Warecka Policja informuje

Instytucje, Wiadomości 1 października 2016
Warecka Policja informuje

W dniu 13 września 2016 roku w Warce osoba podająca się telefonicznie za funkcjonariusza Policji usiłowała wyłudzić od mieszkanki Warki pieniądze w kwocie 14.000 zł, wmawiając pokrzywdzonej, że prowadzi czynności służbowe w sprawie oszustów, którzy mogą chcieć przejąć pieniądze znajdujące się na rachunku bankowym kobiety. Fałszywy policjant twierdził, że przekazanie mu pieniędzy jest konieczne dla zabezpieczenia ich przed działaniem oszustów.

W nocy z 14 na 15 września 2016 roku nieznani sprawcy włamali się do kilku piwnic znajdujących się w blokach mieszkalnych na osiedlu 35 – lecia PRL w Warce. W wyniku przestępstwa pokrzywdzeni stracili rowery, elektronarzędzia, sprzęt komputerowy oraz inne przedmioty.

W dniu 16 września 2016 roku w Grzegorzewicach do samotnie mieszkającego, starszego mężczyzny przez otwarte drzwi wszedł młody mężczyzna w wieku około 25 lat, który poprosił o zrobienie kanapki. Kiedy pokrzywdzony, kierując się chęcią pomocy, zaczął przygotowywać posiłek dla nieznanego wędrowca, drugi ze sprawców dokonał penetracji pomieszczeń, kradnąc oszczędności mężczyzny. Sprawcami byli dwaj młodzi mężczyźni w wieku około 25 lat, ciemnej karnacji, mówiący płynnie po polsku.

 

Dwa słowa Komendanta

Okres wakacyjny minął spokojnie. Niestety, w chwili obecnej jest widoczny wzrost zdarzeń przestępczych.

Zaczął się sezon intensywnych prac sadowniczych. Korzystając z okazji, po raz kolejny chciałbym prosić mieszkańców zwłaszcza poszczególnych sołectw, na których znajdują się sady owocowe by identyfikowali osoby przybywające do gospodarstw sadowniczych w celach zarobkowych. Zwykłe zapisanie danych personalnych z dokumentu tożsamości – na pewno spowoduje wzrost bezpieczeństwa poprzez pozbawienie tych osób całkowitej anonimowości. Poza tym w sezonie intensywnych prac sadowniczych myślę, że warto pamiętać o właściwym zabezpieczaniu własnych posesji choćby poprzez zamykanie bram wjazdowych czy bram garażowych, ale także przez niepozostawianie w miejscach widocznych i łatwo dostępnych sprzętu sadowniczego.

Przytoczone w kronice kryminalnej zdarzenia pokazują między innymi, jak często przestępcy bazują na dobroci i łatwowierności innych ludzi. Odnosząc się do poszczególnych zdarzeń, chciałbym powiedzieć, że policjanci nigdy nie żądają wypłaty gotówki z rachunków bankowych w celu ich zabezpieczenia, w praktyce policyjnej nie stosuje się również telefonicznego prowadzenia „akcji”, w których udzielane jest szereg instrukcji dla osób postronnych. W przypadkach takich najbezpieczniej jest pojawić się natychmiast osobiście w najbliżej jednostce Policji i tam rozwiać swoje wątpliwości. Jeszcze raz przestrzegam także przed wpuszczaniem do domów osób zupełnie nam obcych, które pod pretekstem rozmienienia pieniędzy, prośby o wodę lub jedzenie, pukają do naszych drzwi. Jeżeli chcemy tym osobom pomóc, to możemy rozmowę prowadzić przed drzwiami, pamiętając, by wchodząc do domu zamknąć drzwi na klucz. Takie proste zasady mogą pomóc nam uchronić nasze oszczędności.

W ostatnim czasie w Warce odnotowaliśmy kilka włamań do piwnic w budynkach wielorodzinnych, gdzie sprawcy dokonują kradzieży rowerów, elektronarzędzi, sprzętu wędkarskiego i innych przedmiotów. Po raz ostatni takie zdarzenie miało miejsce w nocy z 14 na 15 września 2016 roku na Osiedlu 35-lecia PRL. Chciałbym się zwrócić z prośbą do wszystkich mieszkańców Warki o pomoc w rozwiązaniu tego problemu. Proszę zwracać uwagę na podejrzane osoby i pojazdy, w przypadku zauważenia obcych osób w piwnicach natychmiast proszę informować Policję. Za wszelkie cenne informacje, które można przekazywać również anonimowo, bardzo dziękuję. Razem będzie nam łatwiej osiągnąć wspólny cel – nasze bezpieczeństwo.

Komendant Komisariatu Policji w Warce – kom. Marcin Mieńkowski

Udostępnij:
← Niemiecki w praktyce w wareckim liceum Bieg Pułaskiego dla dorosłych i dla dzieci! →

Dodaj komentarz