Rycerskie wakacyjne szaleństwa

Rycerskie wakacyjne szaleństwa

Akcja Lato w Warce dobiegła końca… Był  to czas wyjątkowy, pełen atrakcji i radości. Przebiegał w tym roku w atmosferze rycerskich przygód. Dzieci uczestniczące w zajęciach zdobywały rycerską wiedzę podczas żywych lekcji historii. Mogły nie tylko usłyszeć o walecznych wojownikach ale także poczuć się jednym z nich trzymając w ręku miecz i zakładając prawdziwą zbroję… Podobnie jak w porzednich latach zajęcia wakacyjne przygotowały wspólnie samorządowe instytucje, zarówno gminne jaki i powiatowa –  Gminna Instytucji Kultury „Dworek na Długiej”, Centrum Sportu i Rekreacji, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna oraz Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego

Lipiec był miesiącem wprowadzenia w świat dzielnych wojów. Na początku założone zostały bractwa rycerskie. Dzieci w grupach ułożyły własne kodeksy, których przestrzegały przez cały wakacyjny czas. Uczestnicy Lata w Warce brali udział w wielu zabawach: zmagali się podczas quizów historycznych o dawnych zwyczajach, niektórzy podjęli wyzwanie pojedynku na… balonowe miecze, miała miejsce także lekcja średniowiecznego savoir-vivre’u. Podczas dnia z PTTK wszyscy przeszli ścieżką dydaktyczną „Szlakiem Książąt Mazowieckich”. Z końcem pierwszego tygodnia zajęć uczestnicy dowiedzieli się czym jest herb a podczas warsztatów plastycznych zaprojektowali własne godła. Zajęcia z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną zapoznały dzielnych śmiałków z rycerską literaturą. W Dworku poznali rycerzy dnia codziennego – Policjantów oraz Państwową Inspekcję Sanitarną – podczas zajęć z nimi dowiedzieli się jak bezpiecznie spędzić wakacyjny czas. W kolejnym tygodniu wakacji zorganizowana została wycieczka na Zamek w Czersku – dzieci zobaczyły tam namiastkę zamku w którym niegdyś mieszkali dzielni rycerze. W Dworku odbył się także dzień z planszówkami rycerskimi zorganizowany przez Warecki Klub Gier Planszowych i Fantastyki WARG.

W czasie wakacji odbywał się w Warce także Festiwal Absurdu podczas którego dzieci mogły wyszaleć się artystycznie. 21 lipca warecki rynek zamienił się w pracownię malarską. Na wielkich kartonach zarówno dzieci jak i dorośli tworzyli obrazy w stylu dzieł Jacksona Pollocka. W bibliotece zorganizowany został spektakl pt. „Rycerz i Bestia”, Stowarzyszenie HANZA prowadziło w Dworku na Długiej warsztaty i pokazy walk rycerskich. W ostatni czwartek lipca na dzieci czekała wielka Bitwa pod Warką… Dzieci przygotowały dla siebie zbroje oraz broń i… do ataku! Brzmi strasznie? Nic podobnego! Dzieci z uśmiechem na ustach walczyły rekonstruując Bitwę pod Warką z 1656 r. Lecz zamiast potopu szwedzkiego, lała się woda bowiem muszkiety zastąpiły balony z wodą natomiast w ostatni lipcowy piątek emocje nie spadały – zły czarodziej porwał księżniczkę Izoldę, a biedny Tristan nie miał jak jej uratować… Dzieci musiały przygotować się do walki: umieć opatrzeć rany, znać sztukę aktorstwa, musztrę oraz sprawne zarządzanie. Z pomocą harcerek i harcerzy ze Szczepu
1. Wareckich Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych odbyła się gra miejska „Uratuj księżniczkę”. Oczywiście zadanie zostało wykonane perfekcyjnie i poza uratowaniem ukochanej Tristana odczarowano złego czarnoksiężnika i sprawiono, że znów stał się dobry!

Kolejny miesiąc opierał się głównie na pracy zespołowej i rozwijaniu zdobytych wcześniej rycerskich zdolności. Sierpień w Dworku rozpoczęto wraz z harcerzami, którzy są współczesnymi rycerzami: pomagają słabszym, są uczciwi, dzielni i potrafią przetrwać w trudnych warunkach, dlatego też postanowili sprawdzić czy uczestnicy „Rycerskiego Lata w Warce” są dobrym materiałem na rycerzy. Dzieci ćwiczyły pracę drużynową w wyścigach drużyn ze związanymi nogami, czy w harcerskiej grze zwanej „U-Boot”. W kolejnych dniach w Muzeum zorganizowano zajęcia „Księżniczka na zamku” podczas których dzieci uczestniczyły w zajęciach plastycznych i grach zespołowych. 4 sierpnia członkowie bractwa tworzyli miecze – symbole siły i stanu rycerskiego. Średniowieczną lekcję historii w Dworku przeprowadzili specjalnie zaproszeni goście. W kolejnych dniach uczestnicy rycerskich wakacji poznali teatr cieni, stworzyli swoje kukiełki i w grupach przygotowywali przedstawienia. Dzieci w czasie, do dni świetności kawalerów maltańskich oraz Bitwy pod Grunwaldem przeniósł goszczący w Dworku „joannita z odległej Ziemi Świętej”. Przedostatni tydzień zakończył się wycieczką do Farmy Iluzji w Trojanowie organizowaną przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną.

W ostatnim tygodniu zajęć dzieci przygotowywały się do wielkiego balu z okazji pasowania na rycerzy. Tworzyli biżuterię: kolczyki i bransoletki – damy dla siebie, a męska część dla swoich dam, lub mam. Dworek zamieniony został w zamek godny króla, a sala widowiskowa w komnatę balową czekającą tylko na walczyki i oberki. Kandydaci na rycerzy uczyli się tańców i pieśni rycerskich, przygotowywali ozdoby sali i w końcu brali udział w balu, podczas którego wybrani zostali Król i Królowa balu – Szymon Mrozowski i Julka Iwanowska.

Rycerskie Lato w Warce uroczyście zakończył 20 sierpnia piknik, który odbył się w Parku na Winiarach przy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego. Osoby, które najczęściej uczestniczyły w zajęciach wakacyjnych otrzymały nagrody. Wyróżnieni zostali również wolontariusze, którzy pomagali w ich realizacji – Kamila Witkowska, Magda Firlik, Kacper Podworski oraz Maciek Leszko który otrzymał specjalny tytuł „Wolontariusza Lata w Warce 2016”.

Podsumowując – Lato w Warce 2016 to:

– 34 dni spotkań

– 136 godzin zajęć

– 217 uczestników

– 35 dzieci średnio każdego dnia.

Tak duża liczba – 217 dzieci, które odwiedziły wareckie instytucje są wielką nagrodą dla organizatorów, pokazuje ona atrakcyjność zajęć i chęć dzieci do wspólnego spędzania czasu.

Dziękujemy wszystkim dzieciom uczestniczącym w Rycerskich Wakacjach w Warce!

Wakacyjna akcja została zorganizowana przez Gminną Instytucję Kultury „Dworek na Długiej”, Centrum Sportu i Rekreacji, Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego oraz Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną przy wsparciu Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Warce.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ TU

 

Udostępnij:
← Labirynt pokonany! Warka zwycięzcą V etapu Turnieju Miast Święto Seniorów... Babskim Okiem →

Dodaj komentarz