Święta wczoraj i dziś – Warecka Akademia Wiedzy

Święta wczoraj i dziś – Warecka Akademia Wiedzy

20 grudnia, w czwartek o godz. 1730 w Dworku na Długiej odbędzie się ostatnie już  w tym semestrze spotkanie Wareckiej Akademii Wiedzy.

Tym razem, znakomita historyczka sztuki, pracownica warszawskiej ZACHĘTY (gdzie prowadziła aukcje dzieł sztuki), Muzeum Pałacu w Wilanowie oraz Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków w Warszawie – Katarzyna Krzywicka, opowie nam o dawnych obyczajach związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Przyzwyczailiśmy się, że muszą to być białe święta, ale przecież wydarzenie dla uczczenia, którego je obchodzimy miało miejsce w zupełnie innej scenerii, w innym klimacie. Dlaczego takie akcenty nie pojawiają się w ozdobach świątecznych? Zdominował je św. Mikołaj, a przecież nie było go wtedy w Betlejem! Skąd wziął się zwyczaj podawania na wigilię dwunastu potraw (niekiedy tylko parzystej lub nieparzystej ich liczby)? Dlaczego są to dania wegetariańskie? W wigilię Bożego Narodzenia ustawiamy w domu zielona choinkę – skąd ten zwyczaj? Dlaczego można ją bezkarnie ukraść (tylko niegdyś!!!) w lesie? Jest tak wiele przedziwnych zwyczajów związanych z tymi świętami!

Święta – to czas radości i zabawy: jak bawimy się dziś, a robiono to kiedyś? Bez telewizji, bez „mechanicznej” muzyki, ale za to z fantazją! A fantazja – wiadomo – nie zna granic.

Udostępnij:
← Książka o Starej Warce już jest! Niezłe szopki… →

Dodaj komentarz