Od kamiennej tabliczki do e-książki

Od kamiennej tabliczki do e-książki

W dniach 12 i 13 stycznia w oddziale dziecięcym naszej biblioteki młodzież klas IV-VI ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Warce uczestniczyła w lekcjach bibliotecznych pt.: „Od kamiennej tabliczki do e-książki”.

Lekcje miały za zadanie przybliżyć historię książki jak również pisma: od początków ich powstania do czasów współczesnych. Cofając się do czasów człowieka jaskiniowego uczniowie dowiedzieli się, że pierwszą książką była „żywa książka”, czyli przekaz ustny, rysunki naskalne – petroglify, które były pierwszym pismem obrazkowym. Uczniowie wysłuchali, jak Indianie peruwiańscy -Inkowie przekazywali sobie wiadomości za pomocą pisma węzełkowego – kipu. Następnie prześledzili etapy od starożytności, gdzie poznali pismo klinowe pisane na glinianych tabliczkach i książkach z wosku jak również następne okresy w historii książki, gdzie robiono ją z pergaminu i papirusu. Tu również uczniowie dowiedzieli się jak wyglądały zwoje papirusowe. Zwrócono uwagę na ważny etap w historii książki – wynalezienie przez Fenicjan alfabetu poprzez uproszczenie pisma klinowego i przekształcenie go w literowe, co było ogromnym ułatwieniem przy ówczesnym pisaniu książek. Uczniowie „przenosząc się” do epoki średniowiecza poznali kolejną formę książki, jaką był kodeks.  Następnie omówiona została epoka papieru, techniki wyrabiania papieru lanego i czerpanego, a po niej następny, najbardziej przełomowy etap
w rozwoju formy książki – książka drukowana. I tu nie zabrakło informacji o wynalezieniu metalowych czcionek jak również prasy do druku przez złotnika z Niemiec Jana Gutenberga. W ten sposób opowiadana historia książki przywiodła młodzież do czasów współczesnych gdzie oprócz książki drukowanej mamy też książki elektroniczne.

Opowiedziana historia, bogato zobrazowana kolorowymi ilustracjami uświadomiła, jak bardzo ważną dla ludzkości była i jest książka, bez względu na czas, w którym występowała jak i jej formę.

Na zakończenie zajęć uczniowie rozwiązali krzyżówkę tematyczną, która była podsumowaniem tematu dziejów książki i pisma.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publicznczna

Udostępnij:
← Angielski z Irlandzykim akcentem Wareckie Recytacje →

Dodaj komentarz