Młodzieżowcy z OSP Branków

Młodzieżowcy z OSP Branków

21 czerwca na stadionie Grójeckiego Ośrodka „Mazowsze’’ odbyły się XIII powiatowe eliminacje sportowo-pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Gminę Warka reprezentował jedyny działający na naszym terenie młodzieżowy zespół przy jednostce OSP w Brankowie.

„Branków zawsze słynął ze społecznego zaangażowania i aktywności mieszkańców, mówi Mariusz Kamiński prezes OSP – dlatego nie wyobrażam sobie, aby w jednostce szczycącej się tak długą historią nie działała grupa młodzieżowa. Oczywiście, wymaga to zaangażowania z naszej strony, ale formacja taka jest doskonałym przygotowaniem do służby w szeregach „dorosłej” OSP. Musimy pamiętać, że im wcześniej zaszczepimy w młodym człowieku pasję i miłość do munduru tym pewniejszym jest, że w przyszłości będzie godnie nas zastępować” dodaje. Drużyna jest także sposobem na zainteresowanie młodzieży działalnością społeczną i doskonałą metodą na odciągnięcie dzieciaków sprzed komputera. Na swoim koncie mamy wiele sukcesów w zawodach sportowo-pożarniczych. Zawsze wracamy z nagrodą. W tym roku wywalczyliśmy zaszczytne trzecie miejsce, dodam, że startowało 13 drużyn, więc wynik jest naprawdę świetny. Start w zawodach wymaga gruntownego przygotowania uczestników. Tego trudnego zadania podjął się opiekun drużyny – Szymon Siedlecki. Dzieciaki rozwijają umiejętności, które wykorzystają później jako czynni druhowie naszej jednostki. Uczą się obsługi sprzętu, zdobywają elementarną wiedzę dotyczącą ochrony przeciwpożarowej, uczą się udzielania pierwszej pomocy, a przede wszystkim podnoszą swoją sprawność fizyczną.

Konkurencje są bardzo różnorodne, zawodnicy muszą przeskoczyć rów, nalać odpowiednią ilość wody do nalewaków za pomocą hydronetek, zawiązać prawidłowo węzły oraz rozwinąć linię gaśniczą. Zawody zamyka sztafeta pożarnicza na dystansie 400 metrów; zawodnicy podając sobie prądownicę muszą pokonać liczne przeszkody: płotek, ścianę drabiniastą, tyczkę, gaśnicę. Jest nad czym pracować. Większość jednostek szuka wymówek dla swojego braku zaangażowania twierdząc, że wyposażenie toru treningowego jest zbyt kosztowne i przekracza ich możliwości finansowe. Z własnego doświadczenia wiem, że tor do ćwiczeń można wykonać samodzielnie z kilku elementów, które z łatwością znajdziemy w każdym garażu. Dzieciaki zdobywają wiedzę praktyczną i teoretyczną, a my się cieszymy, że w naszej remizie spotykają się trzy pokolenia strażaków. Skład Młodzieżowej Drużyny : Kacper Mazur, Adrian Czyżo, Patryk Zieliński, Kacper Rogalski, Piotr Trzciński, Jakub Mazur, Sebastian Wróbel, Jan Rąbkowski, Kacper Kłosiewicz, Jakub Binkiewicz.

Udostępnij:
← Memoriał Honorowego Obywatela Warki W działaniu lokalnym siła →

Dodaj komentarz