6 „Święto Jabłka” w Nowej Wsi

6 „Święto Jabłka” w Nowej Wsi

„Święto Jabłka” wpisało się na trwałe do szkolnej tradycji Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi. Kolejna jego edycja miała miejsce 15 kwietnia 2015 roku. Zaproszenie na tę uroczystość przyjęli: Jan Traczyk – naczelnik Wydziału Edukacji i Zdrowia Starostwa Powiatowego, Paweł Siennicki – członek Zarządu Powiatu Grójeckiego, Jacek Pruszkowski – członek Zarządu Mazowieckiej Izby Rolniczej, Andrzej i Sławomir Dolińscy – właściciele Szkółki Drzewek Owocowych.

Na wstępie pani dyrektor Danuta Borowiec przypomniała historię nowowiejskiej placówki, która wielokrotnie zmieniała swą nazwę, ale zawsze kierunkiem wiodącym wśród profilów kształcenia pozostawał technik ogrodnik. Szczególne podziękowania skierowała pani dyrektor do panów Andrzeja i Sławomira Dolińskich, którzy podczas praktyk od wielu lat przygotowują uczniów Technikum Ogrodniczego do egzaminów zawodowych.

Następnie zebrani mieli przyjemność wysłuchania programu artystycznego, według scenariusza pani Ewy Malowaniec, w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Znalazły się w nim ludowe piosenki z jabłuszkiem w tle, arkadyjska wizja wsi z czasów renesansu, a także odniesienia do współczesnej doli sadownika. Na gitarze akompaniował Aleksander Bajoryński. Całość spuentowała piosenką „Niech no tylko zakwitną jabłonie” Aleksandra Krawiec. Niewątpliwie podniosło to na duchu wszystkich sadowników, dając nadzieję na dobry rok.

Pan Jacek Domański zaskoczył w tym roku nowym pomysłem na konkurs: Rozpoznaj gatunki sadownicze. Należało tym razem rozpoznać gatunki sadownicze po ich pędach. Uczestnicy konkursu otrzymali w kopertach po 10 gałązek. Na wykonanie zadania mieli 3 minuty. Najlepiej poradził sobie uczeń klasy IV Technikum Ogrodniczego – Sebastian Kilijański.

Wyjątkowym punktem programu tegorocznego Święta Jabłka była prezentacja laureata XVIII edycji konkursu Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana. Zdobywca indeksu na wyższą uczelnię, Arkadiusz Kłos – uczeń klasy IV Technikum Ogrodniczego, przedstawił w niej, jak zmodernizować gospodarstwo ojca, aby przynosiło w przyszłości większe dochody. Mówiąc o Integrowanej Produkcji Owoców, wskazał na stroje ochronne, które mieli na sobie uczniowie klasy IV Technikum Ogrodniczego.

Drugim, towarzyszącym imprezie konkursem, był: Najlepszy sadownik. Uczniowie odpowiadali na pytania z dziedziny sadownictwa, przygotowane przez pana Jacka Domańskiego, a zadawane przez prowadzącą – panią Annę Zabieglińska-Szwedo. Najbogatszą wiedzą sadowniczą wykazał się Ernest Trzaska z klasy III Technikum Ogrodniczego.

Aby i uczniowie pozostałych profilów kształcenia mogli sprawdzić swój refleks i swoją wiedzę, nauczyciele pozostałych kierunków przygotowali konkurs: Mistrzowie w zawodzie. Zadaniem grup o charakterze interdyscyplinarnym było przyporządkowanie przedmiotów związanych z różnymi zawodami do ich nazw. Uczniowie bardzo szybko poradzili sobie z wykonaniem polecenia. Konkurs prowadziła pani Anna Glazer-Obłoczyńska.

Na koniec pan Jacek Domański zaproponował coś dla ciała, mianowicie: Jedzenie jabłka na czas. Chętni uczniowie otrzymali po jednym jabłku, ważącym około 20 dekagramów. Należało je zjeść w ciągu dwóch minut tak, żeby z jabłka pozostał ogonek. Bezkonkurencyjny okazał się w tym konkursie Mateusz Streflik z klasy IV Technikum Ogrodniczego.

Sympatycznym akcentem było wręczenie nagród. Za zajęcie I miejsca w konkursie Rozpoznaj gatunki sadownicze oraz za zajęcie I miejsca w konkursie Najlepszy sadownik uczniowie Sebastian Kilijański i Ernest Trzaska otrzymali nagrody ufundowane przez Mazowiecką Izbę Rolniczą, a wręczył je pan Jacek Pruszkowski. Mateusz Streflik dostał „worek” jabłek. Zwycięska drużyna w konkursie Mistrzowie w zawodzie została uhonorowana dyplomami. Ponadto wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali nagrody pocieszenia. Po raz kolejny „Święto Jabłka” stało się okazją do nauki poprzez zabawę.

Barbara Frydrych

Udostępnij:
← Wakacje w Tucholi? Tak – dla Oli! 1% na edukację muzyczną dzieci i młodzieży w "Moderato" →

Dodaj komentarz