Wysokooszczędne oświetlenie uliczne w całej Gminie Warka

Wysokooszczędne oświetlenie uliczne w całej Gminie Warka

Urząd Miejski w Warce zamierza wystąpić do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w pierwszej połowie 2016 roku, o umarzalną w 30 procentach pożyczkę na pokrycie kosztów modernizacji oświetlenia ulicznego na terenie Gminy Warka.

Pożyczka jest bardzo korzystnie oprocentowana, a spłata poszczególnych rat nie obciąży dodatkowo budżetu Gminy, ponieważ na skutek wymiany lamp znacznie spadną koszty energii elektrycznej. Oszacowany koszt całego zadania opiewa na kwotę 2.955.681 złotych. Biorąc pod uwagę 30 procentowe umorzenie (to jest około 1 milion) i oszczędności wynikające z niższych opłat za oświetlenie, zakłada się, że inwestycja zwróci się już po 2-3 latach.

Podstawową zasadą konkursu jest modernizacja istniejącego już oświetlenia, co oznacza, że w ramach inwestycji objętej dofinansowaniem przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie jest możliwe założenie dodatkowych lamp. Modernizacji nie będą podlegać oprawy oświetleniowe typu sodowego, zainstalowane w ostatnich latach ze względu na trwające okresy gwarancji oraz bardzo dobry stan techniczny.

Aktualnie na terenie Gminy Warka zainstalowanych jest około 3100 sztuk opraw oświetlenia ulicznego. Znaczna część to oprawy stare, emitujące małą ilość światła, a przy tym bardzo energochłonne. Na zlecenie Gminy Warka specjalistyczna firma opracowała projekt modernizacji oświetlenia ulicznego, dobierając moce poszczególnych opraw na podstawie obliczeń fotometrycznych. Projekt obejmuje wymianę starych 2747 sztuk opraw na nowoczesne energooszczędne w technologii LED. Pozwoli to na znaczne zmniejszenie kosztów energii elektrycznej, jakie ponosi Gmina Warka. W bardzo wielu miejscach poprawi się widoczność na drogach, dzięki większej ilości światła emitowanej przez nowe oprawy.

Firma opracowująca dokumentację projektową obliczyła, że koszty energii elektrycznej zmniejszą się nawet do 70 procent (gdzie w 2014 roku wynosiły one około 1,2 miliona  złotych). Tak zaoszczędzone pieniądze przeznaczane będą na realizację inwestycji służących mieszkańcom Gminy Warka.

Info. UM Warka

Udostępnij:
← To już III edycja „Akcji – Makulatura” w PSP w Ostrołęce Kolejny poetycki "Dobry Wieczór" →

Dodaj komentarz