Warecki PTTK zdobył Zamek w Czersku

Warecki PTTK zdobył Zamek w Czersku

Warecki oddział PTTK wyruszył 13 maja 2017r. na trasę 52 Zlotu Turystów „Kwitnące Jabłonie”. Impreza zgromadziła ponad 280 chętnych do wędrówki turystów z 11 szkół i organizacji: PSP nr 1 i 2 w Warce, Wrociszew, Nowa Wieś, Ostrołęka, Michałów, Konary, Chynów, Sułkowice, Watraszew i po raz pierwszy Warecka Drużyna Zuchów. Pogoda, zgodnie z wieloletnią tradycją dopisała, ciepłe promienie słońca dogrzewały wędrowców, a lekki wiatr poruszał młode listki drzew. Uczestnicy Rajdu na Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku wyruszyli pięcioma autokarami.

Czersk to obecnie urokliwa, osadzona na skarpie wiślanej, wieś otoczona sadami. Do dziś górują nad nią trzy zamkowe wieże świadczące o wspaniałej historii Mazowsza. Ludzie osiedlali się tu już przed dwoma tysiącami lat, tu spotykały się szlaki handlowe  na Pomorze, Ruś i Śląsk. Średniowieczny, gotycki  zamek w Czersku wybudował książę Janusz I Stary na przełomie XIV i XV wieku na miejscu wcześniejszego grodu. Przewinęli się przez jego mury: Konrad Mazowiecki, Siemowit, czy też królowa Bona, która otrzymała zamek od swego męża, Zygmunta Starego.

Czersk przywitał wszystkich odświętną szatą, przybraną na IX Turniej Rycerski. Wszyscy mogli zachwycać się wspaniałymi strojami, łukami, szablami i innymi atrybutami dawnego rycerza.

Mali turyści mogli zwiedzać ruiny z przewodniczką, panią Anią Jasińską, członkinią wareckiego oddziału, wdrapywali się na wieże, wzięli udział w „Grze zamkowej – Kto tu bywał?”. Wszyscy około południa opuścili stare mury zamczyska i wyruszyli autokarami do wsi Ostrówek, gdzie oczekiwał na nich przewodnik – Janusz Gwara, prezes wiejskiego oddziału PTTK Przylot.

Wszyscy wędrowali wśród pięknych, kwitnących sadów, pradoliną Wisły, podziwiali skarpę i z zachwytem pokonywali pieszą trasę turystyczną. Dotarli do starej wsi Przylot, na łąkę nad rzeką. Tam, jak przystało na brać turystyczną, wyruszyli na poszukiwanie suchego chrustu, aby rozpalić ognisko, oczywiście „jedną zapałką, beczką trotylu”, jak brzmią słowa harcerskiej piosenki. Wygłodniali upiekli kiełbaski i ze smakiem je spożyli.

Następnie wszyscy odśpiewali hymn PTTK, rozpoczynając w ten sposób nową tradycję, wspólnego śpiewu przy ognisku. Pani prezes, Marzena Jankowska wraz z Januszem Gwarą wręczyli wszystkim drużynom dyplomy uczestnictwa i piłki. Rajd zakończył się również miłym akcentem. Osiemnastu uczestników rajdu, ze szkół w Nowej Wsi, Ostrołęce i Konarach otrzymało legitymacje członków oddziału PTTK w Warce.

Zmęczeni, ale jak zwykle zadowoleni, wszyscy wrócili autokarami do swoich miejscowości.

Do zobaczenia na turystycznym szlaku.

PTTK Oddział im. Wiktora Krawczyka w Warce

Udostępnij:
← Pierwsze nocne bieganie za nami... Rocznica Komitetu im. ks. Marcelego Ciemniewskiego →

Dodaj komentarz