Przyjdź a dowiesz się znacznie więcej…

Przyjdź a dowiesz się znacznie więcej…

Warecka Akademia Wiedzy działająca w „Dworku na Długiej” zaprasza Państwa na kolejnych dziesięć bezpłatnych wykładów w ramach drugiego semestru roku akademickiego 2015/2016. W sumie będzie to już dziesiąty semestr spotkań z wiedzą. Przygotowaliśmy program, który można określić jako „świat w pigułce”. Zajrzymy więc do Ameryki Południowej (Kolumbia i Ekwador), aby napić się pysznej kawy, sprawdzić skąd się bierze Orinoko, spotkać jakiegoś mafiozo i dowiedzieć się, co to są „kultury złota”. Wystarczy.  Przenosimy się więc do Azji. Przemierzymy „stepy szerokie” i odnajdziemy potomków Czingis Chana. Stąd już tylko krok do Afryki. Sprawdzimy, jak się mają śniegi Kilimandżaro i antylopy na sawannie. Porozmawiamy też z mieszkańcami Tanzańskich wsi i małych miasteczek o ich dniu codziennym i wielkich marzeniach.

Wracamy do Polski. Znają Państwo słynną rodzinę Kossaków? Dobrze. A kim była Simona Kossak? Trzeba się wybrać do Puszczy Białowieskiej, żeby się tego dowiedzieć.

Jeszcze coś z pogranicza zoologii i kulturoznawstwa: skrzydlate demony! Niebawem słońce wywabi je z mrocznych kryjówek… Niech się mają na baczności nasze tętnice i… włosy! Nie! Proszę nic nie mówić – nie trzeba! Psychologowie twierdzą, że nasze ciało przekazuje otoczeniu, więcej informacji, niż słowa. Spróbujemy to udowodnić.

A jak ze zwodniczością słów radzi sobie historia? Ciekawe rzeczy się tu dzieją, ciekawe i przedziwne zarazem. Na przykład: jak można udowodnić polskość Pomorza na podstawie… warkocza, którego prawdopodobnie… wcale nie było?

Zapomnijmy o fałszerstwach i przekrętach! Zapomnieć? A jak to się robi? Psychologowie to wiedzą. Niestety, czasem nie możemy zapomnieć, choć bardzo tego pragniemy, a innym razem – zapominamy, choć bardzo chcemy pamiętać! A co warto zapamiętać? Ot, choćby wspaniałe artystki, piosenkarki, które niegdyś wyciskały łzy z naszych oczu, albo sprawiały, że świat nabierał kolorów… Irena Santor, Rena Rolska, Maria Koterbska, Ludmiła Jakubczak… Posłuchajmy razem jeszcze raz.

Zapraszamy wszystkich naszych stałych i nowych Słuchaczy do „Dworku na Długiej”, w każdy czwartek już od 18 lutego. Do zobaczenia!

Hanka Szczepanowska – koordynatorka WAW

WAW – semestr 10

WAW - SEMESTR 10 zm

Udostępnij:
← Koncert walentynkowy Cantabile Zakochaj się na nowo w… kulturze! →

Dodaj komentarz