Spotkanie uczniów CKZiU w Nowej Wsi z patronem

Spotkanie uczniów CKZiU w Nowej Wsi z patronem

W świątecznej scenerii 20 grudnia 2016 r. uczniowie CKZiU w Nowej Wsi z klas pierwszych kształcących się w zawodach: technik ogrodnik, technik architektury krajobrazu technik ekonomista i technik spedytor, uczestniczyli w niezwykłym spotkaniu z regionalistą Remigiuszem Matyjasem.

Spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej budynku bursy szkolnej. Młodzież wysłuchała prelekcji o regionie grójeckim i patronie Szkoły – Tomaszu Nocznickim. Okazją do spotkania była 72. rocznica śmierci Tomasza Nocznickiego. Pan dr Remigiusz Matyjas przedstawił ciekawe fakty z życia Nocznickiego, których nie odnajdziemy na kartach książek. Pierwszoklasiści poznali biografię człowieka wytrwałego, który pomimo trudów, przeciwności losu, nigdy się nie załamał, nie poddał się i dążył do celu. Jego działalność społeczna, poświęcenie i walka o oświatę dla ludu oraz o pełny dostęp do nauki dla wszystkich dzieci wiejskich, zasługują na szczególne uznanie. ,,Dostojeństwo ludu jeno z oświatą przyjść może”- te słowa przez całe życie przyświecały Nocznickiemu.  Nasz gość zwrócił uwagę na wielką pasję Patrona – czytanie książek – i zasugerował, że warto brać przykład z Nocznickiego.

W grudniu rozstrzygnięty został Konkurs dotyczący Patrona Szkoły, zorganizowany przez nauczyciela historii i bibliotekę szkolną. Uczniowie klas pierwszych zmagali się z testem, złożonym z 34 pytań. Najlepsze wyniki uzyskali uczniowie klasy I Technikum Ekonomicznego:

I miejsce – Aleksandra Krzyżanowska, II miejsce – Mateusz Horosz, III miejsce – Anna Bałut.

Pierwszoklasiści przygotowali także ciekawą wystawę dotyczącą Patrona.  Przygotowania do konkursu a także udział w lekcji z dr. Remigiuszem Matyjasem, pogłębiły wiedzę młodzieży dotyczącą Patrona i utwierdziły w przekonaniu, że jest to postać wyjątkowa, autorytet godny naśladowania.

CKZiU Nowa Wieś

Udostępnij:
← Kolejna nowoczesna tablica interaktywna w „jedynce” Kolędowanie z Moderato →

Dodaj komentarz