Młodzi duchem i aktywni… Inicjatywy Partnerskie Grup Senioralnych

Młodzi duchem i aktywni… Inicjatywy Partnerskie Grup Senioralnych

Grupy Seniorów z gminy Warka wraz z końcem roku 2016 zrealizowały małe, własne projekty społeczne. Działo się to w ramach tzw. „Inicjatyw Partnerskich Grup Senioralnych” w projekcie „Sieć Aktywnych Seniorów”.

W działaniach wzięły udział grupy z: Michalczewa, Warki, Ostrołęki, Piaseczna, Michałowa i Bończy – zapraszając m.in. seniorów z sąsiednich gmin. Celem było, aby seniorzy uczyli się wzajemnie od siebie, wykorzystując posiadane talenty. Wśród działań były np. warsztaty haftowania, układania kwiatów, wspólne gotowanie i zbieranie grzybów. To aktywnie, wspólnie i twórczo spędzony czas.

W Inicjatywach Partnerskich brały udział pary składające się z dwóch grup senioralnych. Spotkania oprócz wymiany umiejętności, przyczyniły się do rozwoju aktywności członków grup, urozmaicenia oferty wspólnego spędzania czasu, a także integracji pomiędzy grupami. Seniorzy z dwóch grup spotykali się i wzajemnie od siebie uczyli, korzystając z talentów i wiedzy członków, a także poznawali nowe możliwości działania po to, by czerpać pomysły do kolejnych przedsięwzięć.

Poniżej prezentujemy Inicjatywy, których inicjatorami były grupy senioralne z Gminy Warka.

Inicjatywa Partnerska Grupy „Młodzi Duchem z Michalczewa” oraz Klubu Emeryta „Pełnia Życia” z Chynowa

Smacznie, kolorowo, wesoło… tak można określić dwa spotkania warsztatowe zorganizowane przez seniorów. Pierwsze z nich przygotowały panie z Michalczewa a bohaterem były umiejętności kulinarne i można śmiało powiedzieć artystyczne. Seniorzy zdradzili tajemnicę jak przygotować faszerowany chleb oraz wyśmienite farsze do pierogów.

Na kolejnym spotkaniu gospodarzami byli seniorzy z Chynowa, a tematem zajęć była dekoracja stołu. Przygotowano i zaprezentowano różne sposoby dekoracji sałatek, talerza z wędlinami, talerza z przekąskami. Zrobiło się bardzo kolorowo, bo do dekoracji wykorzystywano najprzeróżniejsze produkty: jajka, marchew, buraki, pory, sałatę czy szczypiorek. Wyczarowane zostały przepiękne dekoracje: kwiaty, liście, róże, króliki. Następnie zaprezentowane zostały różne sposoby składania serwetek. Ostatnim elementem szkolenia było przygotowanie stołu z wykorzystaniem wcześniej wykonanych potraw i dekoracji.

Inicjatywa Partnerska Grupy Senioralnej „Złota Reneta” z Ostrołęki oraz Klubu Seniora „Złota Jesień” z Jasieńca

Seniorzy z Jasieńca postanowili pokazać swoim gościom jak wykonać stroiki. Zajęcia poprowadziła seniorka – Grażyna Paczkowska, która odznacza się umiejętnościami florystycznymi, a także potrafi przekazać swoją wiedzę i umiejętności innym, w jasny sposób wytłumaczyć jak powinien wyglądać taki stroik. Spotkanie było również okazją do międzypokoleniowej nauki, ponieważ seniorom pomagali tworzyć wiązanki ich wnukowie.

Druga część realizacji projektu odbyła się w Ostrołęce. Seniorzy ze Złotej Renety pokazali swoim gościom z Jasieńca jak wykonać jesienne róże z klonowych liści. Śmiechu przy tym było co niemiara, bo liście nie do końca chciały się słuchać rąk, które nimi rządziły. Pani Elżbieta Domańska  jednak szybko opanowała niesforne liście, dzięki swym zdolnościom i uczestnictwie w szkoleniu dla instruktorów. Druga część spotkania poświęcona została na zapoznanie się z historią miejscowość Pilica i Ostrołęka. Lokalny malarz, pan Andrzej Barszcz raczył zebranych opowieściami o swojej miejscowości prezentując również własnoręcznie namalowane obrazy. Z pewnością to nie ostatnie spotkanie zorganizowane przez te dwie aktywne grupy.

Inicjatywa Partnerska Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Warki oraz Grupy Seniora Aktywne Piaseczno

Dwie wareckie grupy wymieniały się podczas realizacji projektu umiejętnościami florystycznymi i rękodzielniczymi. Członkowie UTW zorganizowali zajęcia florystyczne. Poprowadzili je Krystyna i Władysław Pączkowie – członkowie UTW, którzy udzielali instruktarzu jak tworzyć kompozycje stroików kwiatowych, zdradzali tajniki konstrukcji wiązanek na groby oraz stroików świątecznych. W trakcie spotkania, które miało formę pokazowo – warsztatową chętni wypełniali stworzone przez siebie kompozycje kwiatami sztucznymi oraz żywymi wykorzystując zakupione materiały i rośliny. Aktywne Piaseczno słynące z misternych i przepięknie haftowanych obrusów i obrazków oraz zanikającej tradycji ozdabiania woskiem uczyło studentów UTW właśnie tych umiejętności. Każdy uczestnik otrzymał zakupiony zestaw do haftowania i pod czujnym okiem nauczycielek
z Piaseczna nabywał nowych umiejętności. Druga część spotkania została poświęcona zaprezentowaniu sposobu ozdabiania woskiem.

Inicjatywa Partnerska Grupy SPA Bończa oraz Grupy Michałowskie Poziomki

Grupa z Bończy przeprowadziła warsztaty kulinarne, zaś druga Grupa zorganizowała grzybobranie. Zdaje się być powszechnie wiadomym, iż każda gospodyni jest niejako kulinarną mistrzynią, dlatego grupa seniorska z Bończy postanowiła zorganizować warsztaty kulinarne, dzięki którym każda gospodyni mogłaby się podzielić swoimi pomysłami i rozwiązaniami z innymi uczestniczkami, a także udoskonalić swoje zdolności i wiedzę. Motywem przewodnim były pierogi z kapustą, mięsem i grzybami oraz zupa grochowa i bigos. Najlepsze okazały się pierogi grupy Pani Podkowińskiej, bigos Pani Bąk, grochówka Pani Podymniak. Po wspólnym gotowaniu przygotowano też dekorację stołu. W przyjemnej atmosferze zwieńczono warsztaty degustacją przygotowanych dań. Drugą częścią projektu było grzybobranie zorganizowane przez grupę Michałowskie Poziomki. W pierwszej kolejności odbyła się prelekcja w świetlicy w Michałowie. Panie przekazały grupie z Bończy wiadomości o różnych gatunkach grzybów. Następnie wybrano się do lasu, aby  sprawdzić i wykorzystać w praktyce zdobytą wiedzę. Okazało się, że z pozoru bardzo podobne do siebie grzyby to różne gatunki, nie zawsze jadalne. Najwięcej udało się uzbierać maślaków, które zostały wykorzystane podczas warsztatów kulinarnych. Wzajemne wizyty grup pozwoliły się bliżej poznać i zintegrować. Seniorzy już planują zorganizowanie kolejnych spotkań.

Realizacja Inicjatyw odbyła się przy wsparciu wartości 1500zł na każdą inicjatywę w ramach Konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A. w projekcie „Sieć Aktywnych Seniorów grójeckiego”. Dzięki integracji Sieci Aktywnych Seniorów m.in. w ramach zjazdów szkoleniowych, utworzeniu Banku Umiejętności (lista zawierająca talenty i wiedzę, którą dysponują członkowie grup senioralnych) oraz uczestnictwie seniorów-instruktorów zajęć w 2-dniowym warsztacie „Jak uczyć innych”, seniorzy zdobyli niezbędną wiedzę do zorganizowania i przeprowadzenia przedsięwzięć.

Stowarzyszenie W.A.R.K.A.1

Udostępnij:
← Szkolny Konkurs wiedzy o HIV i AIDS Niezwykła podróż uczniów z Konar →

Dodaj komentarz