Wyciągnęli księcia Trojdena!

Wyciągnęli księcia Trojdena!

Dzięki dotacji Samorządu Województwa Mazowieckiego Stowarzyszenie W.A.R.K.A. wspólnie z kilkoma wareckimi instytucjami i organizacjami zrealizowało w poprzednim roku projekt pt. „Wyciągamy Trojdena”.

Warka znana jest z wielkich postaci historycznych tj. Pułaski, Wysocki czy Czarniecki. Niewiele jednak osób wie, że początki historii grodu nad Pilicą związane są z Książętami Mazowieckimi, w tym z pochowanymi w kryptach kościoła Matki Bożej Szkaplerznej… Księciem Trojdenem I, jego bratem Siemowitem II oraz żoną Księcia Janusza I (wnuk Trojdena) czyli Księżną Danutą Anną. Stąd pomysł „wyciągnięcia Trojdena” czyli działań promujących najbardziej odległą historię Warki i stworzenie z niej kolejnej atrakcji turystycznej. W wyniku zrealizowanych działań powstał Quest historyczny, mural, odbyły się warsztaty geocachingowe oraz powstały trzy skrzynki.

W 1138 roku, gdy śmierć Bolesława Krzywoustego ogłoszono,

Naszą Polskę kochaną na dzielnice podzielono.

Z jednej z dzielnic później Księstwo Mazowieckie powstało,

które ponad 300 lat jako niezależne państwo przetrwało.

Jeden z jego władców – Trojden I, musiał sobie Warkę bardzo upodobać

skoro to właśnie tutaj kazał się pochować.

W Warce spoczywa także Siemowit II – brat Trojdena

oraz zmarła 80 lat po nim Anna Danuta – księcia Janusza I żona.

Chcesz dowiedzieć się o nich więcej  i poznać ich sławę?

Pobierz questową ulotkę i wyrusz na wyprawę!

 

Powyższy fragment pochodzi z Questu „Książę Mazowiecki Trojden I”.

Początek trasy znajduje się przed głównym wejściem do Centrum Sportu i Rekreacji. Podążając przez Warkę zgodnie z zawartymi w treści Questu wskazówkami można dowiedzieć się wielu ciekawych historii o Książętach Mazowieckich pochowanych w Warce, o początkach grodu nad Pilicą, o rycerzach różnych wieków… Quest przygotowywała
w większości ta sama grupa osób, która przygotowywała poprzednie pięć wareckich Questów czyli Ewa Bajoryńska, Mariola Bienias, Kamila Gostkowska, Grażyna Jagiełło, Marzena Jankowska, Iga Kowalska, Przemysław Kowalski, Dorota Lenarczyk oraz Andrzej Zaręba. Rysunki ponownie przygotował Jacek Przybylski.

Każdy, kto chciałby wyruszyć na wyprawę questową po Warce może odwiedzić stronę www.wareckiquesting.pl i samodzielnie wydrukować sobie ulotki lub może otrzymać je
w kilkunastu miejscach w Warce i okolicy (m.in. w Dworku na Długiej).

Jeśli ktoś chciałby pobawić się w poszukiwanie skarbów, w tym dukatów Trojdena może skorzystać z geocachingu czyli gry terenowej polegającej na odnajdywaniu oraz ukrywaniu skrzynek ze skarbami, tzw. „keszy”. Uczestnicy mogą wykorzystywać urządzenia z systemem nawigacji satelitarnej czyli GPS-em (np. smartfony, tablety z internetem). W zabawie w geocaching może uczestniczyć praktycznie każdy. Mimo, że ideą jest ukrywanie skrzynek przy pomocy nawigacji GPS, osoby nieposiadające odpowiedniego sprzętu nie muszą rezygnować! Dzięki opisowi skrzynki są oni w stanie także do niej dotrzeć. Więcej o tej formie aktywnej turystyki można dowiedzieć się z artykułu na www.warka24.pl/geocaching. W Warce w  ramach projektu „Wyciągamy Trojdena” odbyło się kilka warsztatów prowadzonych przez Przemysława Kowalskiego oraz powstały trzy skrzynki… o Trojdenie, Siemowicie i Danucie Annie… Czy ktoś je odnajdzie?

Projekt zrealizowany przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A. wraz z Partnerami miał jeszcze jeden ważny cel, upamiętnić 695. rocznicę potwierdzenia przez Księcia Trojdena I na dokumencie z 1321 roku nadania Warce praw miejskich. Wiele wieków niezwykle bogatej historii Warki rozpoczęli właśnie Książęta Mazowieccy, których na muralu historycznym (mur przy krytej pływalni) uwiecznił lokalny artysta Sławomir Ragan.

Stowarzyszenie W.A.R.K.A.

Projekt „Wyciągamy Trojdena” zrealizowany został przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A. dzięki dotacji Samorządu Województwa Mazowieckiego przy współpracy z Partnerami: Gminną Instytucją Kultury „Dworek na Długiej”, Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, Centrum Sportu i Rekreacji, PTTK oddział w Warce im. Wiktora Krawczyka.

Udostępnij:
← Wiosenne mini Warka Music Show Lider z Warki →

Dodaj komentarz