Śladami wielkiego, greckiego wybuchu

Śladami wielkiego, greckiego wybuchu

Warecka Akademia Wiedzy w Dworku na Długiej, serdecznie zaprasza na wykład Edyty Rubki – Kostyry pt. ŚLADAMI WIELKIEGO GRECKIEGO WYBUCHU, który odbędzie się w czwartek, 19 stycznia 2017 r. o godz. 17:30.

Chodzi nam oczywiście o potężny wybuch wulkanu, który poczynił ogromne spustoszenia w całym obszarze Morza Śródziemnego. Miał on miejsce: zdaniem egiptologów – w drugiej połowie XVI wieku przed naszą erą, natomiast według obliczeń wulkanologów – w pierwszej połowie XVII stulecia. Bardziej precyzyjne okazały się stare oliwki zakonserwowane w lawie wulkanicznej które podają rok 1613 (+–  10 lat.), jako czas tego wydarzenia.

W każdym razie… Pozostałością wybuchu jest dziś mały archipelag pięciu wysp zaliczanych do Cykladów. Największą z nich jest  Santoryn czyli Thira. Tam to właśnie – w dzisiejszej miejscowości Akrotiri, już XIX w. zaczęto  odkopywać pozostałości starożytnego miasta będącego ważnym ośrodkiem kultury egejskiej. Niektórzy przypuszczają, że tu  znajdowała się mityczna Atlantyda.

Dziś Santoryn, to przede wszystkim cel wypraw turystycznych, ale, niestety dostępny jedynie osobom z grubszymi portfelami. Ekonomiczniej więc będzie zwiedzić tę wyspę w ramach jednodniowej wycieczki promowej z bazy na Krecie. (ok. 110 km czyli 4 godz. rejsu – przy dobrej pogodzie.)

A Kreta, to jest właśnie wyspa, którą każdy Europejczyk poznać powinien. Tutaj bowiem, znajdują się miejsca, gdzie biją źródła naszej cywilizacji. W toku swych dziejów wyspa rządzona była przez Arabów, Wenecjan, Osmanów i Egipcjan, ale uparcie starała się wybić na niepodległość, co niestety, do dziś się nie ziściło  – stanowi dziś jeden z regionów administracyjnych Grecji. Sama przyroda, jednak, widać oburzona takim traktowaniem Kreteńczyków powoduje, że wyspa … ucieka od Europy. Tak – przesuwa się o 1cm co 25 lat w kierunku Afryki. Powoduje to pewne komplikacje, gdyż Płyta Afrykańska trochę protestuje i dlatego zachodnia część wyspy się unosi – tak, że stare porty stają się górskimi  fortyfikacjami; zaś wschodnia – tonie i mamy tu już podwodne miasta jak np. Olus. Ciekawe, czy kiedyś  całkiem się odwróci? Warto zatem jak najszybciej odwiedzić Kretę, by obejrzeć:

– jaskinię Diktejską, gdzie Rea ukryła Zeusa przed żarłocznymi zapędami jego ojca – Kronosa

– w Gortynie popatrzeć na wiecznie zielone platany, które były świadkami miłości Zeusa – Białego Byka i Europy

– jednym z synów Zeusa i Europy był Minos, którego królewski pałac w Knossos można dziś oglądać zrekonstruowany przez Evansa

–  z tym właśnie pałacem wiąże się też mit o Ariadnie, Tezeuszu i Minotaurze

– również na Krecie słynny Dedal zbudował skrzydła dla swego syna Ikara, ale także – drewnianą krowę dla Pazyfae.

Zapraszamy zatem na zwiedzanie Krety i Santorini pod przewodnictwem Edyty Rubki – Kostyry w czwartek, 19 stycznia 2017 roku o godz. 17:30.

Plakat WAW - 2

Udostępnij:
← Wylicytuj kopię szabli K. Pułaskiego na aukcji WOŚP JEST REKORD! WARKA zebrała prawie 44 tys. zł! →

Dodaj komentarz