Kilka słów o kapliczkach w parafii Wrociszew

Parafie, Wiadomości 17 września 2016
Kilka słów o kapliczkach w parafii Wrociszew

Przydrożne kapliczki można spotkać w każdym zakątku naszego kraju. Są również ważnym  elementem krajobrazu na południowym Mazowszu. Kapliczki przydrożne w parafii Wrociszew wznoszone były od dawna. Budowano je najczęściej na rozstaju dróg,   w posiadłościach ziemskich oraz  na krańcach wsi. Przykładem tego są kapliczki w Brankowie. Najstarsza z nich powstała w 1919 r.  na początku wsi w miejscu, gdzie wcześniej stał drewniany krzyż. Wznieśli ją Stanisław i Marianna Kaczmarkowie na pamiątkę tragicznej śmierci jedynej córki – Julii. Inna z brankowskich kapliczek powstała przy trasie Warka–Białobrzegi. Została wybudowana zaraz po zakończeniu II wojny światowej  przez tutejszych strażaków mimo zakazu władz komunistycznych.   Najmłodsza  z brankowskich kapliczek powstała w 2005 roku dzięki zaangażowaniu pani Izabelli Żelechowskiej, która ufundowała ją z myślą o swoich rodzicach oraz z wdzięczności za łaski, które  otrzymała od Matki Bożej.

Kapliczki w naszej parafii powstawały również z inicjatywy miejscowych właścicieli ziemskich. W  II poł. XIX w. rodzina Dal Trozzo z Michałowa przyczyniła się do powstania  kilku kapliczek przydrożnych. Jedna z figur  znajduje się w Michałowie  Dolnym i ma podobno ponad 130 lat. Najstarsza mieszkanka tej wsi  twierdzi, że powstała jeszcze za życia jej babci, z inicjatywy Antoniego Dal Trozzo. Kapliczka odgrywała  ważną rolę w życiu  tej miejscowości. W dawnych czasach do tej figury mężczyźni przynosili na ramionach trumny zmarłych mieszkańców Michałowa Dolnego. W tym pożegnaniu zmarłego w tzw. „wyprowadzunku” brali udział wszyscy mieszkańcy wsi. Następnie umieszczano ciało na furmance i zawożono do kościoła we Wrociszewie.  Inna z michałowskich kapliczek powstała w XVII w. Prawdopodobnie jej fundatorem była słynna w Rzeczypospolitej rodzina Michałowskich.. Została odnowiona w 2016 r.. Miejscowe gospodynie troszczą się również o miejscowy, stary krzyż. We wsi Lechanice  figurę św. Antoniego ufundował wybitny działacz ruchu narodowego oraz przyjaciel rodziny Wyszyńskich – Kazimierz Brzeziński.

W miejscowości Grzegorzewice Stare znajduje się kapliczka nazywana przez wszystkich „szwedzką”. Jej powstanie ma związek z ważnym dla Polski i naszego regionu  wydarzeniem historycznym – „potopem szwedzkim”. Latem 1660 r. wybudowali kapliczkę w Grzegorzewicach  żołnierze hetmana Stefana Czarnieckiego.. Pragnęli w ten sposób podziękować Bogu za szczęśliwy powrót do domu oraz zwycięstwo nad Szwedami w bitwie pod Warką w kwietniu 1656 roku.

Kapliczki w  parafii Wrociszew były i są ważnym elementem funkcjonowania wiejskiej społeczności. Tradycyjnie mieszkańcy „żegnali się” przed nimi, a mężczyźni zdejmowali nakrycia głowy. Gospodarze przed przystąpieniem do ważnych prac polowych prosili o pomyślność w pracach na roli oraz dobre plony. Osoby wyruszając w daleką podróż modlili się o szczęśliwy powrót do domu. Przy kapliczkach odpoczywali starsi ludzie nazywani przybyszami, którzy wędrowali po Rzeczpospolitej i prosili o nocleg oraz wsparcie. Można było również spotkać ludzi, którzy z powodu podeszłego wieku nie byli w stanie iść na nabożeństwo do kościoła we Wrociszewie. W trudnych chwilach  wszyscy powierzali Bogu swoje tajemnice i prosili się o pomoc w rozwiązaniu  problemów życiowych. Oczekiwali wsparcia i błogosławieństwa.

Kapliczki to nie tylko miejsca kultu, ale również nasze dziedzictwo kulturowe. Są prawnie chronione. Zostały wpisane do rejestru zabytków gminy Warka. Kapliczki  posiadają ogromną wartość moralną, duchową i emocjonalną. Kochamy je wszyscy. Są jak staruszki,  niepozorne w swej prostocie, ale ważne. Nasi przodkowie zbudowali je dawno temu aby pokazać swoje przywiązanie do tradycji chrześcijańskiej i wiary naszych ojców. Zbudowano je z prostych materiałów, dostępnych w naszej okolicy. Dzięki pieczołowitej dbałości okolicznych mieszkańców przetrwały do naszych czasów. Każdego roku wiosną kapliczki są odnawiane . Szczególnie związana z nimi jest młodzież, która od stuleci uczestniczy co roku w tzw. Majówkach.  Przez 30 dni wieczorem słychać  słowa  „Pieśni Loretańskiej. Ja również jestem dumna, że od dzieciństwa miałam możliwość w tym uczestniczyć. Najbardziej wzruszyła mnie postawa Ukrainki, zamieszkałej od niedawna w naszej okolicy, która z okazji ważnych rocznic patriotycznych i religijnych tj. rocznica śmierci Jana Pawła II przynosi do pobliskiej kapliczki kwiaty i stawia znicze.

Podczas wakacyjnych wędrówek warto wybrać się na wycieczkę, aby obejrzeć nadpiliczne kapliczki oraz inne zabytki przy trasie Warka- Białobrzegi. Czasem dobrze jest przy nich zatrzymać się i zadumać nad  istotnymi w życiu sprawami.

 

Kapliczka szwedzka w Grzegorzewicach

kapliczka-4-grzegorzewice

 

Kapliczka z 1919 r. w Brankowie

kapliczka-3-brankow

 

Kapliczka w Michałowie Dolnym

kapliczka-2-brankow

 

Udostępnij:
← Kulturalny Wieczór z Krzysztofem Daukszewiczem Skończmy z tym absurdem... →

Dodaj komentarz