Więcej

    Sztuka zapominania…

    Warecka Akademia Wiedzy w Dworku na Długiej zaprasza swoich stałych i nowych Słuchaczy na wykład Marka Gerarda Jarosa, pt. ,,SZTUKA ZAPOMINANIA”, który będzie miał miejsce w czwartek 10 marca o godzinie 17:30.

    Psychologowie chętniej zajmują się procesami uczenia się, niż zapominania – wyzbywania się zasobów pamięci. Mówi się o dwóch etapach tego procesu – procesu zapamiętywania:
    o pamięci krótkotrwałej (STM) jako wstępnej fazie przetwarzania informacji, którą charakteryzuje ograniczona pojemność i ograniczony czas trwania. Czyli – zaraz po zdobyciu informacji, część z nich szybko tracimy. Dlaczego? Jakie to ma znaczenie dla naszego organizmu?

    Drugim etapem zapamiętywania jest pamięć długotrwała (LTM) czyli: „trwały magazyn śladów pamięciowych o nieograniczonej pojemności i czasie trwania”. Brzmi to fantastycznie i optymistycznie zarazem! Nie znaczy, niestety, że trwale przechowywane informacje ( ślady pamięciowe – engramy) nie ulegają przemianom. Teraz powoli (tzn. szybciej podczas czuwania, a wolniej we śnie) następuje samoistne rozpadanie się owych engramów. I temu właśnie procesowi chcemy przyjrzeć się dziś dokładniej. Zapominanie, to zjawisko wielorakie: możemy tu mówić o wygasaniu lub tłumieniu. To wszystko są procesy – zachodzą na ogół w dłuższym czasie. Zdarza się jednak, że naszą pamięć ( zasoby pamięci) potrafią zniknąć w jednej chwili. Dlaczego? Co może mieć na to wpływ? Czy dotyczy to wyłącznie pamięci wspomnieniowej, czy także nabytej wcześniej wiedzy teoretycznej?

    Czy mamy jakiś wpływ na to, żeby wyrzucić z pamięci wspomnienia, do których wracać nie chcemy? Ciekawym zjawiskiem – i dotyczącym większości ludzi – jest zapominanie nazw. Mówi się: „mam to na końcu języka” – taki kwiatek, czerwony, nasiona dodaje się do ciasta, był na Monte Cassino, kwitnie w zbożach… Czasem nawet potrafimy wymienić nazwę łacińską i chemiczny skład lekarstw z niego wytwarzanych, ale nazwy… za nic. Cóż to za dziwne zjawisko?

    Czy my właściwie w jakikolwiek sposób panujemy nad zasobami naszej pamięci. Zdaje się, że w dużym stopniu decydujemy o tym, co chcemy zapamiętać, ale czy możemy (świadomie) opróżniać ten magazyn z elementów, które utrudniają nam życie?

    Zapytamy o to Marka Gerarda Jarosa – znakomitego psychologa i doświadczonego terapeutę. Serdecznie zapraszamy!

    Kolejne spotkanie WAW odbędzie się w Dworku na Długiej już 17 marca 2016 roku (czwartek) o godz. 17:30. Porozmawiamy wówczas o demonicznych, czarnych ptakach.

    Koordynatorka WAW w „Dworku na Długiej”
    Hanka Szczepanowska

    Plakat Zapominanie

    Dworek na Długiej
    Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
    Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70. Stałe godziny pracy : Pn-Pt 8.oo-16.oo Dodatkowo w godzinach popołudniowych i w sobotę odbywają się zajęcia tematyczne z instruktorami.

    NAJPOPULARNIEJSZE