O czym szeptano przy kominkach wszystkich zamków dawnej Europy

O czym szeptano przy kominkach wszystkich zamków dawnej Europy

Warecka Akademia Wiedzy w Dworku na Długiej zaprasza na kolejny wykład:

O CZYM SZEPTANO PRZY KOMINKACH WSZYSTKICH ZAMKÓW DAWNEJ EUROPY, który poprowadzi: Maciej Marciniak w czwartek – 26 stycznia 2017 r. o godz. 17:30.

Kultura Celtów jest jednym z trzech praźródeł cywilizacji europejskiej, zaś celtyckie opowieści (szczególnie te z kręgu legend arturiańskich) stanowiły inspirację i wzorzec dla wszystkich – także współczesnych – bajań o smokach, wróżkach, rycerzach bez skazy i płomiennych, dworskich romansach … z przeszkodami.

Artur mógł być rzeczywistą postacią – wodzem z V lub VI w. naszej ery, ale najprawdopodobniej zrodził się w wyobraźni benedyktyńskiego mnicha Goffreya, inspirowanej mitologią celtycką. (,,Historia Regnum Britanniae” z XII w.) On też dał życie Guinewere (żonie Artura) i wymyślił magiczny miecz Ekskalibur, oraz wyspę Avalon.

Zaś pisarz normański Wace dodał do tego Okrągły Stół, a kronikarz Layamon wzbogacił legendę o wątki fantastyczne (elfy, magiczne moce miecza i włóczni Artura).

Gdy opowieści te w XII i XIII w. dotarły do Niemiec i Francji, zostały znów rozbudowane i  pojawiły się w nich nowe postacie: Parsifal, Lancelot, czarodziej Merlin i czarodziejka Morgan La Fay oraz … Tristan i Izolda. Wtedy także występuje po raz pierwszy wątek św. Graala. I tak się opowieść plecie …..  Zapraszamy. Wstęp wolny.

Udostępnij:
← "Sing" w wareckim kinie W hołdzie Powstańcom Styczniowym →

Dodaj komentarz