Więcej
    Strona głównaInstytucjeParafieSymbolika grobu Pańskiego w kościele M.B. Szkaplerznej

    Symbolika grobu Pańskiego w kościele M.B. Szkaplerznej

    Tegoroczny Grób Pański w Kościele parafii M.B. Szkaplerznej jest wyjątkowy, niektórych obrusza, inni w pełni identyfikują się z zamysłem autora, inni nie do końca wiedzą jak odczytywać tą symbolikę. 

    Zanim wyrazimy swój pogląd warto bliżej zapoznać się z opisem idei pomysłu ks. Proboszcza Grzegorza Krysztofika oraz należy przytoczyć słowa prof. Leona Dyczewskiego z KUL, który mówi iż tradycja, dekorowania Grobów Pańskich, którą mamy do dziś rozwinęła się w Polsce ok. XVI wieku. Ma wymiar religijny, symboliczny i społeczny. Kościół to dopuszcza, bo męka Chrystusa nie może być odłączona od życia (czytaj: Tradycja Grobów Pańskich w Polsce sięga XVI w. Ich symbolika jest ściśle związana z historią narodu).

    Nawiązując do opisu idei Grobu Pańskiego w Warce w kościele M.B. Szkaplerznej zamieszczonego na stronie internetowej parafii przestrzeń Grobu Pańskiego podzielona jest na dwa obszary. Pierwszy rozciąga się u podnóża figury Zmarłego Pana! Jest to uporządkowana sfera zieleni i kwiatów. Stanowi ona symbol pierwotnego ogrodu Eden uporządkowanego i obdarowanego pięknem przez samego Boga.

    Górna część instalacji składa się z licznych obrazów, które docierają do nas za pomocą mediów, co wyrażają ekrany telewizyjne. Dzieje się tam wiele. Dostrzegamy ludzi rozrywki, skandalistów, polityków, terrorystów, biskupów, manifestantów czyli przedstawicieli różnych sposobów budowania nowego świata. Ten nowo budowany świat na zasadach już tylko ludzkich zamienia się w gruzy. Jest to świat, który odszedł od pierwotnej jedności z Bogiem. Jest to świat spektakularny dla oka ludzkiego ale w rzeczywistości iluzoryczny.

    Na pograniczu obu światów leży figura Jezusa Chrystusa, który stworzył pierwotny ład Edenu, ale nie odsuwa się od zniszczonego ludzką ręką świata współczesnego. Jest w nim obecny. Umiera niejako na gruzach tego świata. Przy figurze Pana Jezusa odnajdujemy element nam bliski. To barwy biało-czerwone utworzone przez stokrotki wyrastające spośród kamieni. Symbolizują one udział naszego kraju w ogólnoświatowym rozpadzie.

    Na tle gruzowiska wybija się złota monstrancja z Najświętszym sakramentem. Drugi znak Jezusa Chrystusa w którym jest autentycznie obecny. On rozpromienia cały ten ponury obraz. Jest realną siłą nadającą życie każdemu kto się doń ucieka. Jezus jakby chce przeniknąć wszystkie sfery naszego życia i zaoferować im porządek, żywotność i piękno samego Boga.

    Małe niezapominajki, wyrastające u podnóża figury Jezusa złożonego w grobie, są jakby wezwaniem, byśmy o Jezusie w naszej codzienności nie zapominali.

    źródło: www.matkaboza-warka.pl

    Redakcja Warka24.pl
    Redakcja Warka24.pl
    Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

    NAJPOPULARNIEJSZE