Andrzej Duda wygrywa w Warce

Wiadomości 11 maja 2015
Andrzej Duda wygrywa w Warce

Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie w gminie Warka. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości zdystansował będącego na drugim miejscu urzędującego prezydenta Bronisława Komorowskiego aż o 20%.

wybory 1.2

W wyborach prezydenckich przypadających na dzień 10 maja 49.52% z 15 405 mieszkańców gminy Warka posiadających czynne prawo wyborcze udało się do urny. Najwyższą frekwencję – 55.86%- odnotowano w obwodowej komisji wyborczej mieszczącej się w Muzeum imienia Kazimierza Pułaskiego, najniższą zaś we Wrociszewie, gdzie zaledwie 40.05% uprawnionych do głosowania wzięło udział w wyborze prezydenta.

Największe poparcie wśród mieszkańców gminy Warka zyskał Andrzej Duda, na którego głos oddało 43.50 % osób uczestniczących w święcie demokracji. Z drugim wynikiem I turę wyborów prezydenckich zakończył Bronisław Komorowski. Na urzędującego prezydenta głos oddało 23.51% wyborców.

Trzecie miejsce podobnie jak w skali całego kraju tak i gminie Warka zajął niezależny antysystemowiec Paweł Kukiz. Znanemu muzykowi zaufało 19.99% głosujących warczan. Na kolejnych miejscach znaleźli się Janusz Korwin-Mikke (3.78%), Adam Jarubas (3.58) i Magdalena Ogórek (2.37%). Pozostali kandydaci ubiegający się o urząd prezydenta zgromadzili poniżej 1% głosów.

Polityczne sympatie mieszkańców gminy Warka są zbliżone do tych ze skali całego powiatu grójeckiego, w którym podobnie jak w Warce zwyciężył Andrzej Duda gromadząc 43.44% wszystkich głosów. Prezydentowi Komorowskiemu zawierzyło 25.77% osób, trzeciego Pawła Kukiza poparło 18.98% mieszkańców powiatu grójeckiego.

W skali kraju żaden z kandydatów aspirujących do godności prezydenta RP nie uzyskał wymaganej większości głosów. Powoduje to konieczność przeprowadzenia procedury balotażu, czyli tak zwanej II tury. Ta odbędzie się już 24 maja.

Wynik I tury wyborów prezydenckich z terenu gminy Warka pokazuje, że mieszkańcom najbliżej do politycznego programu pisanego przez Andrzeja Dudę. Jednak to nie namaszcza Warki na miasto barw Prawa i Sprawiedliwości , gdyż większość warczan 10 maja reprezentowała bezbarwną politykę – 50.48 mieszkańców gminy Warka dysponujących czynnym prawem wyborczym w ogóle nie wskazała kandydata, który ich zdaniem przez najbliższe pięć lat zamieszkiwać powinien mury warszawskiego Belwederu.

wybory 1.1

dane: PKW
Udostępnij:
← Amatorzy biegania... POMÓŻCIE! Remis i LKS Promna odjeżdża naszym piłkarzom →

Dodaj komentarz