SZAFRANY… jak za dawnych lat!

SZAFRANY… jak za dawnych lat!

W sobotę 22 października, po 50 latach znów rozkwitły SZAFRANY ;-). Wszystko za sprawą przyjaciół, którzy po pół wieku postanowili ponownie sięgnąć po instrumenty i pokazać prawdziwą rock’and’rollową muzykę sprzed lat.

Wieczór w Centrum Edukacyjno – Muzealnym przy Muzeum im. K. Pułaskiego rozpoczął się od multimedialnej prezentacji  historii zespołu, który istniał i rozgrzewał serca mieszkańców Warki i nie tylko w latach 1966-1983. Potem przyszedł czas na muzykę.

Dla wypełnionej po brzegi sali wystąpili Maciej Albert Zapart (gitara, śpiew), Andrzej Gut (gitara basowa, śpiew), Krzysztof Gączyński (instrumenty klawiszowe), Władysław Bogucki (perkusja), Stanisław Bogdan Pszczółka (perkusja), Wojciech Koc (harmonijka ustna) i Bogdan Sabała (gościnnie gitara). Wśród zaprezentowanych utworów były zarówno hity zespołu „Szafrany” jak i utwory powszechnie znane sprzed lat… Bisom nie było końca. Specjalną niespodzianką dla uczestników jubileuszowego koncertu była wydana przez „Dworek na Długiej” płyta zawierająca archiwalne nagrania zespołu.

Dla tych, którzy nie dostali bezpłatnych zaproszeń na koncert dobra wiadomość… SZAFRANY NA BIS zagrają 26 listopada. Zaproszenia dostępne są w „Dworku na Długiej” oraz w Muzeum im. K. Pułaskiego.

ZAPRASZAMY!

Zdjęcia – Janusz Kreczmański (Muzeum im. K. Pułaskiego) 

SZAFRANY 1966-1983

W latach 60-tych muzyka rockandrollowa, a później rockowa stanowiły główny nurt współczesnej muzyki rozrywkowej. Moda przychodziła z zachodu, z Anglii, później ze Stanów Zjednoczonych. Każdego dnia można było usłyszeć nowy przebój w wykonaniu takich zespołów jak The Beatles, Animals, Rolling Stones, czy polskich wykonawców takich jak: Czerwono Czarni, Niebiesko Czarni, Czerwone Gitary, Czesław Niemen.

Zespół Szafrany pierwsze próby rozpoczął pod koniec 1965 r. i stanowili go: Janusz Proskura – gitara solowa, Maciej Albert Zapart – gitara akordowa, Wojciech Koc – gitara akordowa, Krzysztof Rudnicki – gitara basowa, Leszek Manczarski – perkusja, Andrzej Wilczyński – elektryk/akustyk, Elżbieta Proskura i Andrzej Gut – śpiew.

Pierwszy występ odbył się 27 marca 1966 r.  w Fabryce Urządzeń Mechanicznych w Warce z okazji Święta Metalowca. Na repertuar w większości składały się utwory instrumentalne m.in. z repertuaru brytyjskiego zespołu The Shadows, amerykańskiego The Ventures i polskich Niebiesko Czarnych, Czerwono Czarnych i Czerwonych Gitar.

Zespół został przyjęty bardzo gorąco. Dyrektor Zasadniczej Szkoły Zawodowej i Technikum Mechanicznego dla Pracujących w Warce Józef Piekut, spełnia prośbę członków zespołu i zakupuje sprzęt muzyczny dla szkoły z przeznaczeniem dla zespołu.

Zespół Szafrany rozszerza repertuar, gra na różnych uroczystościach szkolnych i miejskich, bierze udział w eliminacjach i przeglądach m.in. w Warce, Białobrzegach, Grójcu, Pruszkowie, Żyrardowie, Warszawie. Powstają pierwsze kompozycje zespołu: Bo kto wie, Dziewczyna pośród kwiatów i Na schodach. W czerwcu 1966 r. z zespołu odchodzi Krzysztof Rudnicki, jego miejsce na gitarze basowej zajmuje Wojciech Koc. Do zespołu dochodzi Teresa Panek – g. akordowa, wkrótce odchodzi, a jej miejsce zajmuje Andrzej Gut. Piosenki: Wiosna, Spacer stają się przebojami zespołu i Warki. W styczniu 1968 r. miejsce Wojciecha Koca na gitarze basowej zajmuje Maciej Zapart. Od stycznia 1968 r. zespół Szafrany gra w soboty i niedziele na wieczorkach tanecznych w klubie „Piekiełko” w Warce. W maju 1968 r. z zespołu odchodzi perkusista Leszek Manczarski, którego zastępuje Stanisław Bogdan Pszczółka. Do zespołu dochodzi Barbara Lebiedź – śpiew.

Kolejny skład zespołu Szafrany przedstawiał się następująco: Janusz Proskura – g. solowa i śpiew, Andrzej Gut – g. akordowa i śpiew, Maciej Zapart – g. basowa i śpiew, Bogdan Pszczółka – perkusja, Barbara Lebiedź – śpiew. Przez krótki okres w zespole śpiewa cyganka Malina.

1 września 1968 r. zespół gra na wieczorku pożegnalnym w „Piekiełku”, z zespołu odchodzą ze względu na służbę wojskową Maciej Zapart i Bogdan Pszczółka. W zespole pozostają: Janusz Proskura – g. solowa i śpiew, Andrzej Gut – g. basowa i śpiew, Barbara Lebiedź – śpiew. Do zespołu dochodzi Stanisław Milewski – perkusja i śpiew.  W tym składzie zespół gra do połowy 1969 r., następnie kończy swoją działalność.

Reaktywacja zespołu Szafrany następuje w roku 1973, w jego skład wchodzą: Janusz Proskura – g. solowa i śpiew, Andrzej Gut – g. basowa i śpiew, Tadeusz Tulo – akordeon, organy, śpiew i Bogdan Pszczółka – perkusja. Zespół gra na wieczorkach tanecznych w klubie RUCH w Warce, występuje na różnego rodzaju uroczystościach, gra na zabawach i studniówkach. W roku 1975 z zespołu odchodzi Bogdan Pszczółka, a jego miejsce na perkusji zajmuje Władysław Bogucki. W miejsce Tadeusza Tulo do zespołu dochodzi Krzysztof Gączyński – instrumenty klawiszowe, gra do 1980 r. W zespole pozostają: Janusz Proskura – g. solowa i śpiew, Andrzej Gut – g. basowa i śpiew, Władysław Bogucki – perkusja i śpiew.

13 grudnia 1981 r. komunistyczne władze w Polsce wprowadzają stan wojenny. W roku 1982 do zespołu dochodzi wokalistka Małgorzata Skrzypczak. Po złagodzeniu niektórych rygorów stanu wojennego, zespół zagrał jeszcze kilka razy.

Zespół Szafrany został rozwiązany z datą 31 grudnia 1983 r.

Jednorazowo 1 czerwca 1997 r. odbył się koncert Szafranów pt. „Spotkanie po latach”. Zespół wystąpił w składzie: Janusz Proskura – g. solowa i śpiew, Bogdan Sabała – g. solowa (gościnnie), Maciej Zapart – gitara i śpiew, Andrzej Gut – g. basowa i śpiew, Bogdan Pszczółka – perkusja, Władysław Bogucki – perkusja.  Wykonane zostały stare utwory z pierwszego okresu działalności Szafranów.

Szafrany – nazwa zespołu pochodzi od nazwy kwiatu, który rośnie w górach pod popularną nazwą – krokus, a nazwa botaniczna krokusa to „szafran spiski”.

Członkowie zespołu: Maciej Albert Zapart, Wojciech Koc, Krzysztof Rudnicki, + Janusz Proskura, + Leszek Manczarski, Andrzej Wilczyński, Elżbieta Proskura, Andrzej Gut,
Teresa Panek, Stanisław Bogdan Pszczółka, Barbara Lebiedź, Malina, Stanisław Milewski, Tadeusz Tulo, Władysław Bogucki, Krzysztof Gączyński, Małgorzata Skrzypczak.

Oprac historii zespołu – Andrzej Gut

 

Udostępnij:
← Szopki czas zacząć! Udana 5 Kwesta! Dziękujemy za 7.232,36zł! →

Dodaj komentarz