Więcej
    Strona głównaOrganizacjeHistoria, jakiej nie znacie czyli 10-lecie Warsztatów Terapii Zajęciowej

    Historia, jakiej nie znacie czyli 10-lecie Warsztatów Terapii Zajęciowej

    Z okazji przypadającego w tym roku Jubileuszu 10–lecia Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Na Rzecz Dzieci i Osób Niepełnosprawnych „Tęcza” w Warce chcemy przybliżyć Czytelnikom historię powstania naszej placówki. W kolejnych numerach opowiemy o naszej działalności – o tym, co robimy na co dzień…

    W drugiej połowie ubiegłego wieku na obrzeżach Warki (dzisiejsze ulice: Słowackiego, Polna, Grójecka, Mickiewicza) zamieszkiwało ponad dwadzieścia rodzin Romskich. Do dzisiaj funkcjonuje potoczna nazwa tej dzielnicy – „Cyganówek”. Budynek przy ulicy Grójeckiej 11 był własnością Wójta wareckich Cyganów, pana Jodłowskiego. W latach 70-tych ludność Romska opuściła miasto. Obiekt przy ulicy Grójeckiej 11 wykupiła Komenda Wojewódzka Milicji w Radomiu z przeznaczeniem na Komisariat MO w Warce.
    Przez wiele lat w budynku tym funkcjonowali „stróże prawa”. Dopiero w marcu 2002 roku Komisariat Policji przeniósł się do nowo wybudowanego, nowoczesnego obiektu przy ulicy Polnej. Nieruchomość przy ulicy Grójeckiej stała się własnością Skarbu Państwa.

    W tym czasie dorosłe osoby niepełnosprawne z Warki i okolic w godzinach popołudniowych uczęszczały na zajęcia terapeutyczne prowadzone przez panią Irenę Górkę i panią Zenobię Marczak. Zajęcia odbywały się pod fachową opieką, w małej świetlicy mieszczącej się w Ośrodku Kultury Sportu i Wypoczynku w Warce. Jednocześnie rodzice osób niepełnosprawnych pukali do różnych instytucji i poprzez swoich radnych zabiegali o powstanie oddzielnej placówki.

    Już w 2003 roku Zarząd Powiatu Grójeckiego wystąpił do Wojewody Mazowieckiego o przejęcie obiektu przy ulicy Grójeckiej 11 z przeznaczeniem na Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną. Niestety, decyzja Wojewody była odmowna i mimo zaskarżeń, utrzymana w mocy. W 2004 roku, po raz kolejny, propozycję wykorzystania obiektu na Poradnię oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej dla osób niepełnosprawnych zgłosił Członek Zarządu Powiatu Tadeusz Kulawik na posiedzeniu Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej. Ówczesny Starosta Mirosław Maliszewski wystąpił ponownie do Wojewody Mazowieckiego o przekazanie obiektu, tym razem z pozytywnym skutkiem.

    W czerwcu 2005 roku Starosta Mirosław Maliszewski, Wicestarosta Jacek Adamski i Członek Zarządu Powiatu Tadeusz Kulawik podpisali akt notarialny umowy darowizny. Rozpoczęły się procedury przetargowe, opracowywanie projektu i pozyskiwanie funduszy.

    Kiedy wydawało się, że wszystko jest na dobrej drodze, w lutym 2006 roku na posiedzeniu Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej przedstawiono wniosek, aby fundusze
    w wysokości 300 tys. zł, przewidziane w planie Starostwa na remont obiektu w Warce, przeznaczyć na znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej Domy Pomocy Społecznej z Powiatu Grójeckiego. Na szczęście wniosek przepadł dzięki zdecydowanej postawie Skarbnika Powiatu oraz Członka Zarządu Powiatu.

    W 2005 roku rodzice osób niepełnosprawnych pod kierownictwem Pana Henryka Żurka powołali Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci i Osób Niepoprawnych „Tęcza” w Warce. Siedziba Stowarzyszenia znajdowała się przy ulicy Spółdzielczej 9, w lokalu udostępnionym przez Prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej. Członkowie Stowarzyszenia chętnie włączyli się w prace porządkowe obiektu przy ulicy Grójeckiej 11.

    Na początku grudnia 2006 roku utworzono Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Na Rzecz Dzieci i Osób Niepełnosprawnych „Tęcza” w Warce. Ze względu na opóźniające się prace remontowe, nie udało się od razu rozpocząć zajęć w obiekcie przy ulicy Grójeckiej 11. Przez cztery miesiące zajęcia prowadzono w lokalu bezpłatnie udostępnionym przez Prezesa firmy „Prima” pana Włodzimierza Przybylskiego. Uroczyste otwarcie obiektu dla Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej i Warsztatów Terapii Zajęciowej odbyło się 12 kwietnia 2007 roku.

    Wspólnym wysiłkiem, zaangażowaniem i sercem wielu ludzi udało się zorganizować instytucję, która służy osobom niepełnosprawnym, zapobiega społecznemu wykluczeniu, zapewnia terapię i rehabilitację najbardziej potrzebującym z gmin Warka, Chynów i Jasieniec.

    Wykorzystano materiał z wystąpienia Członka Zarządu Powiatu Grójeckiego Pana Tadeusza Kulawika na uroczystym otwarciu obiektu Warsztatów Terapii Zajęciowej
    w Warce w dniu 12 kwietnia 2007 r.

    Z okazji Jubileuszu 10–lecia powstania Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zarząd Stowarzyszenia „Tęcza”, wszyscy uczestnicy Warsztatów, kadra oraz rodzice i prawni opiekunowie składają serdeczne podziękowania Ludziom Dobrej Woli, którzy przyczynili się do utworzenia placówki, a w szczególności:
    Panu Tadeuszowi Kulawikowi
    Państwu Annie i Henrykowi Żurkom
    ówczesnym władzom Powiatu Grójeckiego:
    Staroście Mirosławowi Maliszewskiemu,
    Wicestarostom: Jackowi Adamskiemu i Marianowi Górskiemu
    Skarbnikowi Powiatu: Jadwidze Ostrowskiej,
    Zastępcy Naczelnika Wydziału Finansowego: Józefowi Zawiślakowi
    Dyrektorowi PCPR w Grójcu: Katarzynie Średnickiej
    Prezesowi Włodzimierzowi Przybylskiemu
    Prezesowi Bogdanowi Regulskiemu
    pierwszemu Zarządowi Stowarzyszenia „Tęcza”:
    Prezesowi: Annie Żurek
    Wiceprezesowi: Teresie Jakubowskiej
    Skarbnikowi: Wiesławie Budniakiewicz
    Sekretarzowi: Elżbiecie Kotlarz
    Członkowi Zarządu: Eulalii Skrzypczak
    Członkowi Zarządu: Grażynie Rutkowskiej
    Członkowi Zarządu: Elżbiecie Paczce
    Członkom Komisji Rewizyjnej: Barbarze Ślażyńskiej – Roman,
    Bogdanowi Regulskiemu,
    Edwardowi Tomasikowi.

    Biuro Prasowe WTZ

    WTZ 01 WTZ 02

    Redakcja Warka24.pl
    Redakcja Warka24.pl
    Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

    NAJPOPULARNIEJSZE