Biegi pod dyktando zawodników z Warki

Biegi pod dyktando zawodników z Warki

Po raz dziewiętnasty odbyły się Mazowieckie Igrzyska Młodzieży Szkolnej zorganizowane przez oddział Radomskiego Szkolnego Związku Sportowego. Start w indywidualnych biegach  przełajowych  uczniowie z wareckich podstawówek (PSP1 i PSP2) zapewnili sobie w rundzie jesiennej uczestnicząc w finałach powiatu w Nowym Mieście nad Pilicą. Tym razem gospodarzem zawodów rangi 1/2 województwa mazowieckiego w biegach przełajowych był Jedlińsk. Zawody rozegrano na błoniach za stadionem miejskim. W zawodach wzięła udział połączona ekipa uczniów z wareckich szkół podstawowych, z PSP1 – 4 osoby i z PSP2 – 7 osób. Uczniowie rywalizowali w kategoriach klas 5 i 6 dziewcząt na dystansie 800m i chłopców na dystansie 1000m.

Komentarz trenera wareckich lekkoatletów Marcina Banacha pracującego z dziećmi w ramach projektu pt. „Lekkoatletyka dla każdego” realizowanego w Warce: Szanse na dobre pozycje dla naszych młodych biegaczy były spore. Sądząc po dwóch wcześniejszych występach, wiedzieliśmy że w zawodnikach drzemie duży potencjał –  chcieliśmy to wykorzystać.

Pierwszy start klas 5 dziewcząt. Na starcie pierwszego biegu – klas 5 – stanęło ok. 75 dziewcząt z całego powiatu radomskiego, w tym 3 z Warki. Trasa była bardzo ciężka i dość nierówna – typowo przełajowa.  Ze względu na dużą liczbę startujących zawodniczek na starcie panował duży ścisk. Julia Zielińska stosując się to uwag trenera (nie dać się zamknąć w środku stawki) wystartowała dobrze. Na początku była 7 ale stopniowo przesuwała się do przodu aby zakończyć rywalizację na 2 miejscu. Pozostałe dwie zawodniczki Julia Szczurowska i Agata Dąbrowska bez przekonania w sukces awansu do finałów mazowieckich dobiegły w końcowej części stawki.

W kolejnym biegu – klas 6 dziewcząt – wystartowało 80 zawodniczek. W biegu Warkę reprezentowały: Natalia Nowak z PSP2 i Nikola Orzechowska z PSP1. Przed biegiem trener poinstruował obie zawodniczki, że jak będą od początku współpracowały i wspierały się to finisz rozstrzygnął między sobą. Tak też się stało – obie biegaczki szybko przedostały się na początek stawki i spokojnie biegły za jedną z zawodniczek przez 600m zajmując 2 i 3 miejsce. Na 200 metrów przed metą na prowadzenie wysunęła się Natalia Nowak, która ostatecznie wygrała bieg. Nikola Orzechowska naciskana przez zawodniczki raz traciła pozycje raz odrabiała, aby ostatecznie wywalczyć 2 miejsce. Do finału mazowieckiego zakwalifikowała się jeszcze Mariola Młynarczyk z PSP1. W połowie stawki dobiegły Wiktoria Kantorowicz z PSP2 i Anna Wroniewicz z PSP1 .

Przyglądając się startom swoich koleżanek, chłopcy nie chcieli być gorsi.  Do rywalizacji w klasach 5 na dystansie 1000m stanęli Maksymilian Wargocki z PSP2 i Bartek Giza z PSP1. Start w 80-osobowej stawce uczniów był ciężki ale obaj przedostali się do przodu i utrzymywali od początku w okolicach 20 miejsca. Aby awansować do kolejnego etapu  należało ukończyć bieg na min. 12 miejscu. Maksymilian zachował trochę więcej energii i  atakując na ostatnim wirażu przekroczył linię mety jako 5 – zaprocentowało tu doświadczenie zebrane podczas poprzednich startów. Bartek jako 12 również awansował do dalszych rozgrywek. Trener występ Maksymiliana skomentował tak: Zawsze za mocno ruszał do przodu, prowadził, a potem musiał uznawać wyższość rywali ponieważ nie wystarczało mu sił – tym razem na szczęście było inaczej.

W ostatnim biegu klas 6 chłopców wystartował Krystian Dyga z PSP2, który po starcie w środku stawki, aż do trzechsetnego metra przedostawał się powoli do przodu aż do pozycji lidera. Niestety na ostatnich dwustu metrach opadł z sił i walczył już tylko o przetrwanie. Ostatecznie spisał się bardzo dobrze, dobiegł na 5 pozycji i uzyskał, jako ostatni, awans do finałów mazowieckich, które odbędą się w Ciechanowie w połowie maja.

Udostępnij:
← Droga Przełomu – 1 edycja Wareckiej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej Sukces Wielkanocnej Zbiórki Żywności →

Dodaj komentarz