Wspomnienia uczniów CKZiU z Dolnej Saksonii

Wspomnienia uczniów CKZiU z Dolnej Saksonii

Uczennice klasy III Technikum im. Tomasza Nocznickiego z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi, kształcące się w zawodzie technik architektury krajobrazu – Adela Kowalska, Patrycja Jasiówka, Magdalena Korcz – spędziły trzy miesiące w gospodarstwach rolnych naszych zachodnich sąsiadów.

Wzięły udział w projekcie pod nazwą „Kształcenie praktyczne w rolnictwie – staż zawodowy polskich uczniów w niemieckich gospodarstwach rolnych”, którego beneficjentem jest Towarzystwo Umiejętności Rolniczych w Poznaniu. Projekt, dofinansowany w ramach programu ERASMUS+, który jest realizowany przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji – Narodową Agencję Programu ERASMUS+ w Warszawie, stwarzał szanse na zdobycie nowych wiadomości i doskonalenie umiejętności.

Pierwszy miesiąc praktyk dziewczęta spędziły w Oerel, kolejne dwa miesiące Magda przebywała w Hemslingen, Patrycja – w Hanrade, a Adela – w Nienburgu i Deuli. Do ich obowiązków należało m.in. koszenie trawników, pielęgnacja roślin, odchwaszczanie uprawy drzewek iglastych, wykonywanie projektów zagospodarowania wyznaczonych terenów.

W gospodarstwie zajmującym się hodowlą krów dziewczęta mogły sprawdzić się w takich zadaniach jak: dojenie, karmienie, opieka weterynaryjna. Nauczyły się również obsługi różnych maszyn rolniczych i budowlanych.

Poza obowiązkami znalazły także czas na przyjemności. Organizatorzy przygotowali dla wszystkich uczestników praktyk atrakcyjne wycieczki: do Hamburga, Berlina, Hannoveru. Ponadto, w czasie wolnym, dziewczyny mogły jeździć na zakupy, spotykać się ze znajomymi. To stworzyło okazję do wzajemnego poznania się gospodarzy i praktykantów, doskonalenia sprawności językowych, dostrzeżenia różnic kulturowych. Zajęcia sportowe i rekreacyjne pozwalały odpocząć i zrelaksować się po intensywnej pracy.

Patrycja, Magda i Adela na trzy miesiące stały się nieomal członkami rodzin, z którymi pracowały. Uczestniczki praktyk chwalą warunki mieszkaniowe, jakie zaoferowano im w Niemczech. Smakowała im także niemiecka kuchnia.

Uczennice Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi podkreślają, że naprawdę było warto wziąć udział w projekcie. Poza wymiernymi korzyściami finansowymi była to dla nich okazja do sprawdzenia się w warunkach innych, niż domowe. Była to nie tylko szkoła praktycznej nauki zawodu, ale po prostu „szkoła życia”.

CKZiU Nowa Wieś

Udostępnij:
← Szkoła Ucząca Się... w Konarach Poezja na wyciągnięcie ręki w wareckiej "Dwójce" →

Dodaj komentarz