„Kultury Złota” na rozpoczęcie drugiego semestru WAW

„Kultury Złota” na rozpoczęcie drugiego semestru WAW

Warecka Akademia Wiedzy w „Dworku na Długiej” rozpoczyna kolejny etap swojej działalności czyli: drugi semestr roku akademickiego 2015/16.

Wszystkich naszych stałych i nowych Słuchaczy zapraszamy na pierwszy wykład w czwartek, 18 lutego 2016 roku o godz. 1730 .

Temat: KULTURY ZŁOTA

Prowadzi: Maciej Marciniak

To będzie wyprawa po wertepach i bezdrożach Ameryki Południowej. Zwiedzimy dwa kraje: Ekwador ( ze stolicą w Quito) i Kolumbię ( stolica- Bogota), której nazwa jest hołdem dla ,,odkrywcy” Ameryki- Krzysztofa Kolumba.

Jest to region, którego klimat i niezwykłe krajobrazy ukształtowały dwie ogromne rzeki: Amazonka i Orinoko oraz niebotyczne Andy. Tutaj spotkamy piranie, tukany, lamy i kondory. To ziemia Inków, Czibczów i Araukanów.

Stąd pochodzą dostępne w naszych sklepach banany, kawa, kakao, cukier trzcinowy i bawełna. A także- bardziej ekskluzywne towary jak: złoto, srebro, platyna i najpiękniejsze na świecie szmaragdy.

Dlaczego nazwaliśmy to spotkanie: KULTURY ZŁOTA? Otóż, dawni mieszkańcy tego regionu wcale tak bardzo nie cenili sobie złota, ale wykonywali z niego wiele ozdób

i przedmiotów codziennego użytku. One właśnie w doskonałym stanie przetrwały do naszych czasów i dla archeologów stały się wyznacznikami poszczególnych kultur. Miało to też pewien wpływ na powstanie mitu (?), legendy (?) o El Dorado. Czym jest El Dorado, jak go poszukiwano i odnaleziono – opowie nam dziś archeolog i podróżnik: Maciej Marciniak.

Właśnie: PODRÓŻNIK. Trzeba bowiem pamiętać, że Ekwador i Kolumbia nie są celem wycieczek dla zwykłych turystów. To tereny dostępne jedynie wytrawnym, doświadczonym podróżnikom. Żeby przeżyć taką przygodę trzeba znać hiszpański, który z hiszpańskim niewiele ma wspólnego, wiedzieć kto, kogo zna i gdzie aktualnie zrobiło się gorąco.

Maciej Marciniak odwiedzał niedawno te kraje- zrobił mnóstwo wspaniałych zdjęć i .. wrócił: żywy, zdrowy, pełen wrażeń. Zdradzi Państwu nawet kilka tajemnic najgroźniejszej mafii na świecie:

– jak się tam produkuje narkotyki,

– jak wygląda dzień codzienny wielkiego mafiozo,

– jak mafia rządzi rządem,

– oraz: ile jest warta tona dolarów.

Zapraszamy serdecznie:

Dworek na Długiej: czwartek – 18 lutego 2016 r. godz1730.

Wstęp wolny

Plakat Kultura Złota

Udostępnij:
← Walentynkowe śpiewanie w "Dworku" Walentynki w Muzeum Pułaskiego →

Dodaj komentarz