Wystawa o historii Warki otwarta

Wystawa o historii Warki otwarta

Piątkowy wieczór 4 grudnia zgromadził tłumy gości w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego. Nowa ekspozycja stała pt. „Warka – miasto dotknięte historią” została oficjalnie otwarta dla zwiedzających.

Wernisaż rozpoczął się w bibliotece na piętrze pałacu Pułaskich od powitania gości przez dyrektor muzeum Iwonę Stefaniak. Wśród przybyłych byli m.in.: Posłowie RP Mirosław Maliszewski i Robert Mordak, przedstawiciel Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – dr Piotr Szpanowski – wicedyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego, Burmistrz Warki Dariusz Gizka, Przewodnicząca Rady Miejskiej Aldona Rzeźnik wraz z dużą grupą Radnych miejskich, Radni powiatowi: Marian Górski, Maciej Dobrzyński, Andrzej Zaręba, ks. Dziekan Stanisław Dobkowski i ks. proboszcz Grzegorz Krysztofik, honorowi obywatele miasta: Władysław Gwardys i Tadeusz Kulawik, dyrektor Browaru Warka – Leszek Kałuża, Prezes firmy Warwin SA – Tomasz Iżewski, Prezes firmy Prima Group – Monika Przybylska, dyrektorzy wareckich szkół i instytucji oraz przedstawiciele organizacji społecznych. Do muzeum przybyło wielu wareckich społeczników, a także mieszkańców, którzy użyczyli swoje prywatne pamiątki na wystawę w muzeum. Nie zabrakło przedstawicieli firm wykonujących wystawę oraz artystów przygotowujących oprawę artystyczną wernisażu.

Po przywitaniu gości, Burmistrz Warki wygłosił przemówienie i zaprosił wszystkich do oglądania wystawy. W imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Prof. Piotra Glińskiego list gratulacyjny odczytał dr Piotr Szpanowski.

Dyrektor Iwona Stefaniak przedstawiła wszystkich twórców wystawy, fundatorów i sponsorów. Podziękowała wszystkim partnerom, a także tym, którzy zechcieli włączyć się w realizację zadania i użyczyć swoje materiały, fotografie oraz pamiątki.

Po symbolicznym przecięciu wstęgi, wreszcie można było zwiedzać. Chociaż w tłumie gości, niektóre urządzenia multimedialne zaczynały odmawiać posłuszeństwa – wystawa zaskoczyła pozytywnie wszystkich. Jest atrakcyjna plastycznie, pomysłowa i nowoczesna. Pokazano wiele oryginalnych zabytków i pamiątek związanych z historią Warki. Dzieje grodu nad Pilicą przedstawiono od średniowiecza, aż po czasy współczesne. Motywem przewodnim po ekspozycji są ulice miasta, których nazwy przypominają o wydarzeniach, miejscach i bohaterach historycznych. Pierwsza sala pokazuje Warkę w czasach pokoju i jej życie społeczne, druga – miasto w czasie wojen. Spacer kończy się na ulicy Turystycznej, gdzie zwiedzający zachęceni są do odwiedzania Warki. Razem z cennymi zabytkami sąsiadują na wystawie urządzenia multimedialne. Dzięki nim możemy dowiedzieć się więcej.

Tego wieczoru każdy chciał być Warczaninem

Niecodzienne była oprawa artystyczna wernisażu. W drugiej części wieczoru, goście zostali zaproszeni do Centrum Edukacyjno-Muzealnego na koncert zatytułowany „Moje miasto” w wykonaniu ulubionych wareckich wykonawców. Pięknie rozpoczęła koncert kochana przez mieszkańców Orkiestra Moderato. Utwór Vivat Warka rozpalił serca gości. Niejednej osobie zakręciła się łza w oku, kiedy pojawił się na scenie legendarny Kabaret Dziekanka (choć w niepełnym składzie – i tak doskonały). Wielkimi brawami przywitano Marka Wawro (byłego nauczyciela muzyki, wareckiego społecznika), który przybył z daleka, specjalnie na ten wieczór. Nie zabrakło również takich wykonawców jak: Stary Zespół Młodzieżowy Plus, Dariusz Rączka, Kuba Szydło czy Kuba Domański. Niespodzianką był film z 1998 r. pokazujący występ dzieci Bogdana Sabały w wareckim kinie, a następnie wyjście na scenę po 15 latach: Martyny, Sylwii, Damiana Sabałów i wykonanie tego samego utworu czyli Piosenki o Warce. Zobaczyliśmy jak szybko upływa czas. Koncert zakończył chór dziecięcy ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. K. Pułaskiego, który wykonał „Tango Warka” Witolda Grzelewskiego. Śpiewała cała sala i to kilka razy… Mieliśmy wrażenie, że każdy z gości chciał być Warczaninem.

Kończąc ten wyjątkowy wernisaż, Iwona Stefaniak – dyrektor muzeum podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do zrealizowania wystawy i zorganizowania uroczystego otwarcia. Szczególne podziękowania skierowała do Burmistrza Warki Dariusza Gizki i Rady Miejskiej w Warce – fundatorów wystawy. Na pamiątkę tego wydarzenia Burmistrz otrzymał od muzeum Medal Kazimierza Pułaskiego. Podziękowano również Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wsparcie finansowe, Władzom Powiatu Grójeckiego oraz Sponsorom: Grupie Żywiec SA – Browar Warka, Warwin SA i Prima Group.

Podziękowania skierowano także do Partnerów, którzy pomogli zorganizować wernisaż w dniu 4 grudnia: Centrum Sportu i Rekreacji w Warce, Gminnej Jednostce Kultury „Dworek na Długiej”, Browarowi Warka, Państwu Andżelice i Jarosławowi Nowocielom – Warszawska Wytwórnia Wódek „KONESER”, Alicji i Józefowi Kazana – Piekarnia KAZANA.

Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami tego dnia, dziękujemy za wszystkie wzruszenia i pozytywne emocje. Wystawę można już zwiedzać, pokażcie ją swoim dzieciom, wnukom, przyjaciołom i znajomym. Dotknijcie niezwykłej historii Warki. Serdecznie zapraszamy!

Zespół Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce

Wystawę sfinansowano ze środków:

Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Miasta i Gminy WARKA
Powiatu Grójeckiego
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce

Sponsorzy:
Grupa Żywiec SA – Browar WARKA
Prima Sp. z o.o.
Warwin SA

info. Muzeum

Kopia IMG_1025

Kopia IMG_1085

Kopia IMG_1066

 

 

mkidn_01_cmyk

„Zadanie pn. „Stworzenie stałej wystawy muzealnej „Warka – miasto dotknięte historią”” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”

 

Udostępnij:
← Szopki nagrodzone! Świąteczny kiermasz pełen skarbów →

Dodaj komentarz