Szkółka Owocowa czyli FIO(ł) w Bończy

Szkółka Owocowa czyli FIO(ł) w Bończy

Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (FIO) to Program Rządowy, który powstał w celu wspierania inicjatyw obywatelskich, czyli wszystkich tych, którzy dostrzegają potrzebę zmiany, mają pomysł jak tej zmiany dokonać oraz potrafią zaangażować w to innych. Organizowany corocznie ogólnopolski konkurs grantowy skierowany jest do grup nieformalnych i samopomocowych oraz młodych organizacji.

23 kwietnia ogłoszone zostały wyniki tegorocznej edycji konkursu FIO-Mazowsze Lokalnie. Spośród  815 złożonych wniosków  dofinansowanie otrzymało 177 projektów, wśród nich jeden z gminy Warka przygotowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnego „Kultywator’’ z Bończy.

120 mieszkańców, 1500 metrów asfaltu, przydrożny krzyż, sklep i jeden koń –  w taki żartobliwy sposób przedstawiliśmy się komisji konkursowej – mówi  Joanna Baczyńska – członek Stowarzyszenia. Co można zrobić z takim potencjałem? – dodaje – Wszystko i my jesteśmy tego najlepszym przykładem. W naszym środowisku od lat funkcjonuje niepochlebna rymowanka, która mówi, że w Bończy świat się kończy, a my swoimi licznymi działaniami udowodniliśmy, że jest inaczej. Zaczynaliśmy od jednorazowych akcji, których efekty pozwoliły nam uwierzyć we własne możliwości i sens wspólnych działań, dodały nam pewności siebie i pomogły realizować kolejne marzenia.

Aktywiści z Bończy stanęli teraz przed kolejnym wyzwaniem, pragną stworzyć niecodzienne miejsce, jakiego brak na mapie sadowniczego regionu. O projekcie Centrum Edukacyjnego „Szkółka Owocowa” opowiada Małgorzata Dąbrowska prezes Stowarzyszenia „Kultywator”.

Tradycje sadownicze są od wielu pokoleń trwale związane z naszym regionem, jego historią i historią naszych rodzin. My sami jesteśmy dumni z tego co robimy i kim jesteśmy. Chcemy podzielić się naszym doświadczeniem, wiedzą i pasją z innymi. Jesteśmy przekonani, że owocujące lub kwitnące sady wcale nie ustępują swą urodą winnicom lub gajom oliwnym, których urodę opisuje wielu turystów.  Postanowiliśmy stworzyć Sadownicze Centrum Edukacyjne dla dzieci „Szkółka Owocowa’’ w którym jabłko zostanie głównym bohaterem. Chcemy pokazać piękno naszych sadów w różnych porach roku, opowiemy o historii i pokażemy nowoczesność, zaproponujemy zabawy ruchowe i zajęcia w świetlicy. W naszych gospodarstwach niejednokrotnie gościliśmy już wycieczki dzieci ze szkół i przedszkoli, pewne scenariusze zajęć mamy już przećwiczone i sprawdzone, wiemy jak prowadzić ciekawie zajęcia i jak zainteresować małych kursantów. W naszym planie i pomyśle na funkcjonowanie, świetlica wiejska ma stanowić centrum przedsięwzięcia i fizyczne zaplecze działań. Tu chcemy przyjmować wycieczki, tu chcemy prowadzić zajęcia dydaktyczne z dziećmi, prezentować filmy i wykłady jak również prowadzić warsztaty kulinarne. Z tego miejsca będziemy wyruszali na wycieczki do sadów i na plac wiejski, na którym zamierzamy stworzyć minimuzeum z ekspozycją starych maszyn i urządzeń wykorzystywanych w produkcji sadowniczej 20, 50 i 100 lat temu. Tworząc to miejsce chcemy zachować od zapomnienia i ocalić przed zniszczeniem obiekty, których przeznaczenie już niedługo może być zagadką nawet dla samych sadowników. Z pewnością miejsce to nie będzie smutną graciarnią niepotrzebnych wraków, mamy pomysł na to, by żyło i stało się prawdziwą atrakcją. Na placu wiejskim, gdzie zgromadzimy maszyny chcemy stworzyć miejsce zabaw i interaktywnej nauki. Planujemy zorganizować tu przestrzeń w której dzieci będą mogły się uczyć i bawić, ale też zakończyć wycieczkę do sadu ogniskiem lub posiłkiem na świeżym powietrzu. Ważnym elementem całego przedsięwzięcia jest  udział seniorów działających w klubie SPA Bończa /Seniorzy Preferują Aktywność/. Zamierzamy skorzystać z ich wiedzy i doświadczenia
oraz z ogromnej energii i zaangażowania z jakim podchodzą do każdego nowego pomysłu. Członkowie SPA Bończa deklarują się jako przewodnicy i osoby prowadzące spotkania z dziećmi. Wierzymy, że taka forma prowadzonych zajęć pozwoli nie tylko uczynić ofertę atrakcyjną, ale również przyczyni się do aktywizacji starszej części naszej społeczności, dając  naszym seniorom szansę na podniesienia poczucia swojej wartości i zdobycie nowych umiejętności.

Do zobaczenia w Szkółce Owocowej!

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnego Kultywator

Boncza FIO

Udostępnij:
← Kartkując... Noc w Muzeum Pułaskiego →

Dodaj komentarz