Niedziela w Nowej Wsi pełna folkloru

Niedziela w Nowej Wsi pełna folkloru

Imprezą kulturalną, która zyskuje stałe miejsce w kalendarzu nowowiejskich uroczystości jest Święto Kultury Regionalnej. Z roku na rok organizowane z coraz większym rozmachem, 2 października 2016 roku obchodziło swój mały jubileusz – piątą edycję.

Tradycyjnie organizatorami Święta są: Zespół Szkolno–Przedszkolny w Nowej Wsi i Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Aktywności Lokalnej „ANIMATOR” w Laskach. Honorowym Patronatem objął imprezę Burmistrz Warki, a partnerami zostali: Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej” w Warce, Centrum Sportu i Rekreacji w Warce, Ochotnicza Straż Pożarna w Nowej Wsi i Koło Gospodyń Wiejskich w Nowej Wsi.

Warto poznać szczegóły tego niezwykłego niedzielnego popołudnia… Teren przy szkole podstawowej w Nowej Wsi został udekorowany przez rodziców uczniów. Jesienne skarby zdobiły stoiska i centralne miejsce uroczystości – scenę, wypożyczoną na tę okazję od pana Mieczysława Brzezińskiego z Warki. Otoczenie szkoły pełne było atmosfery ludowej gościnności, umiłowania folkloru i wspólnej zabawy. Pozytywnym wrażeniom towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda. Święto rozpoczęło się o godz. 14:00 powitaniem gości zgromadzonych na szkolnym boisku przez Marzenę Tomaszewską – Dyrektor ZS-P w Nowej Wsi i Monikę Górniewicz – prezes Stowarzyszenia „ANIMATOR”. Swoją obecnością zaszczycili nas m.in. Anna Matyjas – Sekretarz Urzędu Miejskiego w Warce, Szymon Cieślak – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Warce, Andrzej Zaręba – Dyrektor Dworku na Długiej, Radny Powiatu Grójeckiego, Anna Dacka – Wicedyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi, Stanisława Róg – Kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Warce oraz Stanisław Bożek – Prezes Zarządu OSP w Nowej Wsi. Na widowni nie zabrakło oczywiście uczniów, ich rodziców, dziadków i innych członków lokalnej społeczności. Wszyscy z niekłamaną przyjemnością obejrzeli występy młodych artystów w II Regionalnym Przeglądzie Folklorystycznym „Na mazowiecka nutę”. Młodzi wokaliści otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki, a najlepsi zostali uhonorowani statuetkami. W przeglądzie najlepsi okazali się:

1 kategoria (3 – 6 lat):

I – zespół z Przedszkola Samorządowego w Warce

II – zespół „Motylki” z ZS-P w Nowej Wsi

III – zespół „Zajączki” z ZS-P w Nowej Wsi

2 kategoria (7 – 10 lat):

I – Wiktoria Myszka z PSP we Wrociszewie

II – zespół „Michałki” z PSP w Michałowie

III – zespół „Ananasy z III klasy”
z ZS-P w Nowej Wsi

3 kategoria (11 – 13 lat):

I – Chór z PSP w Jasieńcu

II – zespół „Ludowe Maniusie”

III – zespół „Trzej braciszkowie”

Nagrodę Grand Prix Przeglądu zdobył Oskar Matuszewski z PSP we Wrociszewie.

Specjalny występ przygotował na tę okazję Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca z Jasieńca. Kolejną atrakcją był koncert Kapeli Ludowej Niwińskich, połączony z warsztatami tańców tradycyjnych i zabawą z wodzirejem. Do tańca dali się porwać i mali, i duzi. Skoczne dźwięki muzyki uprzyjemniały gościom korzystanie z innych atrakcji, przygotowanych przez organizatorów i partnerów Święta. Przejażdżki wozem konnym z panem Tadeuszem Rozumem z Sułkowic, pozwoliły spojrzeć na najbliższą okolicę z nieco innej – wyższej – perspektywy. Miłośnicy rękodzieła mogli uczestniczyć w warsztatach tworzenia bransoletek z makramy lub zakupić gotowe produkty oferowane przez Galerię „Rynek” z Warki. Miłośnicy słodkiego i zdrowego życia mogli zaopatrzyć się w miód, produkowany przez Mariannę i Jana Czamarów z Boglewic. Miłośnicy swojskiego jadła mogli nasycić się pysznościami oferowanymi na stoiskach Koła Gospodyń Wiejskich z Nowej Wsi i Stowarzyszenia „ANIMATOR”. Ciasta, kawę, herbatę oraz ekologiczne soki przygotowały Mamy uczniów naszej szkoły. Łasuchy mogły delektować się watą cukrową i popcornem. Każdy znalazł coś dla siebie! Nową atrakcją Święta, cieszącą się wielką popularnością, była loteria fantowa. Dzięki ofiarności sponsorów – Gospodarstwa Szkółkarskiego Łazuccy z Jasieńca oraz nauczycieli i rodziców – każdy los gwarantował ciekawą wygraną.

Kiedy niedzielne popołudnie zmieniło się w wieczór, nadszedł czas na kolejną atrakcję – zabawę taneczną przy przebojach najnowszych i trochę starszych. Zespół Retro z Warki porywał do tańca niezależnie od repertuaru, a wszyscy zgodnie przyznawali, że muzyka na żywo potrafi poruszyć nawet najbardziej opornych tancerzy. Parkiet był pełen do 22:00, a tak wczesną porę zakończenia imprezy można tłumaczyć jedynie obowiązkami, czekającymi na wszystkich nazajutrz. Jak zatem widać – atrakcji nie brakowało. Organizatorzy Święta Kultury Regionalnej w Nowej Wsi kolejny raz udowodnili, że nawet w małej miejscowości można ciekawie spędzić czas, łącząc przyjemne z pożytecznym: rozrywkę w gronie najbliższych z misją dydaktyczną, którą niewątpliwie jest budowanie poczucia więzi z tym, co nam najbliższe – folklorem mazowieckim. Wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego szczytnego celu – jeszcze raz serdecznie dziękujemy.

Społeczność Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Nowej Wsi

skr2016-01

skr2016-02

Udostępnij:
← Zacięty bój na inaugurację III Międzyszkolnej Ligi Szachowej Drugi zjazd aktywnych seniorów →

Dodaj komentarz