III Sprzątanie Brzegów Pilicy zakończone sukcesem

Organizacje 15 kwietnia 2015
III Sprzątanie Brzegów Pilicy zakończone sukcesem

Logo WPN - 04

Akcja pod nazwą: III Sprzątanie Brzegów Pilicy zakończone z sukcesem.

Spotkaliśmy się w sobotę 11.04.2015 r. na Kempingu Sielanka nad Pilicą. Po raz pierwszy mieliśmy tak piękną pogodę. Przypomnę, że dwa lata temu trochę nas pokropiło, a w zeszłym roku porządnie zlało. Tym razem nic z tych rzeczy. Przyroda doceniła nasze wysiłki i odwdzięczyła  się pięknym słońcem i przyjemnym ciepełkiem. Do sprzątania zgłosiło się ok. 40 osób. Byli przedstawiciele firm kajakowych:

Nie zabrakło przedstawicieli Klubu Kajakowego KOREK Warka http://kkkorek.pl/.

Dosyć liczną grupę stanowili pracownicy Grupy Żywiec Browaru w Warce. Nie do przecenienia jest udział strażników  Polskiego Związku Wędkarskiego – Koło Warka Miasto. Pomagali też pracownicy PPUH Arkadiusz, Andrzej Tkaczyk http://www.tkaczyk-warka.info-net.com.pl/. Radę Miejską reprezentowali radni Aldona Rzeźnik i Daniel Gugała.

Ale najbardziej cieszy liczna grupa osób niezwiązanych z żadną organizacją, które przyszły zachęcone informacjami z internetu i z plakatów.  Widać, że coraz więcej osób nie może się pogodzić z niszczeniem naszego lokalnego skarbu jakim jest Pilica.

zdj01 zdj04

Co udało się zrobić?

Oczyściliśmy błonia w Warce od Rogalki do Parku na Winiarach. Wędkarze posprzątali teren po przeciwnej stronie rzeki oraz wokół Jeziora Wodanowskiego, niedaleko ujścia Pilicy. „Lotne patrole” dotarły do plaż w Niemojewicach, Lechanicach, i Budach Michałowskich. Dzięki „terenówce” z KajakPATROLU udało się dojechać do miejsc, gdzie zwykła osobówka miała by problemy. Grupa młodzieży, zachęcona przez wolontariuszkę Magdę, oczyściła teren koło przejazdu kolejowego na Grójeckej i przy Strzelnicy Miejskiej zarządzanej przez Klub Żołnierzy Rezerwy i Warecki Klub Strzelecki. Na uwagę zasługuje postawa przedstawicieli firm wynajmujących kajaki, którzy zgłosili się do sprzątania terenów odległych od ich baz  twierdząc, że koło siebie sprzątają na bieżąco. I tak Nadpilicę.pl sprzątało teren działek na Winiarach i okolicę Przystani na Winiarach, AKKAkajaki w Niemojewicach, STER Warka w Budach Michałowskich a KajakPATROL w Lechanicach i w Warce. Teren działek przy ul. Mostowej oczyściła grupa wolontariuszy którzy mają tam swoje siedliska, wraz z  pracownikami pana Tkaczyka.

Po raz pierwszy oznakowaliśmy sprzątane miejsca tabliczkami informacyjnymi. Być może da to do myślenia tym, którzy cały rok starają się, żeby nasza akcja była potrzebna.

Po zbiórce, cały urobek w objętości ok. 22 m3  zwieźliśmy do kontenerów przygotowanych przez Zakład Usług Komunalnych Sp. z o. o. W tym roku były to trzy kontenery – jeden w Lechanicach i dwa w Warce – dzięki czemu transport był łatwiejszy. Tu należą się podziękowania wszystkim, którzy udostępnili swoje ciężarówki, busy i samochody osobowe z przyczepami.

zdj05

A na zakończenie….

A na zakończenie spotkaliśmy się przy ognisku. Była oczywiście pieczona kiełbasa i różne napoje, ale przebojem imprezy okazały się pieczone kartofle z masłem i solą. Palce lizać… Szkoda, że nie wszyscy którzy pomagali sprzątać, mogli pomóc w zabawie.

zdj09

Sponsorzy

Na koniec chciałbym wymienić tych, którzy wspomogli nas nie tylko pracą, ale również materialnie. I tak:

  1. Ż. Browar Warka dostarczył worki i rękawice, a także próbki swoich wyrobów.

Hurtownia Napojów Warmex dostarczyła wodę i inne napoje dla wolontariuszy

Zakład Usług Komunalnych Sp. z o. o. ufundował kiełbasę,  chleb i masło.

Kemping Sielanka nad Pilicą udostępnił miejsce i  sprzęty.

Sponsor indywidualny 1 – drewno na ognisko.

Sponsor indywidualny 2 – ziemniaki do pieczenia ( i jedzenia ).

 

Jeszcze raz dziękuję wszystkim którzy włączyli się do akcji.

 

koordynator

Mirosław Bienias

zdj02 zdj03 zdj06 zdj07 zdj08 zdj10

 

Udostępnij:
← Drużyna z Lipska przyjedzie do lidera z Warki Sprawdzili swoją formę →

Dodaj komentarz