Przyszła wiosna – posprzątamy brzegi Pilicy

Przyszła wiosna – posprzątamy brzegi Pilicy

To już piąty raz siadam, żeby napisać artykuł zachęcający do wiosennego sprzątania brzegów Pilicy. Zastanawiałem się nawet, czy nie przepisać któregoś z tekstów z poprzednich lat. Przecież niewiele się zmieniło jeśli chodzi o nasze motywacje w tym względzie. Kochamy nasze miasto i jego otoczenie. Lubimy odpoczywać nad Pilicą, spacerować po ścieżkach, przedzierać się przez krzaki, podglądać rośliny, ptaki i zwierzęta. Niestety tę przyjemność psują nam wszechobecne śmieci. Przynoszone w torbach jako opakowania napojów i produktów piknikowych, porzucane sprzęty domowe, meble i AGD, a nawet przywożone odpady komunalne i części samochodowe. Normalnemu człowiekowi trudno to zrozumieć, bo dzisiaj ZUK odbiera nasze odpady bezpośrednio z domu, a jeśli mamy coś większego lub nietypowego możemy bezpłatnie oddać to w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Grójeckiej. Niestety u wielu ludzi pokutują jeszcze zwyczaje rodem ze średniowiecza, że wszystko co niepotrzebne w domu wywozi się do lasu. Wtedy to działało, bo wszystkie odpady były biodegradowalne (z drewna, wełny, lnu, słomy). Dzisiaj jest inaczej i pora zmienić obyczaje. Ale zanim to nastąpi, zbieramy się z grupą przyjaciół na nadpilickich błoniach każdej wiosny, żeby choć trochę ulżyć naszej Matce Przyrodzie.

Tak też będzie w tym roku. Spotkamy się w sobotę 22.04.2017 o godzinie 14:00 na Kempingu nad Pilicą. Sprzątać będziemy teren od Winiar do Rogalki. Jeśli zgłoszą się chętni, żeby rozszerzyć naszą akcję i objąć sprzątaniem inne obszary, to zapraszamy. Podzielimy się rękawicami i workami, pomożemy dostarczyć „urobek” do punktu zbiórki, a jeśli warunki pozwolą podeślemy dodatkowe ręce do pracy.

Osoby, które chcą nam pomóc, a zwłaszcza zorganizowane kilkuosobowe patrole, proszę o wcześniejszy kontakt. Pozwoli mam to lepiej zaplanować działania. Oczywiście, jeśli ktoś zdecyduje się w ostatniej chwili, to niech chyżo bieży w wyznaczonym dniu i godzinie na Kemping. Na pewno będzie miał co robić. Przyda się każda pomoc.

Kontakt:

Tel: 515 216 382

e-mail: mirosław.bienias@inetia.pl

Stało się już tradycją, że po sprzątaniu organizujemy dla uczestników piknik przy ognisku. Tak też będzie i tym razem. Posiedzimy, pogadamy. Zjemy coś dobrego. Będzie dobrze.

Koordynator akcji – Mirosław Bienias

A jak akcja wyglądała rok temu – kliknij tutaj.

Udostępnij:
← Nadchodzi dzień poszukiwaczy skarbów! Koniec zimowej przygody →

Dodaj komentarz