Więcej
    Strona głównaInstytucjeJaki był 2015 rok w Muzeum?

    Jaki był 2015 rok w Muzeum?

    Początek roku to czas podsumowań minionego okresu i doprecyzowania planów. Jaki był 2015 w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego? W wielkim skrócie: bardzo pracowity, trudny, pełen trosk i obaw czy wszystko się uda. Jednocześnie był to czas ukończenia największej na przestrzeni ostatnich lat inwestycji Powiatu Grójeckiego, realizowanej na terenie Warki – „Rewitalizacji zespołu pałacowo-parkowego w Warce”. 

    Za nami rok wielu wydarzeń i bardzo ważnych inwestycji. Obchodziliśmy 270. rocznicę urodzin Kazimierza Pułaskiego. Zorganizowaliśmy IV edycję konkursu DWA OBLICZA PUŁASKIEGO dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych powiatu grójeckiego. Konkurs wygrała uczennica LO Warka – Katarzyna Dobrowolska, która wzięła udział w rejsie po Morzu Bałtyckim wraz z załogą „ORP Gen. K. Pułaski”.

    Gościliśmy w tym roku wielu ważnych gości i wspaniałych artystów, m.in.: Alicję Węgorzewska, Bogdana Kierejszę, Justynę Sieńczyłło i Emiliana Kamińskiego, Annę Jurksztowicz i Krzesimira Dębskiego, Olę Maurer z Michałem Półtorakiem i Adrianem Konarskim, Jacka Kowalskiego z zespołem, Katarzynę Groniec z zespołem, Tomasza Radziwonowicza z orkiestrą Sinfonia Viva, prof. Marka Drewnowskiego.

    IMG_1781

    Zostaliśmy zauważeni w dwóch poważnych konkursach i otrzymaliśmy prestiżowe nagrody:  wyróżnienie w konkursie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – „Zabytek Zadbany 2015”,  I i  III nagrodę w IX edycji konkursu Mazowieckie Zdarzenia Muzealne WIERZBA, organizowanym przez Marszałka Województwa Mazowieckiego, za ekspozycję stałą pałacu Pułaskich w kategorii wystawy (małe muzea) oraz za otwarcie zabytkowego parku w Winiarach po rewitalizacji.

    IMG_8514

    W maju zorganizowaliśmy Noc Muzeów, a w październiku Dzień Pułaskiego. Wspólnie z Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym im. K. Pułaskiego w Radomiu i Radomskim Towarzystwem Naukowym organizowaliśmy międzynarodową konferencję naukową poświęconą Kazimierzowi Pułaskiemu w 270. rocznicę urodzin.

    IMG_5175

    30 września 2015 roku został ukończony projekt pt. Rewitalizacja zespołu pałacowo-parkowego w Warce, realizowany przez 7 lat, w ramach RPO WM 2007-2013, finansowany ze środków europejskich EFRR i powiatu grójeckiego. To historyczny moment. Zakończono budowę Centrum Edukacyjno-Muzealnego. Projekt został zamknięty, a ostatni wniosek o płatność rozliczony do końca roku. W ostatnich dniach 2015 roku Powiat Grójecki otrzymał dodatkowe dofinansowanie projektu w kwocie ponad 3 mln PLN, o które zabiegano od kilku lat. Dodatkowe wsparcie było możliwe dopiero przy rozliczeniu całego programu 6.1 Kultura. Wg zweryfikowanego przez MJWPU, ostatniego wniosku o płatność, wartość całkowita projektu wyniosła 18 205 196,39 PLN,  kwota dofinansowania UE to 10 464 682,97 PLN, a  wkład Powiatu Grójeckiego wyniósł 7 740  513,42 PLN (w tym środki kwalifikowane 1 846 708,76 PLN).  Podsumowanie projektu odbyło się podczas Dnia Kazimierza Pułaskiego 9 października, a na pamiątkę tego wydarzenia, posadzono dąb. Przedstawiciele władz wojewódzkich i powiatowych wraz z Posłami RP z naszego regionu, odsłonili pamiątkową tablicę przy wjeździe do parku.

    IMG_9262

    Przejęliśmy nowy budynek CEM od wykonawcy i doprowadziliśmy do porządku nie tylko sam obiekt ale również teren wokół. Zdigitalizowaliśmy wszystkie muzealia i księgozbiór muzeum do 1945 r. Po czterech latach pracy „na wygnaniu” powróciliśmy na swoje – czyli przeprowadziliśmy się z całą administracją do nowego budynku muzeum.

    IMG_6407

    Druga połowa roku upłynęła nam bardzo szybko, w niezwykle intensywnej pracy nad stworzeniem nowej wystawy stałej o historii Warki pt. „Warka – miasto dotknięte historią”. Zadanie nie było łatwe. Pracowaliśmy jak nigdy dotąd. Opracowaliśmy merytorycznie 18 prezentacji multimedialnych do wystawy. Zgromadziliśmy dużo materiałów fotograficznych, tekstowych i eksponatów, również dzięki dużemu zaangażowaniu wielu mieszkańców Warki. 4 grudnia otworzyliśmy ekspozycję dla publiczności. Wernisaż zgromadził tłumy gości i został uświetniony niezwykłym koncertem pt. Moje miasto”, wykonanym przez grupę wykonawców z Warki.

    IMG_1893

    W 2015 roku pożegnaliśmy na zawsze wieloletnią dyrektor muzeum Annę Kornatek, ale także dr. płk. Dariusza Kossakowskiego i wielkiego artystę, który mieszkał na ziemi grójeckiej – Wojciecha Fangora.

    Zespół pałacowo-parkowy był planem filmowym dla ekipy serialu „Na dobre i na złe”, był też „pałacem ślubów” i studiem fotograficznym. Organizowaliśmy lekcje muzealne, konkursy, warsztaty, spotkania z dziećmi i młodzieżą. Razem sprzątaliśmy park i brzegi Pilicy z okazji Dnia Ziemi. Suma różnych przedsięwzięć i wykonanych zadań jest długa. Cieszymy się, że od dnia otwarcia pałacu – muzeum odwiedziło już ponad 12 651 osób, w 2015 roku było u nas 7379 zwiedzających. Mieszkańcy i turyści znów odkrywają nasz park. Biorąc pod uwagę, że muzeum było nieczynne prawie 5 lat i musimy odbudowywać kontakty ze zwiedzającymi od nowa – to dobry wynik. 2015 rok w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego był naprawdę bardzo pracowity. Serdecznie dziękujemy wszystkim za współpracę: Władzom Powiatu Grójeckiego,  Władzom Miasta i Gminy Warka, Sponsorom i Partnerom oraz wszystkim, którzy odwiedzili muzeum w 2015 roku.

    Iwona Stefaniak

    dyrektor muzeum

    Redakcja Warka24.pl
    Redakcja Warka24.pl
    Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

    NAJPOPULARNIEJSZE