Poznania. O godz. 11.00, młodzież wareckich szkół będzie miała również okazję spotkać się z Jackiem Kowalskim i porozmawiać o Pułaskim i Konfederacji. Piątkowy wieczór zakończy projekcja filmu w reż. Jolanty Kessler-Chojeckiej – „Kazimierz Pułaski – Bohater dwóch narodów”. Na film wstęp jest wolny.

To nie koniec świętowania. W ciągu całego 2015 r. wareckie muzeum będzie przypominało o okrągłej rocznicy urodzin swojego Bohatera. Przez cały najbliższy tydzień, w Resursie Obywatelskiej w Radomiu czynna jest wystawa edukacyjna o Kazimierzu Pułaskim, przygotowana przez muzeum. Dla najmłodszych przygotowano specjalne lekcje muzealne. W dniu 6 marca zostanie ogłoszony konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych pt. „Spotkałem Pana Kazimierza”. Trwają przygotowania do ogłoszenia ogólnopolskiego międzyszkolnego konkursu historycznego pt. „Śladami polsko-amerykańskiego Bohatera – Kazimierza Pułaskiego”, który będzie miał swój finał w Warce, tuż przed końcem roku szkolnego. Nie zabraknie też czegoś dla znawców tematu – w dniach 6-7 października odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa, poświęcona Kazimierzowi Pułaskiemu i jego czasom. Organizatorami konferencji są: Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu, Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego oraz Radomskie Towarzystwo Historyczne. Pierwszy dzień konferencji odbędzie się na uniwersytecie w Radomiu, a drugi w Warce. Jeśli uda się muzeum pozyskać dotację – na koniec roku 2015 planowane jest wydanie komiksu poświęconego Patronowi wareckiego muzeum.

Warto podkreślić, że w roku obchodów 270. rocznicy urodzin Kazimierza Pułaskiego – zostanie ukończony projekt rewitalizacji muzeum, który realizowany jest od 2008 r. na początku lipca 2015 r., organizator muzeum – Powiat Grójecki planuje oddać do użytku nowy budynek pomocniczy dla muzeum – Centrum Edukacyjno-Muzealne. Wszystko wskazuje na to, że plan się ziści. Warto więc w tym roku odwiedzić Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego. Serdecznie zapraszamy.

Vivat Pułaski! Spotkajmy się w Warce!

Zespół Muzeum im. K. Pułaskiego

Udostępnij:
← "Wsiąść do pociągu" Powstańcy 1830 i 1863 pokazali broń →

Dodaj komentarz