Po raz piąty posprzątaliśmy brzegi Pilicy

Po raz piąty posprzątaliśmy brzegi Pilicy

Śledząc prognozy pogody na sobotę 22 kwietnia byłem pełen obaw co do powodzenia naszej akcji – nie zapowiadało się różowo. Jednak wolontariusze, miłośnicy naszego miasta i przyrody po raz kolejny pokazali, że w sprawach ważnych nie idą na żaden kompromis. Na miejscu zbiórki stawiło się ok. 35 osób. Inni czekali już w miejscach, które chcieli sprzątać na dostarczenie sprzętu. Według moich szacunków w V Sprzątaniu Brzegów Pilicy wzięło udział ok 45 osób.  Widząc to, Matka Natura doceniła nasze dobre chęci i mrugnęła do nas okiem słońca.

Bazę całego przedsięwzięcia założyliśmy na terenie Kempingu nad Pilicą, udostępnionym przez Centrum Gastronomiczno-Hotelarskie państwa Kurowskich. Tam spotkaliśmy się przed akcją, podzieliliśmy rejony, rozdzieliliśmy sprzęt. Tam też zebraliśmy się ponownie na podsumowanie.

A teraz trochę statystyki.

W sprzątaniu uczestniczyli przedstawiciele firm i organizacji takich jak:

Były też grupy nieformalne, które powstały specjalnie dla tych akcji, np. grupa właścicieli działek rekreacyjnych przy Mostowej, czy grupa mieszkańców Niemojewic. Kilka indywidualnych osób przyszło zachęconych plakatami i ogłoszeniami w internecie.  Szczególnie cieszy udział rodzin z małymi dziećmi. Łącznie zebraliśmy około 15 m3 śmieci.

Jak zwykle na zakończenie spotkaliśmy się przy ognisku. Jak sprzątaliśmy i jak się bawiliśmy można zobaczyć na dołączonych zdjęciach.  Nowością w tym roku był konkurs na najbardziej oryginalny śmieć znaleziony nad Pilicą.  Zdjęcia i głosowanie na stronie wydarzenia na https://www.facebook.com/events/284068788709465/?active_tab=discussion

Nagrodami są: zwiedzanie browaru BROWARKA oraz spływ dla dwóch osób ufundowany przez Nad Pilicę.

Oczywiście akcja nie mogłaby się odbyć, gdyby nie pomoc Zakładu Usług Komunalnych w Warce Sp. z o. o. Nie tylko podstawili dwa kontenery na odpady ( w Warce i Lechanicach ), ale na kilka dni przed naszą akcją oczyścili najbardziej zabrudzony teren pod mostem kolejowym. ZUK ufundował też kiełbaski na ognisko. Wspomogli nas także inni: Kajaki Warka, Akka Kajaki, AMK Spływy Kajakowe oraz Koło Wędkarskie użyczyli samochody do transportu ludzi i śmieci. Browar Warka i firma Warmex, a także browar rzemieślniczy BROWARKA ufundowali napoje. Sponsorzy indywidualni dali drewno na ognisko i ziemniaki do pieczenia.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za udział. Mam nadzieję, że spotkamy się za rok, że przyjdzie nas więcej, a śmieci zbierzemy mniej.

Mirosław Bienias

Udostępnij:
← Geocaching w Warce - czyli gdzie są ukryte skarby? Rekonstruktorzy z GRH "WARKA" w "Bitwie pod Raszynem" →

Dodaj komentarz