W Nowej Wsi historia uczy życia i nie tylko…

W Nowej Wsi historia uczy życia i nie tylko…

Zgodnie z łacińską sentencją „Historia – magistra vitae”, co znaczy „Historia – nauczycielka życia”, warto znać nie tylko najważniejsze informacje o wydarzeniach z przeszłości, ale i szczegóły czy ciekawostki, którymi można zaskoczyć innych. Wiadomości historyczne można wykorzystywać w wielu dziedzinach życia, a to z kolei pozwala osiągnąć sukces.

Nie lada sukcesami mogą się poszczycić uczniowie Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego 1863 roku w Nowej Wsi. W tym roku szkolnym zdobyli szereg nagród w konkursach historycznych o zasięgu gminnym, powiatowym i ogólnopolskim.

W międzyszkolnym konkursie wiedzy „Nasza historia” drużyny z Nowej Wsi aż cztery razy zajęły pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych. Pierwszy sukces datowany jest na 6. listopada 2015 roku. W konkursie z okazji 105. rocznicy tradycji orkiestrowych w Warce swoimi wiadomościami popisali się: Łukasz Jagiełło i Marcel Franczak z kl. V oraz Adam Nowakowski i Jakub Sobczak z kl. VI. W kolejnym konkursie – z okazji 185. rocznicy Nocy Listopadowej – 26. listopada 2015 roku, po laur zwycięzcy sięgnęli: Łukasz Jagiełło i Marcel Franczak z kl. V oraz Katarzyna Potyralska i Jakub Sobczak z kl. VI. 26. lutego 2016 roku w konkursie „Dzieje sadownictwa w gminie Warka i życie Zygmunta Nowickiego” wygrała drużyna w składzie: Bartosz Jarzębak (kl. V), Katarzyna Potyralska, Adam Nowakowski, Jakub Sobczak (kl. VI). W konkursie z okazji 360. rocznicy bitwy pod Warką, 7. kwietnia 2016 roku, najlepsi okazali się Łukasz Jagiełło, Bartosz Jarzębak (kl. V) i Katarzyna Potyralska (kl. VI), Adam Nowakowski (kl. VI).

W kwietniu tego roku reprezentanci Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego 1863 roku w Nowej Wsi stanęli w szranki XXIII Edycji Turnieju Wiedzy
o Grójcu i Regionie GRÓJBÓJ. Drużyna, w osobach Łukasza Jagiełły z kl. V i Katarzyny Potyralskiej z kl. VI, wiedzę na temat bibliotek grójecczyzny opanowała tak wyśmienicie, że daleko w tyle zostawiła konkurencję i pewnie zajęła pierwsze miejsce.

Największym sukcesem w dziedzinie historii poszczycić się może Łukasz Jagiełło z klasy V. W XXI Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531 – 1683. Od Obertyna do Wiednia” uzyskał on tytuł laureata, osiągając siódmy wynik wśród uczniów szkół podstawowych w Polsce. Łukasz odebrał z rąk pana Szymona Cieślaka, wiceprzewodniczącego Rady Gminy Warka nagrodę ufundowaną przez Burmistrza Dariusza Gizkę. Uczeń otrzymał wymarzony tablet.

Ogromną radością napawa fakt, że niewielka wiejska szkoła może się poszczycić tyloma zwycięstwami w konkursach historycznych na różnych szczeblach. Jest to oczywiście efekt systematycznej pracy uczniów – wielu godzin poświęconych czytaniu materiałów źródłowych, wertowaniu różnych książek w poszukiwaniu potrzebnych wiadomości, wymianie uwag i spostrzeżeń podczas spotkań z nauczycielem przygotowującym do udziału w konkursach. Szczególne wyrazy uznania należą się właśnie tej osobie – opiekunce zawodników – pani Marzenie Jankowskiej, nauczycielce historii w naszej Szkole. Nie byłoby tylu sukcesów, gdyby nie jej pasja, zaangażowanie i energia, którymi zaraziła swych podopiecznych. Dzięki połączeniu różnych metod pracy dydaktycznej i osobistej wrażliwości pozytywnie wpłynęła na uczniów i zaszczepiła w nich miłość do najdoskonalszej nauczycielki życia – historii.

Serdecznie gratulujemy historycznie uzdolnionym uczniom oraz ich rodzicom. Mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli pochwalić się kolejnymi spektakularnymi osiągnięciami dzieci Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego 1863 roku w Nowej Wsi.

ZSP Nowa Wieś

Historia Nowa Wies zm

Udostępnij:
← Czwarty Nocny Sztafetowy Maraton Pływacki Memoriał Honorowego Obywatela Warki →

Dodaj komentarz