100 dni do wyborów. Którzy parlamentarzyści zdali egzamin?

Wiadomości 17 lipca 2015
100 dni do wyborów. Którzy parlamentarzyści zdali egzamin?

Prezydent Bronisław Komorowski wyznaczył datę jesiennych wyborów do Sejmu i Senatu na dzień 25 października. Którzy parlamentarzyści z okręgu wyborczego numer 17 mogą liczyć na reelekcję, a którzy powinni z wolna oswajać się z myślą o rozstaniu z budynkiem przy ulicy Wiejskiej?

Gmina Warka wchodzi skład wyborczego okręgu numer 17, który obejmuje tereny powiatów białobrzeskiego, grójeckiego, kozienickiego, lipskiego, przysuskiego, radomskiego, szydłowieckiego i zwoleńskiego oraz miasta na prawach powiatu Radomia. Obywatele posiadający czynne prawo wyborcze i zamieszkujący owe tereny wybierają 9 posłów.

Podczas wyborów parlamentarnych w 2011 roku głosujący zdecydowanie opowiedzieli się za ofertą polityczną Prawa i Sprawiedliwości, na które głos oddało 40.15% głosujących. Partia kierowana przez Jarosława Kaczyńskiego wprowadziła do Sejmu z okręgu numer 17 czworo posłów:

  • Zbigniewa Kuźmiuka. Jednak z racji otrzymania przez Zbigniewa Kuźmiuka mandatu eurodeputowanego od 2014 roku mandat posła z okręgu numer 17 z ramienia Prawa i Sprawiedliwości sprawuje Krzysztof Sońta
  • Marka Suskiego
  • Dariusza Bąka
  • Marzenę Wróbel. Aktualnie poseł Marzena Wróbel jest posłem niezrzeszonym. Wcześniej opuściła szeregi PiS-u na rzecz Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobro.

Drugie miejsce w elekcji parlamentarnej w 2011 roku w okręgu numer 17 zajęła Platforma Obywatelska. Rządząca siła wprowadziła do Sejmu z tegoż okręgu troje posłów. Jeden z nich od 2014 roku pełni urząd Prezesa Rady Ministrów.

  • Ewa Kopacz
  • Czesław Czechyra
  • Radosława Witkowskiego, który od 2014 roku objął urząd prezydenta Radomia w Sejmie z okręgu 17. zastępuje Małgorzata Woźniak

W okręgu, w skład którego wchodzi gmina Warka, w 2011 roku trzecie miejsce zajął koalicjant PO, czyli Polskie Stronnictwo Ludowe, które zgromadziło 14.11% wszystkich głosów. Z ramienia PSL-u okręg 17. reprezentuje poseł Mirosław Maliszewski.

W podziale mandatów uczestniczył także Ruch Palikota. Na obecny Twój Ruch głosowało 7.67% głosujących, co pozwoliło na znalezienie się w gronie 460 posłów Armanda Ryfińskiego.

Z lekka inaczej niż jest to w przypadku okręgu sejmowego przedstawia się wykaz terenów tworzących okręg senacki. Mieszkańcy gminy Warka głosują na kandydatów na Senatorów RP ubiegających się o mandat w okręgu numer 49, w skład którego wchodzą powiaty białobrzeski, grójecki, kozienicki i przysuski. Od 2011 roku mieszkańców tych powiatów w wyższej izbie parlamentu reprezentuje Stanisław Karczewski z Prawa i Sprawiedliwości, który pełni funkcję Wicemarszałka Senatu, a od niedawna przewodzi sztabowi wyborczemu PiS.

Spośród 9 polityków, którzy w 2011 roku otrzymali mandat Posła RP z terenu okręgu numer 17 dwoje z racji zmiany pełnionej funkcji zrzekło się mandatu. Ponadto dwoje parlamentarzystów przeszło zmianę barw politycznych – niekoniecznie na analogiczne wobec tych, które dały im mandat.

Wydanie oświadczenia przez prezydenta Komorowskiego o zarządzeniu wyborów parlamentarnych powoduje, że lada dzień wystartuje kampania wyborcza. To kwestia zaledwie 5 dni ( od 17.07), gdyż jak stanowi Kodeks Wyborczy to maksymalny czas zwłoki we wpisaniu oświadczenia prezydenta do Dziennika Ustaw, co jest równoznaczne z oficjalnym startem kampanii wyborczej.

Kampania wyborcza, od startu której dzielą nas doby, zadecyduje także o wynikach wyborów w okręgu 17., w skład którego wchodzi gmina Warka. Którzy z 10 parlamentarzystów pośrednio reprezentujących także Warkę zasługują na reelekcję, a których działalność wymaga rychłego końca? Startująca kampania wyborcza jest idealnym czasem na udzielenie odpowiedzi na te pytania.

 

Udostępnij:
← KS Warka chce odegrać znaczącą rolę Porażka w pierwszym sparingu IV-ligowego KS Warka →

Dodaj komentarz