Nasi rekonstruktorzy bronili Olszynki

Nasi rekonstruktorzy bronili Olszynki

Pod koniec ubiegłego roku, podczas uroczystości zorganizowanych przez „Dworek na Długiej”, członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „WARKA” składali hołd bohaterowi Nocy Listopadowej Piotrowi Wysockiemu.

W roku bieżącym, w 10-osobowym składzie działająca przy „Dworku” GRH „WARKA” wzięła, po raz kolejny, udział w rekonstrukcji bitwy pod Olszynką Grochowską. Była to już 185 rocznica tej największej bitwy Powstania Listopadowego. 25 lutego 1831 roku, siły polskie stojące pod Warszawą liczyły 40 tysięcy żołnierzy i 120 dział. Wojsko rosyjskie dowodzone przez feldmarszałka Dybicza liczyło 60 tys. osób oraz 196 dział. W bitwie, po stronie polskiej wyróżnili się tacy generałowie jak Franciszek Żymirski (poległ w czasie bitwy), Ludwik Kicki, Piotr Szembek i wielu innych. Pomimo poniesionych strat (7,5 tys.) Polacy zatrzymali rosyjski pochód na stolicę. Luty 1831 roku ważny jest także z innego powodu – to wtedy sejm Królestwa Polskiego 7 lutego przyjął uchwałę o fladze Polski:
Artykuł 1. Kokardę Narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym.
Artykuł 2. Wszyscy Polacy, a mianowicie Wojsko Polskie te kolory nosić mają w miejscu gdzie takowe oznaki dotąd noszonymi były.

Cześć i Chwała Bohaterom Powstania Listopadowego!

GRH „WARKA”

Udostępnij:
← Poznaj tajną historię Mongołów! JCatering... żywią i pomagają →

Dodaj komentarz