Dr Michał Wójcik i jego rewolucja

Wiadomości 12 listopada 2015
Dr Michał Wójcik i jego rewolucja

Polska myśl techniczna stoi przed szansą zrewolucjonizowania światowego przemysłu. Za rewolucją tą nie stoją bajońskie sumy zachodnich koncernów, a inteligencja i pomysł doktora chemii związanego z Warką – Michała Wójcika.

CARLINE- CAtalytic converters RecycLIng for NanomatErials to oficjalna nazwa wynalazku będącego przedmiotem zgłoszenia patentowego „Sposób recyklingu metali szlachetnych z materiałów odpadowych oraz zastosowanie nanocząstek metali szlachetnych uzyskanych tym sposobem”. Wynalazek, w którego powstanie ogrom pracy włożył dr Michał Wójcik jest już przedmiotem komercjalizacji.

Naukowcom z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego przyświecał cel uzyskania cennych nanomateriałów z odpadów pochodzących z samochodowych katalizatorów. Dr Michał Wójcik w rozmowie z Polski Radiem wskazuje na materialny charakter odpadów, których 1 tona warta jest aż 500 000 PLN. Odpady pochodzące z katalizatorów kuszą nie tylko swoją ceną. Z jednego katalizatora uzyskać można 2 gramy platyny bądź 3 gramy palladu, a także pewne ilości rodu. Niestety dotychczasowy proces ich odzyskiwania jest złożony i wieloetapowy. Projekt, przy którym pracuje dr Michał Wójcik nie tylko przyspiesza produkcję nanocząsteczek, lecz także zwiększa jej efektywność. Sam naukowiec mówi o swoim projekcie:

Przy zastosowaniu określonych substancji chemicznych jesteśmy w stanie oczyszczać odpady w taki sposób, że jednocześnie otrzymujemy z nich nanocząstki.
Do badań polskich specjalistów wykorzystywane są odpady katalizatorów samochodowych, czyli części odpowiedzialne za redukcję szkodliwych czynników zawartych w spalinach. – Cykl życia takiego katalizatora w starszych typach samochodów i przy niewłaściwym użytkowaniu to od 40 do 80 tys. km, czyli statystyczny samochód powinien mieć wymieniany katalizator pięć do ośmiu razy. Obecnie wprowadzane katalizatory w nowych samochodach, mają żywotność ok. dwóch razy dłuższą, co i tak skutkuje dwu lub trzykrotną wymianą tej części w czasie cyklu życie samochodu. W Polsce do czystości spalin nie przywiązuje się jeszcze tak wielkiej wagi jak np. w Niemczech czy na Zachodzie, jednak w najbliższym czasie powinniśmy spodziewać się zaostrzenia przepisów i kontroli w tym zakresie, co będzie wymagało wymiany i utylizacji dużej części starych katalizatorów.

Technologia oczyszczania odpadów prowadząca do uzyskania nanocząstek doceniana zostaje przez naukowe gremia całego świata. W połowie października zespół naukowy doktora Wójcika zaprezentował swoje odkrycie na wystawie International Warsaw Invention Show 2015 organizowanej na Politechnice Warszawskiej przez Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów we współpracy z Urzędem Patentowym Rzeczpospolitej Polskiej oraz Politechniką Warszawską. W pokazie udział wzięli uczeni pochodzący z kilkunastu krajów. Zaprezentowali ponad 300 innowacji, wśród których złoty medal zdobyła ta stworzona przez zespół dr Michała Wójcika.

Sukces z warszawskiej wystawy naukowcy z UW powtórzyli kilka dni później w stolicy Chorwacji. W Zagrzebiu podczas 13th International Exibition of Inventions ARCA 2015 technologia uzyskiwania nanocząstek pokonała blisko 200 światowych myśli technologicznych.

Produkty technologii opracowywanej na Wydziale Chemii UW to nanocząstki platyny, palladu oraz rodu. Patent ten pozwala uzyskiwać nanocząstki metali szlachetnych z grupy platynowców w sposób, który tradycyjnymi metodami byłby niemożliwy lub też blokowany przez prawa patentowe. Produkt, przy którym pracuje dr Wójcik jest jedynym tego rodzaju rozwiązaniem na świecie, dlatego już teraz może się stać innowacją dla przemysłu samochodowego, elektronicznego czy medycyny.

Potencjał innowacji opracowanej przez zespół dr Michała Wójcika dostrzegają już nie tylko potencjalni inwestorzy. Również ogólnokrajowe media z zainteresowaniem spoglądają na rozwój konceptu, który w bardzo bliskiej przyszłości może się stać flagową myślą polskiej nauki.

Zachęcamy do szerszego zapoznania się z tematyką projektu badawczego dr Wójcika. A jako że nikt nie jest w stanie lepiej wyłożyć struktury technologii od jej autora, to odsyłamy wszystkich zainteresowanych do obejrzenia i odsłuchania wywiadów przeprowadzonych z doktorem przez dziennikarzy Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.

Naukowy zawrót głowy – Program Pierwszy Polskiego Radia
Porozmawiajmy o nauce – TVP Warszawa

Udostępnij:
← Bezpłatne badanie mammograficzne! Płyta "Vivat Warka!" dla każdego... →

Dodaj komentarz