Mali aktorzy z „Jedynki” dla mam

Mali aktorzy z „Jedynki” dla mam

Uczniowie klas: 4b i 5a PSP nr 1 w Warce zaskoczyli wszystkich przygotowanym spektaklem teatralnym pt. „Ratuj Matko!… czyli, wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej…”, opartym na słuchowisku Krystyny Wodnickiej według bajki „O dwóch takich, co ukradli księżyc” Kornela Makuszyńskiego do muzyki Mieczysława Janicza.

Premiera przedstawienia odbyła się 1 czerwca i była podarunkiem dzieci dla ich mam z okazji Dnia Matki. Z tej okazji swoją obecnością zaszczyciły nas wszystkie mamy,
a także Małgorzata Iskra – Inspektor ds. oświaty w Urzędzie Miejskim oraz ci, których ciekawił występ naszych aktorów.

Kreacje, jakie stworzyli uczniowie, były niesamowite. W role Jacka i Placka wcielili się Bartłomiej Giza i Bartłomiej Kot. Oprócz nich na scenie pojawiali się kolejno: sąsiadki, osioł Patałłach, pszczoły, bóbr, węże i żmije, kobieta na bagnach, pelikany, złoci ludzie, zbójcy i oczywiście matka głównych bohaterów (w tej roli Amelia Dyga). Uczniowie swoje kwestie wypowiadali bezbłędnie i swobodnie poruszali się po scenie. Niewątpliwą atrakcją przedstawienia były tańce i piosenki. Nasi aktorzy zaśpiewali aż 14 utworów. Niektóre wesołe, inne poważne, jeszcze inne chwytające wprost za serce. Łza się w oku zakręciła, gdy zabrzmiały wyśpiewane w wysokich tonach przez Martę Dębecką słowa piosenki: Nawet, gdy sił mi zbraknie, synku mój, gdy spłoną drwa ostatnie, synku mój, jeszcze i wtedy wskaże Ci drogę. Matczyne serce rzucone w ogień, synku mój, synku mój…

Treść wszystkim znana, w naszym wykonaniu poruszała tematy ponadczasowe, że lenistwo nie popłaca, miłość matki jest największa i wszystko wybacza, uczciwa praca daje satysfakcję, nigdzie nie lubią takich, którzy „w sercu mają pustkę, we łbie pstro”, a złoto szczęścia nie daje. Główni bohaterowie przeszli dobrą szkołę życia, by na koniec z pokorą wrócić do swej matki, która czekała na nich z otwartymi ramionami.

Spektakl zagrany, a ziarno mądrości płynące z jego treści zostało zasiane w sercach młodego pokolenia. Miejmy nadzieję, że wykiełkuje i wzrośnie. Gratulujemy młodym aktorom, życzymy jeszcze wielu takich budujących występów.

PSP nr 1 w Warce

Jacek i placek

Udostępnij:
← Inwestycje gminne w natarciu Strażacy wybrali władze gminne →

Dodaj komentarz