25 raz „Na szlaku ku niepodległości”

25 raz „Na szlaku ku niepodległości”

W dniach 8-9 listopada warecki oddział PTTK wyruszył na jesienny rajd „Na szlaku ku niepodległości”, którego celem jest uczczenie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i pojawienia się naszego kraju na mapach Europy po 123 latach.

Autokarami około 150 turystów ze szkół w Nowej Wsi, Wrociszewa, Ostrołęki, Konar, Michałowa, Watraszewa i PSP nr 1 w Warce  dotarło do Królewskiego Źródła w Puszczy Kozienickiej, a potem zielonym szlakiem do Żytkowic. Pierwszego dnia wędrująca grupa korzystała z pięknej złotej polskiej jesieni, drugiego dnia zimowa aura utrudniła przemarsz po Puszczy Kozienickiej. Wszyscy dotarli jednak do Mauzoleum Legionistów w Żytkowicach. Pomnik został wzniesiony  dla uczczenia bitwy pod Laskami i Anielinem w dniach 22-26 października 1914 r. Ciała ponad 250 legionistów pochowanych w zbiorowych mogiłach zlokalizowanych pod Laskami, pod Zagożdżnem, pod Policzną i w Brzustowie przeniesiono do wybudowanego w 1933 r. pomnika – mauzoleum.  Na płycie głównej, u stóp siedzącego na kuli orła znajduje się napis o treści: D.O.M. TU ŚPIĄ SNEM WIECZNYM ŻOŁNIERZE I-SZEJ BRYGADY LEGJONÓW POLEGLI W WALCE O NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI POD ANIELINEM I LASKAMI 22.X.-26.X.1914 ROKU. OBYWATELE WOLNEJ RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ 1933 R.

Pod pomnikiem uczestnicy Rajdu wysłuchali historii walk o niepodległość, zapalili znicze i „minutą ciszy” uczcili tych, którzy poświęcili swoje życie dla wolnej Polski.

Następnie wszyscy przejechali do Czarnolasu, gdzie zwiedzili Muzeum Jana Kochanowskiego.

Jan Kochanowski, herbu Korwin, otrzymał przydomek „ojca poezji”.  Pisał pieśni, treny- poświęcone zmarłej córce Urszulce, fraszki – krótkie utwory wierszowane poświęcone ludzkim wadom. Tworzył w wieku XVI. To epoka renesansu, czas władzy Zygmunta Augusta i Bony.  Zauroczeni bogactwem zbiorów i wspaniałym przewodnictwem turyści udali się do parku przy muzeum. Zajrzeli do kapliczki, która powstała w miejscu rodzinnego, modrzewiowego domu poety. Poznali miejsce, gdzie rosła słynna lipa, pod którą tworzył Kochanowski i o której napisał jedną ze swoich fraszek „Na lipę”

”Gościu, siądź pod mym liściem, a odpocznij  sobie!
Nie dojdzie cię tu słońce, przyrzekam ja tobie,
Choć się nawysszej wzbije, a proste promienie
Ściągną pod swoje drzewa rozstrzelane cienie 

Tu zawżdy chłodne wiatry z pola zawiewają,

Tu słowicy, tu szpacy wdzięcznie narzekają…”

Zasiedli również wszyscy na wiekowym kamieniu, który jak głosi legenda każdego siedzącego zamienia w poetę, a przynajmniej, mieli taką nadzieję, piszącego pismem kaligraficznym.

W drodze powrotnej uczestnicy Rajdu zawitali do Zwolenia, do kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego, pod posadzką  którego znajduje się krypta z marmurowym sarkofagiem Jana i jego rodziny. W ścianę wmurowano starą mosiężną płytę z inskrypcją „A jeśli komu droga otwarta do nieba, tym, co służą ojczyźnie. W roku 1983 złożyliśmy tutaj prochy poety Jana i rodziny Kochanowskich. Polacy”.

PTTK o/Warka

Udostępnij:
← Ciekawe spotkanie z człowiekiem o wielu twarzach "Wareckie Recytacje" zakończone wieloma sukcesami! →

Dodaj komentarz