Poznaj tajną historię Mongołów!

Poznaj tajną historię Mongołów!

Warecka Akademia Wiedzy w Dworku na Długiej zaprasza na kolejny wykład pt. „TAJNA HISTORIA MONGOŁÓW”, który w najbliższy czwartek, 3 marca o godzinie 17:30 poprowadzi Maciej Marciniak.

Po raz pierwszy w naszej Akademii zajmiemy się dziejami i kulturą azjatyckich ludów stepowych. Wiemy o nich naprawdę niewiele: u nas wszyscy dawni Mongołowie to Tatarzy, a oni kojarzą nam się zdecydowanie negatywnie: bitwa pod Legnicą, jasyr, straszliwy Czingis-chan, nie mniej okrutny Ugedej, hejnał mariacki, lajkonik… to w zasadzie wszystko. Zapominamy, że owi Tatarzy często walczyli także pod polskimi sztandarami. Wiele tatarskich rodzin osiedliło się w Polsce i mieszkają tu do dziś kultywując swoje prastare tradycje. Ślady dawnego ich pobytu na Mazowszu zachowały się choćby w nazwie miejscowości Tatary nad rzeką Czarną nieopodal Czerska. Warto też pamiętać, że to właśnie Mongołowie stworzyli „największe imperium, jakie zna historia ludzkości”. Tak Mongołowie, nie Rzymianie, nie Aleksander Wielki, ani nawet Napoleon Bonaparte.

Znakomitym źródłem informacji o Mongołach jest powstała w XIII w. ( w roku MYSZY, czyli prawdopodobnie 1240) anonimowa kronika zwaną Tają Historią Mongołów.

Jest to dzieło o niepodważalnej wartości historycznej wzbogacone licznymi wstawkami epickimi ( anegdoty, wypowiedzi różnych osób, komentarze obyczajowe), dzięki czemu czyta się je jak ,, Baśnie z tysiąca i jednej nocy”. Wyjątkowość i wartość tego dzieła polega też na jego okrutnym wręcz obiektywizmie. Znajdziemy tam mnóstwo faktów, które z całą pewnością bohaterowie kroniki najchętniej głęboko by ukryli i powierzyli niepamięci. Czy takie prezentowanie rzeczywistości to cecha tych kultur (jest, jak jest), czy tylko autora (autorów?) tej kroniki?

„Tajna Historia Mongołów” dostępna jest także w polskim tłumaczeniu Stanisława Kałużyńskiego ( PIW, Warszawa 1970). Bardzo polecam.

Naszym przewodnikiem w wędrówce poprzez tajemniczy, egzotyczny świat Mongołów będzie dobrze Państwu znany i ceniony za swą ogromną wiedzę i talent oratorski, archeolog
i kulturoznawca: Maciej Marciniak. Wyjaśni nam, jaki wpływ miały trudne warunki życia w stepie na rozwój kultury Mongołów. Opowie też o zwyczajach, wierzeniach, o ich relacjach ze zwierzętami i o mieszkaniu w jurcie.Temat ten zainteresuje zapewne nie tylko tych, których pociąga świat szeroki i egzotyczne, mało znane kultury, ale także i tych, którzy pragną jak najlepiej poznać i zrozumieć naszą, polską historię.

Zapraszamy w ten czwartek, 3 marca, godz. 17:30, wstęp wolny!
Nasze następne spotkanie odbędzie się 10 marca, a dotyczy ono… zapominania.

Hanka Szczepanowska
Koordynator WAW w Dworku na Długiej

Plakat Mongolowie

Udostępnij:
← Odkrywaliśmy na nowo Kardynała Wyszyńskiego Nasi rekonstruktorzy bronili Olszynki →

Dodaj komentarz