Wareccy turyści z wizytą w Kielcach

Organizacje, PTTK, Wiadomości 24 kwietnia 2017
Wareccy turyści z wizytą w Kielcach

Warecki Oddział PTTK im. Wiktora Krawczyka wyruszył 22 kwietnia 2017 r. na wycieczkę do mało znanych turystycznie… Kielc. Pogoda, chociaż straszyła dorosłych piechurów, nie zawiodła. Grupa prawie 50 wytrawnych turystów ruszyła w nieznane.

Pierwsze kroki, pod opieką przewodnika, skierowali do barokowego pałacu, rezydencji biskupów krakowskich. Jest to najlepiej zachowana oryginalna wczesnobarokowa rezydencja z pierwszej połowy XVII wieku w Polsce. Wzniesiona na Wzgórzu Katedralnym z inicjatywy kanclerza koronnego i biskupa krakowskiego Jakuba Zadzika. Pałac wraz z otoczeniem (baszta prochowa, ogród, spichlerz przy ul. Zamkowej) jako zespół został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych.

Bazylika katedralna Wniebowstąpienia NMP, świątynia barokowa z pozostałościami w stylu romańskim, również wzniesiona na Wzgórzu Katedralnym, wraz z Pałacem Biskupów góruje nad niską zabudowana śródmieścia.

Wraz z przewodnikiem piechurzy przemieszczali się po pięknym, lekko sennym mieście, podziwiali stare kamieniczki, rynek, aż dotarli do najstarszego obiektu sakralnego, kościoła świętego Wojciecha. Jego początek datuje się na XII wiek, kiedy to postawiono tu drewniany kościół. Powstał  przy osadzie, która dała początek miastu Kielce. W 1763 r. wybudowano kościół murowany, barokowy.

Reprezentacyjną ulicą miasta jest ulica Sienkiewicza, wytyczona w latach 20 XIX wieku. Ma długość 1270m. Zalążek ulicy zaczął się tworzyć pod koniec XVII w., kiedy Kielce liczyły około 1500 mieszkańców.

Pozostawiając za sobą historyczną część miasta, wszyscy ruszyli do Rezerwatu Przyrody Kadzielnia. Jest to jedyny w Europie rezerwat przyrody nieożywionej na terenie miasta. Prezentuje turystom skały wapienne o malowniczym kształcie, z żyłami kalcytu i stanowisko rzadkich roślin. Poszukiwacze  turystycznych przygód dotarli do podziemnej trasy, która prowadzi przez trzy jaskinie: Odkrywców, Prochownię i Szczelinę. Trasa, licząca 130m, przebiega wśród  wapiennych nacieków skalnych. Wareccy turyści z zachwytem oglądali skamieniałości koralowców, trylobitów i innych zwierząt morskich zachowanych w formach krasowych.

Turystyczna brać zmęczona, owiana kieleckim wiatrem, ale zachwycona miastem i rezerwatem ruszyła w drogę powrotną. W ciszy i spokoju autokaru snuły się plany dotyczące kolejnych wycieczek. Tylko realizować.

Udostępnij:
← 3xM czyli Marzec Miesiącem Matematyki  Nasi biegacze podczas Narodowego Święta Biegania w Warszawie →

Dodaj komentarz