Więcej
    Strona głównaOrganizacjeWareccy turyści w Palmirach

    Wareccy turyści w Palmirach

    „Łatwo jest mówić o Polsce

    trudniej dla niej pracować,

    jeszcze trudniej umrzeć,

    a najtrudniej cierpieć.”

    Słowa nieznanego więźnia hitlerowskiej katowni w Alei Szucha w Warszawie są przesłaniem dla potomnych, aby mordów jakich dokonali najeźdźcy w lasach palmirskich w latach 1939-1940 więcej nie było, aby ludzkość korzystała z mądrości historii.

    Tegoroczny 55 Centralny Zlot Młodzieży Palmiry odbył się 17 października 2015 w dziewięćdziesiątą piątą rocznicę „Cudu nad Wisłą” i siedemdziesiątą rocznicę zakończenia II wojny światowej.

    Konstanty Gaszyński w XIX wieku powiedział: „Narody pamiętają zawsze o tych, którzy dla ich dobra poświęcili się, którzy w obronie ich praw i swobód położyli to, co po honorze mieli najdroższe- życie”. Ta maksyma od ponad 50 lat przyświeca organizatorom Centralnego Zlotu Młodzieży w Palmirach.

    Warecki Oddział PTTK im. Wiktora Krawczyka  po raz kolejny uczestniczył w grupie ponad 80 osób w tym zlocie.  Tym razem byli turyści z Wrociszewa, Nowej Wsi, Michałowa, Konar, PSP nr 1 w Warce oraz Sułkowic. Tym razem rozpoczęliśmy wyprawę w Laskach. Zwiedziliśmy zakład dla niewidomych, poznaliśmy jego historię, zobaczyliśmy jak odbywa się nauka dla dzieci niewidomych i niedowidzących. Przewodnikiem naszym była siostra Benita, która zaprowadziła nas również na cmentarz, gdzie leżą założyciele zakładu, jak również premier pierwszego rządu niepodległościowego, Tadeusz Mazowiecki.

    Wyruszyliśmy drogą łączniczek w  pieszą trasę na polanę Pociecha. Tym razem pogoda nam nie sprzyjała. Deszcz utrudniał marsz i nie pozwalał zachwycać się pięknem jesiennej Puszczy Kampinoskiej. Po dotarciu na polanę, spożyliśmy smaczną, żołnierską grochówkę i kiełbaskę z grilla. Wysłuchaliśmy koncertu pieśni i spinaliśmy się na ściankę. Następnie przeszliśmy na cmentarz w Palmirach, zwiedziliśmy muzeum i przeszliśmy po cmentarzu. Poznaliśmy historię bestialskiego mordu na mieszkańcach Warszawy, zapaliliśmy znicze na grobie olimpijczyka-Janusza Kusocińskiego i Marszałka sejmu- Macieja Rataja.

    Niestety byliśmy mocno przemoczeni, a deszcz nadal padał. Opiekunowie podjęli decyzję o wcześniejszym powrocie.  Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli uczestniczyć w apelu poległych. Jest to chwila, która zapada w sercach wszystkich uczestników rajdu.

    Do zobaczenia na szlaku.

    Redakcja Warka24.pl
    Redakcja Warka24.pl
    Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

    NAJPOPULARNIEJSZE