Pożegnaliśmy przyjaciela Warki

16 lutego 2016 r. w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych na Warszawskiej Chomiczówce, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze żegnało wybitnego działacza i społecznika Tadeusza Martusewicza (1935-2016).

Zmarły to swspaniały człowiek, z wielkim talentem organizacyjnym, prawdziwy tytan pracy, kochający ludzi którym zawsze służył. Wrażliwy patriota z wielka wiedzą krajoznawczą, ciągle pełen nowych inicjatyw, które zawsze konsekwentnie realizował. Wybitny inżynier geodeta, mający wiele osiągnięć zawodowych. To on w 1962 r. przy ulicy Conrada na zaniedbanej działce spotkał kapłana, z którym nawiązał kontakt. To ksiądz Jan Huryn, uprzednio proboszcz Boglewic, szukał lokalizacji pod nową świątynię. Tadeusz Martusewicz natychmiast podjął decyzję i złożył deklarację, że dla tej inwestycji będzie bezinteresownie prowadził prace geodezyjne. Słowa dotrzymał i niemal do ostatnich dni życia pracował na rzecz tej parafii. Był inicjatorem utworzenia w świątyni kaplicy PTTK, w której zaprojektował witraże przedstawiające rośliny i kwiaty chronione. Witraże powstały z dobrowolnych składek członków Towarzystwa. W nawie głównej kościoła w porozumieniu ze środowiskami Kombatanckimi powstały witraże poświęcone rodzajom wojsk i jednostek wojskowych walczących w II Wojnie Światowej. Piękny witraż poświęcony lotnikom polskim powstał ze środków finansowych przekazanych przez Warecki Ratusz.

Dzięki Koledze Tadeuszowi w kaplicy PTTK umieściliśmy tablice memoratywne zasłużonych mieszkańców Warki, Wiktora Krawczyka i Aleksandra Gajewskiego.

Tadeusz Martusewicz pełnił w PTTK wiele znaczących funkcji między innymi v-prezesa Zarządu Głównego, przez kilkadziesiąt lat prowadził warszawską organizację PTTK. To z nim w Polsce pojałtańskiej prowadziliśmy wiele ogólnopolskich imprez turystycznych, podczas których przekazywaliśmy prawdę historyczną, także o powstańcach narodowych. To z tamtych lat pozostały pamiątki, metalowe odznaki i medale często z orłami  w koronie. Zmarły był często odznaczany za swoje osiągnięcia. Najbardziej cenił sobie Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Order Za Zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej, Order Świętej Magdaleny przyznany przez Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny za pomoc na rzecz Cerkwi, oraz Komandorię Missio Reconciliationis Za Działalność Dla Dobra Publicznego Dobrosąsiedzkich Stosunków i Pokoju.

W roku 2012 z rąk Burmistrza Warki Dariusza Gizki otrzymał Złoty Medal Za Zasługi Dla Ziemi Wareckiej.

Ceremonii pogrzebowej przewodniczył Ksiądz Biskup Rafał Markowski w koncelebrze z kilkoma kapłanami. Świątynia była wypełniona po brzegi przyjaciółmi i znajomymi Zmarłego. Byli górale z Karpat i delegacje z nad Bałtyku.

Po Mszy Świętej nastąpiło pożegnanie Zmarłego w licznych wystąpieniach, po czym trumna z otoczeniu kilkunastu sztandarów powędrowała na cmentarz w Wawrzyszewie. W tej ostatniej wędrówce naszego Przyjaciela towarzyszyła również delegacja wareckiego Oddziału PTTK z pocztem sztandarowym i wiązankami kwiatów.

Przyjacielu Spoczywaj w Pokoju.

Władysław Gwardys – Honorowy Obywatel Warki

Na zdjęciu – pierwszy z lewej – Tadeusz Martusewicz (Warszawa-Radość, spotkanie w muzeum 19 Pułku Ułanów Wołyńskich)

Gwardys