DKF zaprasza na spotkanie z „Ambasadorem”

Kino, Kultura, Wiadomości 4 września 2015
DKF zaprasza na spotkanie z „Ambasadorem”

Grójeckie kino zaprasza po wakacyjnej przerwie na kolejne spotkania Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Jasminum”! Teraz gramy co sobotę o 18:00 a najbliższe spotkanie już 5 września!

Zapewne duża część osób zna lub słyszało o filmie „Konsul” w reżyserii Mirosława Borka z niezapomnianą rolą Piotra Fronczewskiego, czy też o jednym z arcydzieło dramaturgii rosyjskiej – komedii „Rewizor” autorstwa Mikołaja Gogola. W każdej z tych dwóch pozycji, oraz w niezliczonej ilości innych tekstów kultury pojawia się motyw bohatera, który dzięki swojemu sprytowi oraz naiwności ludzkiej potrafi wcielić się w postać którą nie jest, przyjąć nową – fałszywą tożsamość by ostatecznie osiągnąć cel, którym najczęściej jest korzyść majątkowa.  

Wyżej wymienione przykłady to oczywiście fikcja, ale w kinie dokumentalnym, często stosuje się tego typu kamuflaż w celu zbadania/zinfiltrowania środowisk nie dostępnych (lub dostępnych w ograniczonym zakresie) dla niezwiązanych z nimi ludzi. W ostatnich latach sporo tego typu akcji organizowała grupa Yes Men, która w filmach „The Yes Men” czy też „The Yes Men Fix The World” bardzo celnie atakowała wszelkiego typu korporacje pokazując bardzo często ich ciemną, ukrywaną przed opinią publiczną stronę.

W przypadku obrazu, który zostanie zaprezentowany już w najbliższą sobotę zobaczymy dziennikarskie śledztwo-prowokację, pokazującą jak w dzisiejszych czasach funkcjonuje duża część postkolonialnej Afryki. Bohaterem filmu jest duński dziennikarz i satyryk Mads Bryger, który na potrzeby filmu wciela się w postać ekscentrycznego dyplomatę z Zachodu. Z Liberyjskim paszportem dyplomatycznym, ćmiąc bezpardonowo cygaro, chce wybudować w Afryce fabrykę zapałek. Jak się wkrótce okazuje nie jest to główny czy też prawdziwy powód dla którego Mads Bryger pojawia się na kontynencie afrykańskim, w tle pojawia się bowiem wątek diamentów…

Po filmie będzie okazja do tego by porozmawiać z zaproszonym gościem – dr Karoliną Marcinkowską zarówno o filmie jak i o samej Afryce, która nadal jawi się jako nie do końca znany, daleki i tajemniczy ląd.

Serdecznie zapraszamy!!!

5 września, (sobota) godz. 18:00

 

Gościem spotkania będzie:

dr Karolina Marcinkowska – antropolożka, prowadzi autorskie prelekcje i warsztaty (często pod szyldem Africa Remix na FB) dotyczące współczesnych zjawisk kulturowych w Afryce Subsaharyjskiej, międzykulturowości, historii mówionej. Obecnie współpracuje z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przy wydarzeniach towarzyszących wystawie After Year Zero. Powojenny uniwersalizm i geografie współpracy oraz z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski przy organizacji rezydencji i wystawy El Hadji Sy. Organizuje też warsztaty antydyskryminacyjne dla policji i straży miejskiej, nauczycieli i młodzieży pt. Afryka bez maski. Warsztaty postkolonialnego postrzegania Afryki Subsaharyjskiej. Wspiera działania Fundacji Polska-Haiti, koordynuje projekt „Społeczeństwo na rzecz tolerancji” w Stowarzyszeniu Otwarta Rzeczpospolita w Warszawie.

Udostępnij:
← Tak walczyliśmy! Ratujmy grójecki szpital z głową →

Dodaj komentarz