O marzeniach, pasji i odwadze

O marzeniach, pasji i odwadze

Rozmowa z poetką Ewą Warbas-Szewczyk, która ukazała się w ostatnim wydaniu Kuriera Wareckiego.

Kiedy odkryła Pani w sobie talent poetycki i miłość do wierszy?

Pamiętam ten moment bardzo dokładnie, był to czas szkoły podstawowej, zbliżały się „Mikołajki” i koleżanka, która wyciągnęła los z moim nazwiskiem zapytała, co chciałabym dostać w prezencie. Poprosiłam o tomik poezji. Dostałam niewielki zbiór wierszy Juliana Tuwima, który mam do dziś i traktuję jak talizman.

Pierwsze kroki w delikatnej poetyckiej materii nie są jednak łatwe…

Rzeczywiście, początki mojej pisarskiej przygody nie były proste. Szwankował warsztat, czuć  infantylny dobór rymów – to mankamenty, na które dziś patrzę krytycznie, ale dla młodego człowieka miotanego wątpliwościami, targanego pytaniami, na które nie znajduje odpowiedzi wiersze były rodzajem terapii, psychoanalizy, wentylem, który łagodził „ból istnienia”. Miałam to szczęście, że na swojej drodze spotkałam wielu  życzliwych ludzi, którzy mnie wspierali. Muszę tu wspomnieć o wspaniałym człowieku, któremu wiele zawdzięczam. Pan Bohdan Czachorowski, bo o nim mowa, polonista i zacny człowiek, którego ceniłam za szczerość i dobre słowo, sugestie, podpowiedzi i konstruktywną krytykę. To jemu zawdzięczam debiut literacki na łamach czasopisma regionalnego „Okolica”.  Opatrzył też słowem wstępnym tomik mojej poezji. W podziękowaniu ułożyłam dla niego wiersz „Profesor Humanista”.

Wspomniała Pani o wydaniu tomiku poezji, nie każdemu poecie się to udaje, jakie to uczucie?

Rozpiera mnie prawdziwa duma. Przyznam, że od dawna przestałam pisać jedynie do przysłowiowej szuflady, swoje utwory publikowałam we wspomnianej „Okolicy’’ czy „Echu Warki’’. Wspólnie z grupą przyjaciół – poetów wydajemy też cykl tomów poezji zebranych, w których zamieszczam moje wiersze. „Nadzieja’’ to mój  debiutancki zbiór wierszy, który jest ukoronowaniem mojej twórczości.

Przeglądając utwory zebrane w tomiku, zauważyłam olbrzymią różnorodność. Skąd Pani czerpie natchnienie?

Tak, to prawda moje wiersze to ogromna różnorodność podejmowanych tematów. Jestem uważnym obserwatorem otaczającego mnie świata, który jest źródłem nieskończonej liczby natchnień i oczarowań. Idę na spacer a zdania same układają się w wiersz, wyrażając zachwyt nad pięknem lasu, płynącej wody, padającego deszczu i kwitnących kwiatów. Mam w sobie pewien rodzaj wrażliwości, który nie pozwala przejść obojętnie obok cudów codzienności. Jest we mnie też wiele pokory wobec przemijania i ludzkiego przeznaczenia. Kilka utworów to wiersze bardzo osobiste, poświęcone najbliższym, matce, wnuczce….

Skoro o wnuczce mowa, na wieczorkach poetyckich pojawia się Pani w towarzystwie Julii, czy talent pisarski dziedziczy się w genach?

Niewątpliwie  moja wnuczka jest utalentowaną osóbką a ja podsycam, wspieram, dopinguję i mocno trzymam kciuki za jej sukces. Na pewno będzie jej łatwiej, bo znajduje w rodzinnym domu pełną akceptację dla swojej pasji. Widzi babcię piszącą wiersz i dla niej jest to czynność naturalna, zwyczajna. Znam przecież wiele utalentowanych osób, które wstydzą się tego daru, boją się niezrozumienia i braku akceptacji bo w społeczeństwie nastawionym jedynie na zysk i pomnażanie pieniędzy, poezja jest traktowana jako rodzaj nieszkodliwego dziwactwa. Niestety. Dlatego apeluję do wszystkich lokalnych poetek i poetów, pokażcie, że jesteście. Wyjdźcie ze swoją twórczością z domu! Wieczorki organizowane przez Gminną Instytucję Kultury „Dworek na Długiej” są doskonałą ku temu okazją.

A o czym marzy poeta?

I tu Panią zaskoczę, moje marzenia nie są związane z poezją. Mam przygotowaną do druku książkę – sagę „Imperium Srebrnego Ducha”, której akcja rozpoczyna się w średniowieczu a kończy w czasach współczesnych. Zdradzę, że jest to powieść miłosna z dreszczykiem.

Dziękuję za rozmowę.

Redakcja „Kuriera Wareckiego”

 

DOBRY WIECZÓR czyli spotkanie z pięknem i poezją już w najbliższy piątek 20 maja o godz. 19:00 w „Dworku na Długiej”. Tradycyjnie spotkanie dopełni koncert z cyklu „dWorek z Piosenką”, którego gościem będzie Bartek Dzikowski wraz zespołem: Piotr Aleksandrowicz – gitara oraz Kornel Jasiński – gitara basowa.

Serdecznie zapraszamy!

Udostępnij:
← Zebrano ponad 53 litry krwi Dobre rozpoczęcie Turnieju Miast →

Dodaj komentarz