Jaki był 2015 rok w Muzeum?

Jaki był 2015 rok w Muzeum?

Początek roku to czas podsumowań minionego okresu i doprecyzowania planów. Jaki był 2015 w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego? W wielkim skrócie: bardzo pracowity, trudny, pełen trosk i obaw czy wszystko się uda. Jednocześnie był to czas ukończenia największej na przestrzeni ostatnich lat inwestycji Powiatu Grójeckiego, realizowanej na terenie Warki – „Rewitalizacji zespołu pałacowo-parkowego w Warce”. 

Za nami rok wielu wydarzeń i bardzo ważnych inwestycji. Obchodziliśmy 270. rocznicę urodzin Kazimierza Pułaskiego. Zorganizowaliśmy IV edycję konkursu DWA OBLICZA PUŁASKIEGO dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych powiatu grójeckiego. Konkurs wygrała uczennica LO Warka – Katarzyna Dobrowolska, która wzięła udział w rejsie po Morzu Bałtyckim wraz z załogą „ORP Gen. K. Pułaski”.

Gościliśmy w tym roku wielu ważnych gości i wspaniałych artystów, m.in.: Alicję Węgorzewska, Bogdana Kierejszę, Justynę Sieńczyłło i Emiliana Kamińskiego, Annę Jurksztowicz i Krzesimira Dębskiego, Olę Maurer z Michałem Półtorakiem i Adrianem Konarskim, Jacka Kowalskiego z zespołem, Katarzynę Groniec z zespołem, Tomasza Radziwonowicza z orkiestrą Sinfonia Viva, prof. Marka Drewnowskiego.

IMG_1781

Zostaliśmy zauważeni w dwóch poważnych konkursach i otrzymaliśmy prestiżowe nagrody:  wyróżnienie w konkursie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – „Zabytek Zadbany 2015”,  I i  III nagrodę w IX edycji konkursu Mazowieckie Zdarzenia Muzealne WIERZBA, organizowanym przez Marszałka Województwa Mazowieckiego, za ekspozycję stałą pałacu Pułaskich w kategorii wystawy (małe muzea) oraz za otwarcie zabytkowego parku w Winiarach po rewitalizacji.

IMG_8514

W maju zorganizowaliśmy Noc Muzeów, a w październiku Dzień Pułaskiego. Wspólnie z Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym im. K. Pułaskiego w Radomiu i Radomskim Towarzystwem Naukowym organizowaliśmy międzynarodową konferencję naukową poświęconą Kazimierzowi Pułaskiemu w 270. rocznicę urodzin.

IMG_5175

30 września 2015 roku został ukończony projekt pt. Rewitalizacja zespołu pałacowo-parkowego w Warce, realizowany przez 7 lat, w ramach RPO WM 2007-2013, finansowany ze środków europejskich EFRR i powiatu grójeckiego. To historyczny moment. Zakończono budowę Centrum Edukacyjno-Muzealnego. Projekt został zamknięty, a ostatni wniosek o płatność rozliczony do końca roku. W ostatnich dniach 2015 roku Powiat Grójecki otrzymał dodatkowe dofinansowanie projektu w kwocie ponad 3 mln PLN, o które zabiegano od kilku lat. Dodatkowe wsparcie było możliwe dopiero przy rozliczeniu całego programu 6.1 Kultura. Wg zweryfikowanego przez MJWPU, ostatniego wniosku o płatność, wartość całkowita projektu wyniosła 18 205 196,39 PLN,  kwota dofinansowania UE to 10 464 682,97 PLN, a  wkład Powiatu Grójeckiego wyniósł 7 740  513,42 PLN (w tym środki kwalifikowane 1 846 708,76 PLN).  Podsumowanie projektu odbyło się podczas Dnia Kazimierza Pułaskiego 9 października, a na pamiątkę tego wydarzenia, posadzono dąb. Przedstawiciele władz wojewódzkich i powiatowych wraz z Posłami RP z naszego regionu, odsłonili pamiątkową tablicę przy wjeździe do parku.

IMG_9262

Przejęliśmy nowy budynek CEM od wykonawcy i doprowadziliśmy do porządku nie tylko sam obiekt ale również teren wokół. Zdigitalizowaliśmy wszystkie muzealia i księgozbiór muzeum do 1945 r. Po czterech latach pracy „na wygnaniu” powróciliśmy na swoje – czyli przeprowadziliśmy się z całą administracją do nowego budynku muzeum.

IMG_6407

Druga połowa roku upłynęła nam bardzo szybko, w niezwykle intensywnej pracy nad stworzeniem nowej wystawy stałej o historii Warki pt. „Warka – miasto dotknięte historią”. Zadanie nie było łatwe. Pracowaliśmy jak nigdy dotąd. Opracowaliśmy merytorycznie 18 prezentacji multimedialnych do wystawy. Zgromadziliśmy dużo materiałów fotograficznych, tekstowych i eksponatów, również dzięki dużemu zaangażowaniu wielu mieszkańców Warki. 4 grudnia otworzyliśmy ekspozycję dla publiczności. Wernisaż zgromadził tłumy gości i został uświetniony niezwykłym koncertem pt. Moje miasto”, wykonanym przez grupę wykonawców z Warki.

IMG_1893

W 2015 roku pożegnaliśmy na zawsze wieloletnią dyrektor muzeum Annę Kornatek, ale także dr. płk. Dariusza Kossakowskiego i wielkiego artystę, który mieszkał na ziemi grójeckiej – Wojciecha Fangora.

Zespół pałacowo-parkowy był planem filmowym dla ekipy serialu „Na dobre i na złe”, był też „pałacem ślubów” i studiem fotograficznym. Organizowaliśmy lekcje muzealne, konkursy, warsztaty, spotkania z dziećmi i młodzieżą. Razem sprzątaliśmy park i brzegi Pilicy z okazji Dnia Ziemi. Suma różnych przedsięwzięć i wykonanych zadań jest długa. Cieszymy się, że od dnia otwarcia pałacu – muzeum odwiedziło już ponad 12 651 osób, w 2015 roku było u nas 7379 zwiedzających. Mieszkańcy i turyści znów odkrywają nasz park. Biorąc pod uwagę, że muzeum było nieczynne prawie 5 lat i musimy odbudowywać kontakty ze zwiedzającymi od nowa – to dobry wynik. 2015 rok w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego był naprawdę bardzo pracowity. Serdecznie dziękujemy wszystkim za współpracę: Władzom Powiatu Grójeckiego,  Władzom Miasta i Gminy Warka, Sponsorom i Partnerom oraz wszystkim, którzy odwiedzili muzeum w 2015 roku.

Iwona Stefaniak

dyrektor muzeum

Udostępnij:
← Ruszyły Ferie w Warce 2016! Koncert Walentynkowy jakiego jeszcze nie było! →

Dodaj komentarz